Marijampolės pasididžiavimas – Rygiškių Jono gimnazija – šiomis dienomis praturtėjo istoriniu poeto Prano Vaičaičio portretu, kurį pagal specialų užsakymą tradicine aliejine technika nutapė marijampolietė dailininkė Neringa Krivičienė. Portreto idėjai pritarė ir kūrimo procesą parėmė žinomi Marijampolės istorinių pastatų restauravimo meistrai Kemeraičiai – tėvas Viktoras su sūnumis Dariumi ir Ramūnu.
Apie 1887 m. tuometėje Marijampolės gimnazijoje būsimasis poetas P. Vaičaitis mokėsi ir praleido čia kelerius metus. Buvęs svajingas, uždaro būdo ir silpnos sveikatos, aukštais mokslo rezultatais nepasižymėjęs, bet kartu su kitais gimnazistais domėjęsis uždrausta literatūra, vengęs pamaldų gimnazijos cerkvėje. Tos pačios, kurios tik išorinių sienų ribas dabar galima įžvelgti stebint senąjį gimnazijos pastatą. Tokį poetą ir norėta pavaizduoti istoriniame portrete. Kalbėdamas apie dovanotojo portreto reikšmę Rygiškių Jono gimnazijos direktorius Vilhelmas Petkevičius priminė, kad „šis žmogus Sūduvos padangėje nušvito kaip meteoritas – jo egzistavimas buvo toks trumpas, tad labai gerai, kad apie jį kalbama šiandien, o laiko tėkmėje šis dailės kūrinys atrodys dar kitaip“. Poetui likimas lėmė išgyventi šioje žemėje tik 25-erius metus. Nežiūrint to, jo kūrybinis palikimas yra ryškus ir reikšmingas.
Ne vieną istorinį portretą nutapiusi dailininkė N. Krivičienė prisipažino, kad kiekvienąkart prieš imantis portreto reikia pasikankinti, kol pradedi jausti asmenybę – tada jau gali dirbti. Ji teigė praleidusi nemažai laiko skaitydama P. Vaičaičio poeziją, tyrinėjusi išlikusias fotografijas. Tik po to dažų sluoksnius dengė nauji sluoksniai iki galutinio rezultato. Dailininkės sukurtus kunigo marijonų vienuolio Vincento Senkaus, Pal. arkivyskupo Jurgio Matulaičio, Šv. Jono Pauliaus II portretus jau priglaudė Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia, o kunigaikščio Vytauto Didžiojo – Marijampolės kraštotyros muziejus.
P. Vaičaičio portretas kovo 23–ąją gimnazijos muziejuje pristatytas gimnazistams, mecenatams Kemeraičiams ir miesto muziejininkams. Marijampolės savivaldybės vyr. paminklotvarkininkas Gedeminas Kuncaitis kreipėsi į gimnazistus iškeldamas kultūros paveldo neįkainojamos vertės idėją ir kvietė apmąstyti kiekvienam savo galimą indėlį į miesto palikimą. „Rinkite nuo šiandien kad ir po 10 centų, kvieskite dailininką ir sakykite: „Mes norime palikti tai istorijai. Galbūt kada nors ir italai važiuos pas mus pasižiūrėti, o ne tik mes pas juos“, – sakė jis. Gimnazijos, kuri šiemet mini 150-ąsias egzistavimo metines, direktorius V. Petkevičius išsitarė turintis didesnių ambicijų – gimnazijoje trūks plyš turi atsirasti penkių Nepriklausomybės akto signatarų portretai, kuriems vieta jau parinkta. Direktorius padėkojo už gautąjį portretą dailininkei N. Krivienei ir, žinoma, portreto sukūrimą finansavusiems Kemeraičiams, kurių įmonė, beje, prieš kelerius metus rekonstravo pačios gimnazijos pastatą.
Viešųjų ryšių tarnyba
Aurelijos Baniulaitienės nuotraukos.