„Kai mūsų šalies keliuose tiek daug skaudžių nelaimių, mirčių, nori nenori klausi, ką mes darome ne taip? Kodėl reikia skelbti dar vieną karą – karą karui keliuose ? Keisti ir paradoksų kupini esame mes, žmonės, – mušame todėl, kad mylime. Kariaujame už taiką. Dirbame, kad galėtume pailsėti. Žudome, kad išgyventume. Viena aišku: nelaimių priežastys slypi ne staigiame kelio vingyje, ne slidžiame kelyje, ne techninėje mašinos būklėje, o mūsų galvose“. /Kun. teol. lic Vilius Viktoravičius/.
Keisti eismo dalyvių kultūrą! Tai pagrindinis projekto „Eismo saugumas bendruomenėje“, kurį įgyvendino Gelgaudiškio bendruomenės centras „Atgaiva“, tikslas. Projektas bendruomenėje įgyvendinamas nuo 2010-ųjų metų. O kas pasikeitė Gelgaudiškyje per šiuos metus eismo saugumo srityje ? Apie tai padiskutuoti į Gelgaudiškio „Šaltinio“ specialiojo ugdymo centrą buvo pakviesti prie projekto įvairiomis veiklomis labiausiai prisidėję asmenys: Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Šakių policijos komisariato pareigūnas Gintautas Vedegys ir mokyklų bei vaikų darželių pedagogai.
Idealu tai, kad eismo saugumo temos gvildenamos pradedant nuo pačių mažiausiųjų, vaikų darželio vaikučių. Džiugu tai, kad vaikučių tėveliai dalinasi pasakojimais, kada grįžę po saugumą propaguojančių renginių, mažieji pamoko ir tėvelius, kaip reikia elgtis gatvėje.
Gelgaudiškio pagrindinėje mokykloje vyko daug saugaus eismo renginių, kurių metu pradinių klasių mokiniai piešė atšvaitus, kūrė kelio ženklą, kurio, jų manymu, reikėtų Gelgaudiškio mieste, stebėjo vaizdinę medžiagą, dalyvavo viktorinose, atliko „foto tyrimą“ kaip „šviečia“ jų kuprinės, pasitikrino savo sugebėjimus įvairiose rungtyse, iš kurių labiausiai patiko dviratininkų varžybos. Pas mokinius, lydimas policijos pareigūnės Aušros Mockevičiūtės, buvo atvykęs policijos bičiulis šuniukas Amsis. Gera buvo stebėti, kaip vaikai entuziastingai ir teisingai atsakinėjo į jų užduodamus klausimus.
Saugaus eismo renginių dėka mokiniai ne tik įgijo teorinių žinių, bet ir patys tapo atsakingesni eismo dalyviai.
Gyventojų įvardinta problema – kad miestelių parduotuvėse nėra didelio asortimento saugumą užtikrinančių prekių, atšvaitų, liemenių, labai trūksta mažų dydžių liemenių, šalmų. Kita problema, kad projekto metu, gavę vienokią ar kitokią eismo saugumo priemonę, žmonės ją pasideda ir užmiršta.
Taigi ką darome ne taip? Be pagarbos, meilės sau bei kitiems situaciją pakeisti iš esmės gal net neįmanoma.
Genė ŽILINSKIENĖ, projekto vadovė