Ketvirtą kartą Marijampolėje surengtas meno simpoziumas „Malonny – Marijampolė, Niujorkas, Londonas: idėjų migracija“ paliko dar ryškesnį pėdsaką: mieste atsirado trys nauji pasaulinio garso menininkų piešiniai, o Marijampolės kultūros centras papildė J. Basanavičiaus aikštės apšvietimo kompoziciją.
„Malonny“ projekto kuratorius Ray (Rimvydas) Bartkus, dailininkės iš Niujorko Ieva Martinaitytė-Mediodia ir Meg Regelous tapė ant pastatų sienų. Pastaroji autorė savo kūrinį visiškai pakeitė pamačiusi Marijampolę ir sieną. Kačių kiemelyje ji sukūrė dar daugiau kačių ir paukščių, nors prieš atvystant eskize dominavo mitinės būtybės.
Šiuo metu Niujorke gyvenanti dalininkė Ieva Martinaitytė-Mediodia neįsivaizdavo kokio grandiozinio dydžio sieną ji tapys, tačiau sako nepabūgusi erdvės – Marijonų gimnazijos sporto salės sienos ir liko prie iš anksto planuoto projekto. Ji džiaugėsi savanoriais, kurie nuo ankstyvo ryto iki vėlaus vakaro kartu kūrė piešinį. „Nenorėjau sumažinti dydžio ir taip išlaikyti ambicingą projektą“, – sakė ji.
Ray Bartkus savo kūriniui šiemet pasirinko pačioje miesto širdyje – J. Basanavičiaus aikštėje esančio skverelio tvorą. Priešais centrinį paštą esantis piešinys pilnas simbolių ir įdomių detalių. Jame galima rasti savanorius, kurie kasmet prisijungia prie „Malonny“ sienų tapybos. Skaitant iš kairės į dešinę galima rasti ir Miami – juokais vadinamos Marijampolės pavadinimą. Kiti personažai žinomi visame pasaulyje, tačiau jų abiejų kilmės šaknys yra Suvalkijoje, tai – JAV atlikėjas, dainų bei scenarijų autorius, rašytojas Bobas Dylanas ir JAV muzikantas bei rašytojas Leonardas Cohenas. R. Barkus visų susirinkusių į pristatymą juoką sukėlė pristatydama piešinio pavadinimą: „L.Cohenas laukia autobuso į Vilkaviškį.
„Anksčiau pakviesti į Marijampolę pasaulinių menininkų buvo sunkiau, dabar menininkai žino, kad čia kuriamas įdomus ir ilgalaikis projektas. To padaryti nebūtų buvę galima be pagrindinio mecenato „Arvi“, taip pat palaikiusių Marijampolės savivaldybės vadovų, džiaugiuosi, kad drąsios idėjos čia rado savo vietą“, – kalbėjo R. Bartkus. Savo piešinyje jis įamžino ir „Malonny“ istorijos – ateivių fragmentus – piešinio, kurio jau nebėra, tačiau tai buvo vienas iš labiausiai pamėgtų meno simpoziumo piešinių.
„Malonny“ vainikavo J. Basanavičiaus aikštės apšvietimo projekto pristatymas. Prieš metus apšviestų Marijampolės savivaldybės ir viešbučio „Mercure“ kompoziciją papildė naujai sužibęs Marijampolės kultūros centro pastatas. Jau trečiąkart į Marijampolę atvykęs šviesos dizaineris Kacperas Dolawskis šiam projektui ruošėsi visus metus ir visą kompoziciją pristatys konkursams Niujorke ir Londone.
Liepos 6-ąją – Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną – Marijampolėje bus pristatyta specialiai Valstybės dienai skirta J. Basanavičiaus aikštės pastatų apšvietimo kompozicija. Menininkai pažadėjo organizuoti projektą ir kitais penktaisiais metais, kada 2018 – aisiais Marijampolė taps Lietuvos kultūros sostine.