Marijampolės savivaldybėje veikiančios socialinės krypties nevyriausybinės organizacijos sausio 4 d. susirinko į tradicinę apskritojo stalo diskusiją „2015 metų bendras darbas ir ateities perspektyvos“. Marijampolės savivaldybės administracijos Socialinių reikalų departamento iniciatyva kasmet organizuojamame susitikime organizacijų vadovai ar jų atstovai pasidalijo mintimis apie 2016 m. numatytus darbus, pasidžiaugė tuo, ką pavyko nuveikti praėjusiais, su kokiais sunkumais susidūrė. Renginyje dalyvavo savivaldybės meras Vidmantas Brazys, jo pavaduotojai Irena Lunskienė ir Povilas Isoda, administracijos direktorius Sigitas Valančius, Seimo nario Albino Mitrulevičiaus padėjėjas Karolis Podolskis. Didžiausio aptarimo sulaukė pagalbos vaikams ir probleminėms šeimomis klausimai, kuriuos išprovokavo ką tik Lietuvą sukrėtę įvykiai Kėdainių rajone, kai šulinyje buvo rasti du mažamečiai tėvo nužudyti vaikai. Organizacijų darbuotojai svarstė, kokia pagalba galėtų prisidėti smurtinėje aplinkoje atsidūrusiems vaikams, motinoms, kad neįvyktų panašios nelaimės.
Pradėdama susitikimą Socialinių reikalų departamento direktorė Daiva Pankauskienė pasidžiaugė, kad NVO yra aktyvios, jų veikla savivaldybėje pastebima ir gerai vertinama. Ji priminė, kad net dešimt NVO pernai dalyvavo neįgaliųjų reabilitacijos programoje, dvi organizacijos buvo aktyvios sporto srityje. Kitos organizacijos labai noriai įsijungė į savivaldybės viešus renginius, įvairias akcijas. Departamento vadovė pastebi tobulėjimą – rengiami vis prasmingesni, tvirtesni projektai. Ji ragino išsakyti visa, ko trūksta dar efektyvesnei veiklai. Savivaldybės meras Savivaldybės tarybos Socialinės ir sveikatos apsaugos komiteto pirmininkas Alvydas Kirkliauskas ragino šiais, Gailestingumo metais, daugiau pagailėti vieniems kitų, ištiesti pagalbos ranką. Deja, lėšų daugiau kaip pernai tarybos narys pažadėti negalėjo.
Marijampolės apskrities moters veiklos centro vadovė Adolfina Blauzdžiūnienė papasakojo apie ne vienerius metus vykdomą respublikinį projektą, pagal kurį teikiama specializuota pagalba Marijampolės ir aplinkinių savivaldybių smurtą patyrusiems žmonėms. Ji apgailestavo, kad šiai veiklai skiriami tik simboliniai pinigų – jų nepakanka net automobilio degalams nukakti į atokesnes vietoves. Be to, tvirtino centro vadovė, visuomenė per mažai susipažinusi su apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymu, o sumuštos moterys pačios dažnai gailisi smurtautojų vyrų ir jiems viską atleidžia.
Vilkaviškio vyskupijos šeimos centrui vadovaujanti Lina Braukylienė teigė, kad darbo su šeimomis rezultatai nėra greitai matomi. Ši katalikiška organizacija dirba su būsimais sutuoktiniais, su pažeistomis šeimomis užsiima vyskupijos „Caritas“ organizacija. Santuokai sužadėtinius rengianti moteris, kurios savanoriavimo stažas siekia 20 metų, savo tikslu laiko žmogaus paruošimą santarvei, savipagalbai. Kasmet Marijampolėje veikiančiame šeimos centre santuokai paruošiama apie pusantro šimto šeimų. Ji akcentavo šeimos šeimai pagalbą. „Jei pramuštume susvetimėjimo, baimės barjerą, daug daugiau padėtume vieni kitiems“, – sakė L. Braukylienė. Gegužės mėnesį šeimos centras planuoja netradiciškai paminėti šeimų šventę.
Susitikime savo veiklą ir siekius pristatė gailestingumo namų „Samarija“ vadovė Laimutė Rimeikienė, Marijampolės trečiojo amžiaus universiteto atstovė Aušrinė Lenkauskaitė, Lietuvos nefrologinių ligonių asociacijos „Gyvastis“ Marijampolės skyriaus pirmininkas Vitas Jablonskis, Marijampolės pagyvenusių žmonių asociacijos pirmininkė Janina Senkienė ir kiti.
Viešųjų ryšių tarnyba
Aurelijos Baniulaitienės nuotrauka.