Gruodžio pradžioje Vilkaviškio parapijos namuose įvyko solidaus leidinio ,,Sugrįžimai“, Vilkaviškio krašto etnografinės sodybos, sutiktuvės.
Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro muziejaus muziejininkės Aušros Mickevičienės parengtas leidinys – rašytinis paminklas nykstančiam Lietuvos kaimui. Jame įamžintas ypatingas Sūduvos ir Vilkaviškio krašto kaimų architektūrinis paveldas.
Kiekvienas leidinio puslapis – naujas atradimas. Tai kaimo sodybų istorijos, iliustruotos archyvinėmis nuotraukomis, pastatų išdėstymo brėžiniais, kruopščiai užfiksuotais etnografiniais elementais, kažkada gyvenusių šeimų likimų aprašymais.
Puslapiai apie Vilkaviškio ir Marijampolės Garbės pilietės, dailininkės Magdalenos Birutės Stankūnienės tėviškę (,,Gimtinės žydintys sodai“) atspindi Lietuvos prieškario kaimo ūkininkų kasdienybę, buvusių ir išlikusių pastatų funkcionalumą ir estetinį grožį. Išlikusios A. Vaičiulaičio sodybos aprašymą (,,Kur lygumų vėjai pučia“) papildo poetiškų tėvynės ir gimtinės meile alsuojančių rašytojo ir jo dukrų laiškų ištraukos.
Unikalios Pilviškių seniūnijoje prie Alksnės, Rausvės, Šešupės, Žvirgždės įsikūrusiuose kaimuose, klestėjusios Aleksų, Brundzų, Giraičių, Povilaičių, Rimšų, Stankevičių, Valaičių sodybos, kuriuose užaugo Lietuvos šviesuoliai, nusipelnę Lietuvos valstybės ir valstybės kūrėjai. Sodybų aprašai papildyti autentiška jų palikuonių sukaupta medžiaga.
Iš puslapio į puslapį skaitytoją Aušra Mickevičienė veda į dr. J. Basanavičiaus, dr. Vinco Kudirkos, poetų Kazio Bradūno, Salomėjos Nėries, Petro Karužos, rašytojų Prano Mašioto, Vinco Pietario tėviškes.
Muziejininkė Aušra Mickevičienė savo darbais, atkaklumu, ryžtu išsaugoti krašto paveldą tęsia Vilkaviškio Garbės pilietės, muziejaus įkūrėjos Gabrielės Karalienės pradėtus darbus. Rinkdama medžiagą leidiniui jis peržvelgė muziejaus rengtų ekspedicijų aprašus, studijavo archyvus Vilniaus ir Kauno muziejuose, susitiko su aprašomų sodybų šeimininkais ir senąsias sodybas tyrinėjusiais mokslininkais. Šis reikšmingas, išliekamąją vertę turintis leidinys bus puikus pagalbininkas tiems, kas siekia paveldėtas iš tėvų sodybas išsaugoti ir atkurti.
Apie šio unikalaus, istorinę vertę turinčio leidinio sudarytoją muziejininkę Aušrą Mickevičienę žurnalistė Aldona Žemaitytė rašė: ,,Aušra Mickevičienė keliauja per gyvenimą su meile jam, savo darbštumu ir sąžiningumu palikdama pėdsakus sutiktų žmonių širdyse. Aušra muziejininkė iš Dievo malonės. Ir viskas tuo pasakyta.“
Tegu kiekvienas apie savo gimtą kaimą pagalvoja…