Vilkaviškyje jau tradicija tapo mėgėjų teatrų spektakliai „Po paupio gluosniais“. Įprastai vaidinimai vyksta po paupio gluosniais, gamtoje, tačiau Vilkaviškio kultūros centro mėgėjų spektaklis teatras „Gluosnė“ (režisierė Daiva Kasulaitienė) žiūrovus pakvietė į renovuotą rūmų salę. Idėją pastatyti spektaklį pagal Aleknos knygą „Salomėja“ subrandino Daiva Kasulaitienė, parašiusi scenarijų ir spektaklį režisavusi. Įdomus sceninis sprendimas: poetės gyvenimo ir kūrybos, klystkelių dramą perteikė dvi Salomėjos: viena pasakotoja (aktorė Irada Miltinienė), kita juos suvaidinusi (aktorė Lina Rekevičienė).
Poetės gyvenimo dramos pirmoji scena prasideda ją pasmerkiančiais šūkiais, iš užkulisių ir į spektaklio sceną skriejančiais popieriaus gniužulais. Prieš žiūrovų akis prabėga nerūpestingi jaunystės, mokykliniai metai, pirmosios meilės išgyvenimai ir tragiški 1940 metų įvykiai. Už tironą garbinančios poemos parašymą ją niekina rašytojo B. Sruogos žmona Vanda Daugirdaitė-Sruogienė, pagalbos prašo tremiami Sibiran artimieji, draugai. Naivioji Salomėja teisinasi: „Aš važiuosiu į Maskvą, susitiksiu su Stalinu ir viską jam papasakosiu, jis juk geras“. Jautriai suvaidinta dienoraščio su atsiprašymu tautai perdavimo scena.
Viso spektaklio metu salėje vyravo spengianti tyla. Žiūrovai gaudyte gaudė kiekvieną poetės įtaigiai artistų perteiktą žodį, o jam pasibaigus susijaudinusius vaidintojus užliejo plojimų ir gėlių jūra. Žiūrovas, atrodo, pajuto poetės gyvenimo ir kūrybos dramą, perteiktą puikių mėgėjiško teatro artistų, prilygstančių profesionaliems aktoriams.
POST SCRIPTUM. Poetės Salomėjos Nėries kūryba ir gyvenimas šiandieninės Rusijos invazijos Ukrainoje fone ir grasinant „praktinėmis“ priemonėmis Lietuvai tautiečių vertinami nevienareikšmiškai. Vilkaviškiečių laikraštyje „Santaka“ (2022 m. birželio 21 d.) paskelbtos sovietinio palikimo vertinimo nuomonės. Cituoju: „Į redakciją paskambinusi vilkaviškietė teigė nesuprantanti, kodėl prie Vilkaviškio bibliotekos buvo pastatytas paminklas Salomėjai Nėriai (ne paminklas, o koplytstulpis. – A. Ž.). Ne vienus metus tremtyje praleidusi moteris sakė, jog jai ši garsi kraštietė poetė asocijuojasi su skaudžiu sovietinės priespaudos laikotarpiu. Ji vylėsi, jog Seimas įteisins desovietizacijos įstatymą, o jame bus aiškiai įvardinti konkretūs asmenys, kurių atminimo neverta įamžinti“.
Autoriaus nuotraukose – vilkaviškiečių spektaklio „Salomėja“ akimirkos.