Sušis
Lietuviai vis dažniau atranda japonų nacionalinį patiekalą – sušį. Tai saldžiu acto mišiniu pagardinti ryžiai su termiškai neapdorotomis (žaliomis) jūros gėrybėmis (žuvimi), japoniška duonelė. Ši vieno kąsnio užkandėlė patiekiama susuktų ritinėlių forma. Bendruoju terminu „sušis“ paprastai vadinamas bet koks patiekalas iš virtų ryžių, pasaldintų ryžių actu. Sušis valgomas lazdelėmis, jis nedalijamas, nepjaustomas peiliu ir nesmeigiamas šakute, kad nebūtų išardytas.
Nigiri sušis su krevete
Produktai:
20 g virtų kibių apvaliagrūdžių ryžių
5 g paruošto ryžių acto
1 virta tigrinė krevetė
Siaura nori lapo juostelė
Paruošimo būdas:
Paruošti sušių ryžius, iš jų suformuoti nedidelį ryžių ritinėlį. Krevetę perpjauti per pilvą, kad gautume išklotinę. Krevetę dėti ant ryžių ritinėlio, perrišti nigiri nori lapo juostele.
Vietoj krevetės galima dėti ir lašišą, agurko ar avokado juosteles.
Ryžiai su daržovėmis ir jūros gėrybėmis
Produktai:
70 g arba pusė pakelio apvaliųjų ryžių
Pusė vidutinio dydžio morkos
1 mažas svogūnas,
Ketvirtis nedidelės raudonos paprikos, žalios paprikos
Ketvirtis nedidelės žalios cukinijos
Žiupsnelis druskos ir maltų juodųjų pipirų
2 valgomieji šaukštai aliejaus
Sezamų (papuošimui)
Česnakinio sojų padažo
80 g šaldytų jūros gėrybių
Paruošimo būdas:
Jūros gėrybes atšildyti šaltame vandenyje ir nusausinti. Kol verda ryžiai, gaminti česnakinį padažą: 2 galvutes česnako kepinti aliejuje, kol pagels, skilteles sudėti į maišytuvą. Pilti 15 g sojų padažo ir viską sutrinti. Supilti į indą ir užpilti dar 30 g sojų padažo. Daržoves supjaustyti kubeliais. Į įkaitintą keptuvę suberti svogūną ir kepinti, kol įgaus auksinę spalva. Tada suberti morką ir kepti 2 minutes, po to – likusias daržoves ir kepinti dar 3 minutes. Supilti jūros gėrybes ir dar pakepinti. Išvirtus ryžius nuvarvinti ir sudėti į keptuvę, įberti druskos, pipirų ir išmaišyti. Į keptuvę įpilti 2 šaukštus šalto vandens ir pakaitinti ant stiprios ugnies. Kai išgaruos vanduo, pilti sojų padažą ir viską dar kartą išmaišyti. Tuomet belieka sudėti į lėkštes.
Tortas „Napoleonas“
Produktai tešlai:
250 g margarino
1 kiaušinis
200 g grietinės
500 g miltų
Paruošimo būdas:
Margariną sukapoti, tada įmušti kiaušinį ir vėl sukapoti. Užpilti miltus ir kapoti toliau. Kai margarinas su miltais susimaišys, užpilti grietinę ir atsargiai išminkyti. Išminkius suformuoti pailgą ritinį ir įdėti į šaldytuvą. Šaldytuve laikyti valandą, kol sustings. Sustingusią tešlą padalyti į 5 dalis ir iškočioti.
Pertepimas:
1 l grietinės
Cukraus – pagal skonį
Citrinų rūgšties
5 kiaušiniai,
3 valgomieji šaukštai želatinos
Paruošimo būdas:
Želatiną užpilti šaltu vandeniu ir palikti, kol išbrinks. Į grietinę pilti cukrų, įberti citrinų rūgšties, sudėti kiaušinių trynius ir išplakti. Kiaušinių baltymus išplakti atskirai.
Ant silpnos ugnies ištirpdyti želatiną ir, pamažu plakant, supilti į grietinę. Kai želatina jau susimaišys su grietine, sudėti išplaktus kiaušinių baltymus ir viską dar kartą išmaišyti.
Iškeptus tešlos lakštus po vieną dėti į formą ir pertepti grietinės kremu.
Perteptą tortą įdėti į šaldytuvą, kad sustingtų.
Virginija RUTKAUSKIENĖ
Autorės nuotraukos.
Marijampolietė Virginija Rutkauskienė, dirbanti SEB banke, save vadina kulinare mėgėja, tačiau prieš daugelį metų, netrukus po Lietuvos nepriklausomybės atgavimo, kulinarija buvo tapusi ir papildomų pajamų šaltiniu: draugė Virginiją buvo išmokiusi kepti tortus. Sekėsi labai gerai. Nors daug kas jos keptų tortų skonį dar prisimena, pasigenda jų, dabar moteris tortus kepa tik savo šeimos nariams, draugams. Virginija virtuvėje mėgsta improvizuoti, kiekvieną naują receptą išbando kūrybiškai, domisi įvairių šalių maisto gaminimo subtilybėmis.
Nr. 25(29), 2013 m. birželio 22–28 d.