Jau 300 metų pasaulyje sklando legendos apie ypatingą skambesį išgaunančius Stradivarijaus smuikus. Italų Stradivari šeima XVII–XVIII a. iš ypatingos medienos pagamino virš tūkstančio smuikų. Teigiama, kad Antonio Stradivari, gyvenęs Kremonoje, per savo gyvenimą 1644–1737 m. pagaminęs 960 smuikų. Iki šių dienų išlikę gal 400–500 smuikų.
Galbūt daugelis svajoja senelio skryniose surasti šį nepaprastai vertinamą instrumentą. Ar gali būti Lietuvoje išlikę Stradivarijaus pagaminti nepaprastieji instrumentai?
Kukliais tyrimais teko rasti informacijos, kad žinomi trys smuiko radimo atvejai. Dar 1962 m. ,,Švyturio“ žurnalo 20-tame numeryje radau žinutę apie vienose kaimo vestuvėse matytą smuiką. Muzikantas tvirtino, kad su įrašu smuiko viduje „Stradivarius Cremonensis“ instrumentą pirkęs iš Sibiro tremtinio, o pastarasis pirkęs iš rusų frontininko, parsivežusio smuiką iš Berlyno. Dar vienas smuikas buvęs pas Žemaitijoje, netoli Alsėdžių, gyvenusį senelį Norbertą Petkų. Smuiko viduje įrašas skelbė datą ir vietovę – „1713 Cremonsis“. Iš senelio sūnaus išgirdę apie retą smuiką, jį pagrobė plėšikai ir pardavė Telšiuose už 1500 litų. Kalbama, kad smuikas buvo išvežtas į Angliją ir parduotas.
Trečias smuikas galimai gali būti Suvalkijoje. Prieš Antrąjį pasaulinį karą Marijampolėje leidžiamas laikraštis ,,Šaltinis“ (1940 m. balandžio 6 d.) išspausdino skelbimą: ,,Antonius Stradivarius Cremonensis Faciebat Anno 1730“. Kreiptis Aušros gatvė 35 A. K.
Kur iškeliavo iš Marijampolės šis A. Stradivarijaus iš Klemono smuikas, gaubia paslaptis. Gal dar dulka kažkokio seno namo skrynioje ar palėpėje. Jį suradęs radėjas taptų milijonieriumi. Stradivarijaus smuikai vertinami nuo 5 iki 10 milijonų dolerių.