Sekmadienis, 22 gruodžio, 2024
Daugiau
    PagrindinisNaujienosTeismas nusprendė: atliekų kare verslas gviešėsi neuždirbtų milijonų

    Teismas nusprendė: atliekų kare verslas gviešėsi neuždirbtų milijonų

     

    2018 m. birželio 27 d.  Kauno apygardos teismas paskelbė teismo sprendimą teisiniame ginče tarp UAB „NEG Recycling“ ir UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro. Teismas nusprendė uždarosios akcinės bendrovės „NEG Recycling“ ieškinius  atmesti,  Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro priešieškinį tenkinti.

    Kauno apygardos teismas iš ieškovės UAB „NEG Recycling“ atsakovei UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centrui priteisė 41 692 eurų baudą už netinkamą sutarties vykdymą bei 16 800 eurų bylinėjimosi išlaidų. Iš ieškovės UAB „NEG Recycling“ valstybei priteista ir 21,44 euro išlaidos, susijusios su procesinių dokumentų įteikimu.

    Teismas atsisakė tenkinti  UAB „NEG Recycling“ teismui teiktą reikalavimą: uždrausti draudimo bendrovei AAS „BTA Baltic Insurance Company“ išmokėti Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centrui 434 430 eurų draudimo sumą dėl to, kad „NEG Recycling“ nevykdo sutartyje numatytų įsipareigojimų.

     UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras (MAATC) , gavęs Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramą, šalia Marijampolės  regioninio sąvartyno, Uosinės kaime, Marijampolės savivaldybėje, pastatė mechaninio biologinio atliekų apdorojimo įrenginius. Šių įrenginių statybai ir vėlesnei eksploatacijai buvo skelbtas viešasis atviras konkursas, kurį laimėjo UAB „NEG Recycling“.

    Statybų, kurių vertė 10,2 milijono eurų,  užbaigimas buvo numatytas 2015 metų gruodžio 31 d., tačiau jis vėlavo daugiau kaip 3 mėnesius.  Tačiau nuo  2016 metų balandžio 14 d. „NEG Recycling“ eksploatuoja šiuos įrenginius. UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras visas regione surenkamas mišrias komunalines atliekas pristatydavo į MBA apdorojimui, o už jų sutvarkymą MBA operatoriui sumokėdavo 19,98  eurų už toną be PVM. 2016 metais į MBA buvo pristatyta ir apdorota 30 586 tonos atliekų.  2017 metais per 8 mėnesius į MBA buvo pristatyta 27 919 tonos atliekų. UAB „NEG Recycling“ už atliekų tvarkymą sumokėta 1,3 milijono eurų mokesčių mokėtojų pinigų.

    Tačiau UAB „NEG recycling“ nė vieną mėnesį nuo įrenginių eksploatacijos  pradžios nevykdė prisiimtų sutartinių įsipareigojimų  –  MBA operatorius įsipareigojo atskirti 10 proc. antrinių žaliavų iš mišrių komunalinių atliekų srauto, o atskirdavo tik apie 2- 3 proc. Sutartyje numatyta, kad iš atskirtos  degios frakcijos atliekų bus formuojamas kietasis atgautasis kuras (KAK), kurio turi būti gaminama 28 procentai nuo atliekų kiekio, o jo kokybė vertinama pagal standartą LST CEN/TS 1535:2011.

    KAK nebuvo gaminamas, o visas MBA teritorija buvo užversta degios frakcijos atliekomis, kurių nuo  įrenginių veiklos pradžios „NEG Recycling“ sukaupė per 5,2 tūkstančius tonų. Už blogai tvarkomas atliekas „NEG Recycling“ bendrovę nubaudė Utenos aplinkos apsaugos kontrolieriai.                         

    O nuo 2017 metų rugsėjo 27 dienos “NEG Recycling“ vienašališkai nutraukė atliekų priėmimą į MBA įrenginius ir jų apdorojimą bei  pradėjo platinti visuomenei informaciją, kad Marijampolei gresia ekologinė katastrofa – grėsmę kelia sukaupti tūkstančiai tonų netvarkomų degių atliekų. Tik pamiršo prisipažinti, kad būtent „NEG Recycling“ ir turėjo  pagal sutartį tas degias atliekas sutvarkyti.

    Tai pripažino ir Kauno apygardos teismas.  Vadovaujantis sutarties 18.7 punktu, kuriame numatyta, kad operatoriui padarius sutarties pažeidimą, operatorius įsipareigoja sumokėti užsakovui baudą, kuri lygi 10 procentų eksploatavimo paslaugų kainos už praėjusį ataskaitinį kalendorinį mėnesį bei atlyginti užsakovo patirtus nuostolius ar išlaidas, kurių nepadengia sumokėtoji bauda, MAATC reikalavimu  teismas iš „NEG Recycling“ priteisė  41 692,53 euro  baudą Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro naudai  už netinkamai vykdomą sutartį .

    „Kai 2017 metų rugsėjo mėnesį „NEG Recycling“ sustabdė MBA veiklą ir atsisakė priimti apdorojimui atliekas, kilo daug problemų, – sakė Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Bagušinskas. – MBA operatorius, sustabdęs MBA veiklą, pats skubiai pranešė Europos Komisijai, kad Marijampolėje neveikia už Europos Sąjungos paramos lėšas pastatyta įrenginiai, nevykdomi Lietuvos įsipareigojimai. Paprašė baudų ne tik Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centrui, bet ir Lietuvai. Kartu buvo įteikti 7 „NEG Recycling“ reikalavimai teismui: kad teismas pakeistų MAATC ir „NEG Recycling“ sutarties sąlygas, kad pripažintų , jog MAATC sutartį nutraukė neteisėtai,  kad neleistų draudimo bendrovei išmokėti draudimo dėl sutarties netinkamo vykdymo, kad MAATC pasiimtų kietąjį atgautąjį kurą ir kita. Buvo pradėta ir smarkus Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro puolimas žiniasklaidoje, formuota visuomenės nuomonė, kad dori verslininkai yra neva išmetami iš sąžiningai vykdyto verslo. Kauno apygardos teismas, sujungęs visus septynis „NEG recycling“ reikalavimus į vieną bylą, ją išnagrinėjo ir nusprendė, kad visi buvusio MBA operatoriaus ieškiniai yra atmestini, o mūsų bendrovei priteista bauda, teisinių paslaugų kompensacija ir galimybė gauti draudimo išmokas iš draudimo bendrovės dėl netinkamai vykdytos sutarties“.

    Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras, nutraukęs sutartį su „NEG Recycling“, 2018 metų balandžio pradžioje atnaujino MBA įrenginių veiklą. Visos Marijampolės apskrities atliekos dabar yra rūšiuojamos ir apdorojamos. Finansų ministerija pranešė, kad tokių baudų, kokias „NEG Recycling“ prašė skirti Europos Komisiją, nebus nei Lietuvai, nei Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centrui – atliekų tvarkymo sistema dabar veikia taip, kaip ir numatyta.    

    PARAŠYKITE KOMENTARĄ

    Prašome parašykite savo komentarą
    Prašome parašykite savo vardą

    SAVAITĖS SKAITOMIAUSI

    spot_img

    SAVAITĖS CITATA

    Šventasis Raštas, Naujasis Testamentas, Jn 8, 1–11

    „Kas iš jūsų be nuodėmės, tegu pirmas sviedžia į ją akmenį“. Laimos Grigaitytės nuotrauka.

    RENGINIAI

    spot_img
    spot_img
    spot_img