Marijampolės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (toliau – VTAS) Kalvarijoje specialistai susitiko su atvejo vadybininkais, socialiniais darbuotojais, Kalvarijos savivaldybės administracijos atstovais, tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatoriumi bei Kalvarijos savivaldybės seniūnijų seniūnais aptarti nuo sausio 1-osios įsigaliojusio Vaiko situacijos vertinimo tvarkos aprašo, esminių pasikeitimų reaguojant į gautą pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą, pagalbos vaikui ir šeimai inicijavimą bei laikinosios priežiūros institutą.
Vaiko teisių gynėjai susitikime akcentavo ypatingą darbo su vaiku, jo nuomonės išklausymo ir poreikių vertinimo reikšmę. Nuo šiol dar labiau stiprinama pagalba šeimai, o vaikų paėmimas iš šeimos tampa kraštutine priemone, kai visos kitos priemonės ir galimybės išnaudotos.
Pristatytas naujai atsiradęs vaiko laikinosios priežiūros institutas, kaip dar viena priemonė, skirta padėti tėvams tinkamai rūpintis vaikais ir užtikrinti vaikų saugumą bei poreikių tenkinimą, nepaimant jų iš šeimos.
„Nuo šiol VTAS mobilioji komanda, per savo veiklos metus neabejotinai pateisinusi naudą šeimoms, su šeima dirbs ne 14, o jau – 30 ir ne tik su tėvais, bet ir su vaikais“, – kalbėjo Erika Stankevičienė, Marijampolės apskrities VTAS Kalvarijoje patarėja.
Susitikime sulaukta daugybės klausimų dėl laikinosios priežiūros instituto – tiek socialiniai darbuotojai, tiek seniūnai domėjosi, kaip ir kada galės būti taikomas laikinosios priežiūros institutas, kas parinks asmenis, atsakingus už laikinąją priežiūrą, kiek laiko truks laikinoji priežiūra, ar už tai bus mokama.
Vaiko teisių gynėjai patikslino, kad asmenų atsakingų už laikinąją priežiūrą parinkimas labai priklausys nuo tėvų nuomonės. Tėvai patys siūlys asmenis, kurie padės jiems prižiūrėti vaikus. Laikinoji priežiūra tėvų gyvenamojoje vietoje ar fizinio asmens gyvenamoje vietoje galės trukti iki 30 dienų, atsiradus poreikiui, pratęsiama dar 30 dienų, o laikinoji priežiūra socialinių paslaugų įstaigoje gali trukti ne ilgiau kaip 12 mėnesių.
Nijolė Silickienė, Kalvarijos savivaldybės administracijos Socialinių paslaugų skyriaus vedėja pažymėjo, kad už laikinąją priežiūrą, išskyrus atvejus, kai laikinoji priežiūra bus teikiama Socialinių paslaugų įstaigoje, bus mokama išmoka už kiekvieną vaiką po 228 eurus per mėnesį.
Į klausimus ar laikinosios priežiūros institutas nėra tas pats, kas laikinoji globa, ar toks institutas reikalingas ir naudingas, E. Stankevičienė atsakė: „Nustačius laikinąją priežiūrą tėvai išlaiko savo teises ir pareigas, jiems sudaromos galimybės pasinaudoti siūloma pagalba ir neprarasti vaikų, jie nepaimami iš šeimos. Svarbu, kad pritaikius laikinosios priežiūros institutą, nedelsiant darbą su šeima ir vaiku pradeda mobilioji komanda, kas, kaip jau liudija įgyta patirtis, efektyviai motyvuoja tėvus keisti savo gyvenimo būdą, pasinaudoti siūloma pagalba, padeda įveikti iškilusius sunkumus ir užtikrinti vaikų teisę augti biologinėje šeimoje.“
Vaiko teisių gynėjų nuomone, ypatingai svarbu, kad pagalba realiai atitiktų šeimos poreikius, o nebūtų „tik popieriuje“. Tai priklauso nuo daugelio veiksnių: tinkamo vaikų ir šeimų gerove besirūpinančių institucijų bendradarbiavimo, įsiklausymo į žmonių interesus ir siūlomų paslaugų kokybės.
„Nors visus pokyčius visuomenė sutinka nedrąsiai ir su daugybe klausimų, tačiau svarbu žinoti, kad šiais pakeitimais siekiama dar efektyviau ginti vaikų teises, o šeimoms suteikti veiksmingesnę ir operatyvesnę pagalbą, kad būtų užtikrinta vaikų prigimtinė teisė augti biologinėje šeimoje“, – susitikimą reziumavo E. Stankevičienė.