Dar šių metų pradžioje Lietuvos statistikos departamentas skelbė, kad praėjusiais metais Lietuvos ūkio augimas pralenkė net ir pačias optimistiškiausias prognozes. Pasibaigus pirmajam šių metų ketvirčiui Lietuvos banko atliktas tyrimas atskleidė, kad dar šiais metais kas antroje Lietuvos įmonėje numatoma didinti darbuotojų atlyginimus. Prie šalies ekonomikos augimo vis daugiau prisideda ir šalies regionai. Čia besiformuojantys nauji centrai tampa vis patrauklesni užsienio investuotojams.
Bendrasis šalies vidaus produktas (BVP) 2017 metais didėjo 3,9 proc. Spartų BVP augimą lėmė paslaugų, pramonės ir statybų sektoriuose sukuriamos pridėtinės vertės augimas. Sparti plėtra fiksuojama ir investicijose į verslą. Tiesa, šios investicijos vis dažniau pasiekia Lietuvos regionus. Tai rodo, kad regionai yra pasirengę mesti iššūkį sostinei.
Kartu su darbo užmokesčiu kyla ir darbuotojams keliami kvalifikaciniai reikalavimai. Vis dažniau reikalaujama gerų kompiuterinio raštingumo įgūdžių ir kelių užsienio kalbų mokėjimo. Tai savaime suprantama, kadangi beveik kiekviena sėkmingai veikianti įmonė didžiąją dalį savo produkcijos eksportuoja į užsienį, o prekyba ir komunikacija jau seniai neįsivaizduojama be interneto.
Viena iš priežasčių didinti atlyginimus darbuotojams – darbo jėgos trūkumas. Lietuvos darbo biržos duomenimis šių metų kovą paklausiausi specialistai buvo: reklamos ir rinkodaros, administravimo sekretoriai, sandėliavimo, apskaitos ir buhalterijos, socialinio darbo, statybos, ikimokyklinio ugdymo, mechanikos inžinerijos ir slaugos srityse.
Skandinavų verslininkai renkasi Marijampolę
Lietuvos LEZ asociacijos prezidentas, Marijampolės LEZ direktorius ARVI partnerystėje – Simonas Petrulis atskleidė, kad investuotojų susidomėjimas regionais, ypač Marijampole, stipriai auga. Todėl Vilnius tampa jau nebe vienintelė vieta Lietuvoje žinoma tarptautiniu mastu. Galimybe įsikurti Marijampolės LEZ labiausiai domisi Skandinavijos įmonės. Viena didžiausių Danijos investicijų į Lietuvą – UAB „Dovista“ gamykla jau baigiama statyti ir netrukus pradės gaminti produkciją.
Lietuvos LEZ asociacijos prezidentas svarstė, kad viena iš priežasčių, kodėl Skandinavijos verslininkai „bėga“ iš savo centrų, galėtų būti dideli darbo užmokesčio kaštai. Todėl labai tikėtina, kad Lietuvai ir toliau pritraukiant stambius užsienio investuotojus darbo užmokestis mūsų šalyje sparčiai augs. S. Petrulis Marijampolę mato kaip vieną iš besivystančių regiono centrų, kuriame kvalifikuotų darbuotojų poreikis išaugęs jau šiandien, o ateityje tikėtina dar labiau didės. Tai be jokios abejonės yra naujos galimybės jauniems žmonėms. Žinoma, darbuotojams keliami kvalifikaciniai reikalavimai taip pat stipriai išaugę. Tačiau mokymasis visą gyvenimą nėra nieko naujo. Ypač pravarčiu pranašumu darbo rinkoje tampa kelių užsienio kalbų mokėjimas, bei įvairių informacinių sistemų technologijų įvaldymas.
S. Petrulis džiaugėsi, kad darbai siekiant patenkinti augantį kvalifikuotų darbuotojų poreikį jau pradėti. Partneriai: Marijampolės kolegija, Marijampolės profesinio rengimo centras, Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmai, Vokietijos pramonės ir amatų rūmai bei keletas kitų šalies universitetų, ieško būdų kaip abiturientus ar jau besimokančius studentus pritraukti į specialias studijų programas kurios būtų paruoštos pagal konkrečių įmonių poreikius. Tokių studijų programų idėja jau pristatyta Švietimo ir mokslo ministerijai.
Palankus metas pradėti nuosavą verslą
Marijampolės regiono Jaunųjų verslininkų klubo atstovas Linas Paknys smulkaus ir vidutinio verslo aplinką Marijampolės regione taip pat vertina teigiamai. Anot jo, svarbu dar ir tai, jog Marijampolė tapo ypač patraukliu miestu gyventi jaunoms šeimoms dėl nuolat tvarkomos miesto infrastruktūros, kuri pritaikoma jaunimui ir aktyviam poilsiui. Be to, Marijampolė 2018 m. Lietuvos kultūros sostinė, todėl čia ypač gausu įvairių renginių ir veiklos jaunimui, o tuo pačiu ir galimybių verslui.
Kalbėdamas apie verslo aplinką Marijampolės regione L. Paknys atkreipė dėmesį į vis dažniau savo verslą Marijampolėje pradedančius jaunus žmones. Žinoma, tai skatina naujos mokestinės lengvatos pirmam verslui. Pašnekovas taip pat atkreipė dėmesį į kylančius kvalifikacinius reikalavimus darbuotojams, anot jo šiandien verslininkai ieško darbuotojų jau turinčių praktinės patirties, taip pat pageidautinas bent keleto užsienio kalbų mokėjimas.
Į užsienį važiavo tik užsidirbti verslo pradžiai
Neseniai Marijampolėje duris atvėrė „Studija + IT“. Jos įkūrėjai – Marijampolės kolegijos absolventai. Giedrė ir Rimantas Čepauskai susipažino dar studijų metu. Kalbėdami apie studijas kolegijoje atviravo, kad nesitikėjo įgysiantys tiek daug praktinės patirties. Ši patirtis jiems buvo naudinga dirbant įvairiuose darbuose, o pirmuosius darbus abu gana nesunkiai surado dar studijų praktikos metu.
Tačiau abiem sutuoktiniams mintis apie nuosavą verslą kirbėjo jau studijų metais. Šiuo metu šeima vienose patalpose vykdo dvi veiklas. Viena veikla – dirbtinių gėlių kompozicijų modeliavimas ir gamyba, kita – kompiuterių ir jų detalių remontas bei prekyba. R. Čepauskas prisiminė, kad pirmą kartą ši mintis kilo studijų metu rengiant baigiamąjį darbą.
Noras pradėti savo verslą buvo toks didelis, kad jauna šeima priėmė gana rizikingą sprendimą – metė darbus Lietuvoje ir užsidirbti verslo pradžiai išvyko į Norvegiją. Giedrė ir Rimantas kaip susitarę tvirtino, kad net neturėjo minties likti svetimoje šalyje ir dirbti nekvalifikuotą darbą. O užsienyje buvo tik tol, kol sukaupė pakankamai pradėti verslą Lietuvoje. Pradėti nuosavą verslą Lietuvoje taip pat paskatino ir tai, jog dėl įvairių mokestinių lengvatų šie metai yra ypač palankūs verslo įkūrimui. Giedrė ir Rimantas džiaugėsi galintys gyventi ir kurti Marijampolėje, nes šį miestą mato kaip gražų ir patogų gyventi jaunoms šeimoms.
Marijampolės kolegija šiais metais kviečia rinktis iš 13 studijų programų, daugiau informacijos www.marko.lt
Povilas Šlapševičius