Telefoniniai sukčiai patiklius Lietuvos gyventojus melagingais skambučiais mulkina ir apvagia jau mažiausiai 13 metų. Iki šiol apgavikai yra nesustabdomi – jie nuolat keičia, tobulina savo metodus ir toliau sėkmingai kraunasi grobį. Teisėsaugininkai skelbia, kad telefoninio sukčiavimo lopšys yra „zona“, tai yra savo išmone ir fantazijomis niekada nenustojantys stebinti kaliniai. Bet, atrodo, šiuo metu aktyviausieji mulkintojai, kalintys Marijampolėje, gerokai nuliūdinti.
Itin veiklūs kaliniai
Vos tik išgirstama apie naują telefoninių sukčių auką, pirmiausia keikiami kaliniai, nes jie – šios „veiklos“ pradininkai Lietuvoje, vėliau nudriekę savo voratinklį net ir į Estiją, Lenkiją, Vokietiją… Tiesa, teismuose už telefoninį sukčiavimą dažniausiai nuteisiami tik pagrindinių sukčių pagalbininkai – vadinamosios kojos, tai yra laisvėje esantys asmenys, kurie už sutartą atlygį pildo už grotų kalinčių nusikaltimo organizatorių užgaidas ir laksto nurodytais adresais paimti sutartų pinigų. O pinigus „kojoms“ dažniausiai atiduoda garbaus amžiaus pensininkai, lengvai patikėję paskambinusių ir policininkais, gydytojais, bankų darbuotojais apsimetusių sukčių graudžiomis pasakomis apie namiškių nesėkmes ar neva įsilaužimus į bankų sąskaitas.
Tokių nusikaltimų organizatoriai – vadinamosios smegenys – ant Temidės svarstyklių patenka kur kas rečiau, nes „kojos“ arba jų neišduoda, arba įtikinėja, kad neva net nepažįsta. Esą sulaukė nepažįstamojo skambučio, išgirdo, ką reikia padaryti, sužinojo apie pažadėtą atlygį ir – pirmyn.
Vis dėlto teisėsaugininkai, sulaikę „kojas“, dažniausiai išsiaiškina, kad šiuos „berniukus“, kaip marionetes, valdo kaliniai. Ne vienas pastarųjų jau sulaukęs ir teismo bausmės už telefoninį sukčiavimą, o įkalinimo įstaigose ne kartą buvo aptikti tikri telefoninių sukčių „štabai“ – visų Lietuvos rajonų telefono abonentų knygos su įvairiais atžymėjimais jose, stori sąsiuviniai su gyventojų adresais ir telefono numeriais. Jau nekalbant apie per kratas kalėjimuose krūvomis randamus mobiliuosius telefonus, kurie „zonos“ gyventojams yra draudžiami ir už juos baudžiama.
Kalinys iš Kybartų
Štai ir visai neseniai teismo nuosprendį išgirdo telefoniniai sukčiai, patiklius žmones maustę vadovaujant kaliniui iš Kybartų pataisos namų (PN). Byą išnagrinėjo Šiaulių apylinkės teismas.
Kaltinamųjų suole sėdėjo 3 teisiamieji: net 11 kartų teistas Tadas Kubeckas (30 m.), Pasvalio rajono gyventojas, Kybartų PN kalinys, 2 kartus teistas šiaulietis Vytautas Garipovas (20 m.) ir nepilnametis šiaulietis D. L. (17 m.). Kalinys T. Kubeckas buvo nusikaltimų organizatorius, tai yra „smegenys“.
Teismas nustatė, kad organizuota sukčių grupė per mėnesį (2013–2014 m.) apgavo 8 garbaus amžiaus Šiaulių krašto gyventojas (77–92 m.). Šios patikliosios po pokalbių telefonu atėjusiems sukčiams, „kojoms“, atidavė iš viso 20 909,53 euro.
T. Kubeckas Kybartų PN turėjo ir pagalbininkų, tačiau šie liko nenustatyti. O kiti du teisiamieji darbavosi būdami laisvėje.
Teismas konstatavo, kad įrodymų visuma leidžia daryti išvadą, jog kaltinamieji nusikalto organizuotoje grupėje, ir organizatoriui T. Kubeckui skyrė kalėti 3 metus ir 3 mėnesius, jo pagalbininką V. Garipovą nuteisė kalėti 2,5 metų, o nepilnamečiui D. L. paskirtos 2 metų ir mėnesio nelaisvės bausmės vykdymą atidėjo 2,5 metų.
Teismas tenkino 8 nukentėjusiųjų ieškinius: iš kaltinamųjų solidariai priteisė 20 909,53 euro.
Beje, kalinys T. Kubeckas už telefoninį sukčiavimą nuteistas jau ne pirmą kartą.
Trečias kartas nemeluos?
Pastaruoju metu nelaisvės bausmę gavę telefoniniai sukčiai gabenami kalėti į Marijampolės PN. Būtent čia jie įkurdinami todėl, kad spalį šioje kalinimo įstaigoje pradėjo veikti, kaip skelbiama, itin moderni ir galinga mobiliojo ryšio blokavimo sistema, pirmoji Lietuvoje ir tobuliausia iki šiol. Įranga, pagaminta Izraelyje, atsiėjo valstybės biudžetui per 300 000 eurų, ji buvo montuojama, derinama ir bandoma net pusantrų metų.
Marijampolės PN ši įranga buvo reikalinga siekiant sustabdyti Lietuvoje itin išplitusį telefoninį sukčiavimą. Tiriant bylas buvo nustatyta, kad didžioji dalis apgavikų skambučių – būtent iš „zonos“ Marijampolėje.
Blokuoti draudžiamus kalinių skambučius Marijampolėje bandyta ir anksčiau jau du kartus, tačiau abu kartus įranga buvo tokia, kad kartu blokavo ir gyventojų, įsikūrusių netoli Marijampolės PN, ir dirbančiųjų šiame rajone mobilųjį ryšį. Mat kalinimo įstaiga yra pačiame mieste. Todėl toji įranga tuokart buvo išmontuota ir perduota kitoms šalies kalinimo įstaigoms, esančioms atokiau nuo vietos gyventojų.
„Niekas nesigauna…“
Policijos departamento duomenimis, telefoninių sukčių aukoms padaryta žala per metus vis siekia net iki 1 milijono eurų, kasmet pradedama per 1000 ikiteisminių tyrimų dėl šių nusikaltimų. Telefoniniai sukčiavimai sudaro maždaug 20 proc. visų sukčiavimo atvejų. Užtat ir negalima sėdėti rankų sudėjus – todėl vis ieškota ir tebeieškoma naujų būdų, kaip bent kiek pažaboti telefoninį sukčiavimą, plintantį iš „zonos“.
Įdiegus moderniąją ryšio blokavimo įrangą Marijampolės PN, kaliniai skųsdamiesi žurnalistams atviravo, kad tikrai nebegali skambinėti mobiliaisiais, nes, vos surinkę numerį, telefono aparate tuoj pamato užrašą, kad „skambutis baigtas“.
„Niekas nesigauna – viską išmetėm, – nežinia, meluodamas ar tiesą sakydamas, teigė vienas nuteistasis. – Liūdna, nes dabar net anūkams negalėsiu paskambinti.“
Žinoma, nė vienas kalinių nepasakė skambindavęs telefoninių sukčių aukoms – visi esą tik šeimos nariams, draugams, giminaičiams.
Beje, skambinti savo artimiesiems nuteistieji, kaip oficialiai leidžia galiojanti tvarka, gali iš telefono automato (taksofono), kuris tebėra „zonoje“. Tiesa, nepasislėpę ir negalėdami mulkinti savo pašnekovų keliasdešimt minučių. Nors, kaip teigė Marijampolės PN pareigūnai, kartą buvęs atvejis, kai nuteistasis ieškojo telefoninio sukčiavimo naujos aukos ir naudodamasis taksofonu.
Kaliniai viliasi: nebeveiks
Vis dėlto Marijampolės PN pareigūnai teigė, kad ir pradėjus veikti naujajai ryšio blokavimo įrangai paketai su mobiliaisiais telefonais ir toliau tebeskraidinami kaliniams per „zonos“ tvorą. Mat naujoji įranga visiškai blokuoja tik vieną kalėjimo sektorių, kuriame gyvena dėl telefoninio sukčiavimo jau pasižymėję kaliniai, ir skleidžia trukdžius į kitas, tolimesnes, kalėjimo teritorijos vietas, tačiau vis tiek dar likę „kampelių“, kurių ši blokavimo įranga neapima. Tokių vietų nuteistieji kantriai ir ilgesingai ieško…
Kalbinti kaliniai teigė esą nuliūdinti, tačiau vis dėlto netikintys, kad naujoji įranga veiks ilgai. Esą ją tuoj turėsią išjungti, tada vėl būsią „geri laikai“. Kaliniai turėjo mintyse prie pat „zonos“ gyvenančius marijampoliečius, kurie neva ilgai nekentės dėl nuolat trūkinėjančio ryšio ir skųsis. Bet kol kas tokių gyventojų skundų nesulaukta. Be to, nuteistieji jau skundžiasi, esą dėl naujosios įrangos jiems jau nesveika – pradėję skaudėti galvą, pykina, maudžia visur, svaigina. Tokių skundų jau sulaukė PN administracija. Tačiau ši – irgi ne iš kelmo spirta! Mat iš anksto pasirūpinta šia problema, kurios ir tikėtasi – dėl įrangos galimo poveikio gautas išsamus Visuomenės sveikatos centro atsakymas, kad viskas ištyrinėta ir nustatyta, jog įranga nekelia jokio poveikio aplinkinių sveikatai, todėl ir duotas leidimas jai. Štai taip į kalinių skundus atsako ir Marijampolės PN pareigūnai.
Daugiapusė kova
Marijampolės „zonoje“ sumontuota naujoji ryšio blokavimo įranga, skirtingai nei kitose tokiose įstaigose jau anksčiau įrengta panaši technika, blokuoja ne tik mobilųjį ryšį, bet ir internetą. Tad kaliniai čia atkirsti ir nuo galimybės be saiko naudotis internetu.
Beje, PN vadovų telefonai net ir blokuojamoje teritorijoje visuomet veikia, nes moderni elektronika atpažįsta jų numerius.
Taigi dabar, kai kaliniai Marijampolėje nebegali skambinti draudžiamais jiems turėti mobiliaisiais, labai tikimasi, kad ne tik telefoninio sukčiavimo aukų pamažės, bet ir nustos skraidyti mobilieji telefonai, parūpinami geradarių iš laisvės kaliniams į „zoną“. Juk iki šiol kasmet Lietuvos kalinimo įstaigose būdavo aptinkama 8–9 tūkstančiai nelegaliai laikomų mobiliųjų telefonų. Vien šiais metais už grotų paimta iš nuteistųjų jau per 6 500 telefonų ir per 200 mobiliojo internetinio ryšio modemų.
Kalėjimų departamento pareigūnų teigimu, su telefoniniu sukčiavimu kovojama ir sukūrus specialų algoritmą, leidžiantį blokuoti sukčiautojų telefonus. Vien tik šiemet ryšio bendrovių operatoriai blokavo 356 telefonus ir 772 SIM korteles (Marijampolės PN blokuoti 178 telefonai ir 444 SIM kortelės). Taip pat dar aktyviai svarstoma, kad išankstinio apmokėjimo kortelės būtų parduodamos tik pateikus asmens dokumentą.
Su telefoniniu sukčiavimu padeda kovoti ir Kalėjimų departamentui grąžinta kriminalinės žvalgybos funkcija.
Kalėjimų departamento direktorė Živilė Mikėnaitė įsitikinusi, kad telefoninių sukčių pataisos įstaigose labai sumažėtų, jeigu mūsų kaliniai gyventų ne bendrabučio tipo patalpose (po 20–30 nuteistųjų), o kamerose (po kelis). Juk mažose patalpose žymiai paprasčiau užkardyti neteisėtus nuteistųjų veiksmus. „Kaimyninėse valstybėse tokių problemų beveik nekyla, nes ten nuteistieji įkalinimo įstaigose gyvena kamerose“, – teigė Ž. Mikėnaitė.
Esminis lūžis kovoje
Bet kol kas, kol Lietuvoje kaliniai dėl lėšų stokos negali būti apgyvendinti vien kamerų tipo patalpose, šviesesnės ateities potencialioms telefoninių sukčių aukoms tikimasi tik minėtos moderniosios ryšio blokavimo įrangos dėka. „Tikiuosi, kad tokią techniką jau kitais metais pavyks įrengti ir Alytaus PN“, – teigė šalies teisingumo ministras Juozas Bernatonis, naujovę Marijampolėje pavadinęs esminiu lūžiu kovojant su telefoniniais sukčiais.
Beje, nuteistieji paprastai gadina ir laužo tai, kas jiems trukdo. Ne kartą būta, kad Marijampolės, Alytaus, Pravieniškių PN nuteistieji šokinėjo prieš ryšio blokavimo įrangas, gadino jas, laužė. Dabar, Marijampolės naujuoju atveju, tikimasi, kad to bus išvengta, nes ši technika įrengta specialiame konteineryje, įrangą saugo signalizacija, vaizdo stebėjimo kameros ir akylūs pareigūnai.
Tik faktai:
Baudžiamajame kodekse numatytos įvairios bausmės už sukčiavimą – nuo viešųjų darbų ar baudos iki įkalinimo iki 8 metų, tačiau už telefoninį sukčiavimą paprastai skiriamos tik švelnios bausmės, todėl sukčiai ir tęsia savo „medžioklę“.
Šių metų pavasarį ryšio blokavimo įranga buvo sumontuota ir Kybartų pataisos namuose, ji apima dalį „zonos“; o dar anksčiau tokios įrangos sulaukta kitose šalies „zonose“.
Skaičiuojama, kad bene didžiausia suma, kurią pavyko gauti iš telefoninių sukčių apgautos aukos Lietuvoje, yra 311 000 litų (90 000 eurų), kuriuos 2013 metais per kelis kartus sukčiams, Alytaus PN gyventojams ir jų pagalbininkams, atidavė apgauta 75 metų kaunietė.
Šiemet, kai litus Lietuvoje pakeitė eurai, patiklūs gyventojai, patikėję sukčių melu, jau ne kartą neteko savo santaupų – po 20–30 tūkstančių eurų.
Karolina ZUBRAITĖ
jeo norėtu visus atrastu ir paimtu juk yr irengimu juntančiu kad eina bangos tai ir tegukl ieško kol suras, vel eina bangos, vel tegul ieško tai ir nespės primest bet už tai gauna gororarą tai ir leidžia skriaust padorius žmones.o jei nenori sutvarkyt tegul kalėjimo departamentas atlygina padarytą žalą žmonėms
Gerai, kad siekiama apsaugoti senukus nuo telefoninių sukčių, bet manau, kad tai – kova su vėjo malūnais, deja…