Marijampolės P. Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje iki rugpjūčio 31 d. veikia fotografijų paroda „O tėviške, laukų drugeli margas“, kurią surengė to paties pavadinimo plenero dalyviai, kurie savo darbuose įamžino neseniai Amžinybėn išėjusio poeto Justino Marcinkevičiaus, kilusio iš Prienų rajono, Važatkiemio kaimo, vaikystės ir jaunystės žemę.
Gilindamiesi į dvasinį poeto palikimą, mes keliame klausimą; „Kas yra toji žemė, kuri subrandino ir išaugino poetą?“. Ieškodami atsakymo 2012 m. Lietuvos neįgaliųjų draugijos fotografai rinkosi į plenerą Birštone „O tėviške, laukų drugeli margas“. Plenero įkvėpėja poeto gimtajame krašte dirbusi girininkė Teresė Murauskaitė. Fotografams vadovavo birštonietis Vytautas Klimavičius.Su juo keliaudami po Justino Marcinkevičiaus gimtinę fotomenininkai užfiksavo daugybę įdomių akimirkų. Jie lankėsi Alksniakiemyje, Važatkiemyje, Kampiškiuose, Birštone, Prienuose.
Plenero vadovas Vytautas Klimavičius, atidarydamas keliaujančią fotografijos parodą Marijampolės P. Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje, pastebėjo, kad Lietuvoje yra daug įžymių vietų, kurias būtų galima įamžinti. Tik reikėtų negailėti laiko ir jėgų, be to, sunkoka rasti rėmėjų, ne visada lengva pateikti galutinį rezultatą.
Šiame plenere savo fotografijas demonstravo šie kūrėjai: Vladas Alsys (Klaipėda), Zita Antanavičienė (Marijampoė), Nelia Britova (Vilnius), Šarūnas Butėnas (Pakruojis), Petras Demikis (Marijampolė), Vytautas Klimavičius (Birštonas), Rimtautas Knyza (Marijampolė), Teresė Murauskaitė (Birštonas), Danguolė Plečkaitytė (Marijampolė), Paulius Kriūkas (Kaunas).
Lietuvos neįgaliųjų fotografų parodos dalyvius ir svečius sveikino Marijampolės savivaldybės meras Sigitas Valančius, savivaldybės administracijos socialinių reikalų departamento direktorė Daiva Pankauskienė, Marijampolės neįgaliųjų draugijos pirmininkė Lina Cvirkienė, garbus fotografas Romas Linionis.
Svarbiausia tai, kad atsiliepdami į šias iniciatyvas, susiburia žmonės, pamiršdami savo vienatvę ir liūdesį. Jie, nors ir mažais darbeliais, kuria ir įamžina fotografijose svarbius ir įdomius visuomenės gyvenimo reiškinius. Pasak prancūzų rašytojo Antoine De Saint – Exupery : „ Žmogus – tai visų pirma tasai, kuris kuria. Ir vieninteliai broliai – tie žmonės, kurie bendradarbiauja“.
Janina LEBSKIENĖ
Autorės ir Jūratės Gasparavičienės nuotraukos.