Marijampolėje kovo paskutinę dieną vyko antrasis Konkurencijos tarybos seminarų apie konkurenciją ciklo #SuKonkurencijaPoLietuvą renginys, skirtas viešojo ir privataus sektoriaus atstovams. „Mercure“ viešbučio konferencijų salėje surengtas renginys sudomina savivaldybės įmonių atstovus, privačius vežėjus, smulkius verslininkus. Konkurencijos tema domėjosi ir Marijampolės savivaldybės mero pavaduotojas Povilas Isoda.
Renginio metu savo įžvalgomis apie konkurenciją, valstybės pagalbą, valstybės veiksmus užtikrinant konkurenciją, kartelius viešuosiuose pirkimuose ir reklamą dalijosi tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas, tarybos narė Jolanta Ivanauskienė bei tarybos ekspertai Agnė Adomaitytė, Daumantas Grikinis, Jūratė Mikelaitytė ir Milda Kankevičiūtė. „Konkurencijos problemos aktualios ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir regionuose, tad diskusija su viešojo administravimo subjektais ir verslu – tai puiki galimybė atvirai kalbėti apie konkurenciją, jos teikiamą naudą ir būdus galimiems konkurencijos ribojimams išvengti”, – renginio metu sakė Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas. Jo įsitikinimu, konkurencija visada turi nešti naudą vartotojui, nes garantuoja mažesnes kainas, didesnį pasirinkimą, geresnę kokybę ir inovacijas. Kaip puikius pavyzdžius jis pateikė pigių skrydžių bendrovių atsiradimą, kritusias kainas ir įvairovę telekomunikacijų sektoriuje, prekybos tinklo „Lidl“ atėjimą į Lietuvą, kuris, taikydamas naują rinkodarą, „suardė ramybę ir neleidžia užmigti“. Tiesa, „mūsų tikėjimas konkurencija dar nėra labai gilus“, pripažino tarybos vadovas, nes daugelis dar prisimename laiką, kai reikėjo „gauti“, o ne „pirkti“. Tarybos narė Jolanta pripažino, kad kartais monopolijos yra pateisinamos, nes gali pagaminti pigiau. Galimos natūralios monopolijos o vandens, šilumos energijos tiekimo, saugumo užtikrinimo, sveikatos, patentų apsaugos srityse.
Specialistai pripažino, kad jų darbas yra nelengvas, mat tenka dirbti su stambiomis įmonėmis, Vyriausybe. Tyrimus pradeda, kai gauna skundus, kartais – analizuojant rinkas savo iniciatyva. Kartelinio susitarimo tarp konkurentų dalyviai kartais patys prisipažįsta, kai išeina iš susitarimo. Tad pavojus būti atskleistam visada yra, o baudos nustačius konkurencijos pažeidimus yra negailestingos.
Seminare dalyvavęs mero pavaduotojas P. Isoda įvertino tarybos darbuotojų profesionalumą ir nusiteikimą, sakydamas, kad tai yra „viena geriausiai dirbančių šalies viešųjų įstaigų“.
Konkurencijos tarybos ekspertai savo žiniomis dalysis ir kituose šalies miestuose – Alytuje, Panevėžyje, Utenoje, Tauragėje, Šiauliuose, Telšiuose, Klaipėdoje ir Vilniuje. Seminarai finansuojami Europos Sąjungos techninės paramos ir Konkurencijos tarybos lėšomis.
Viešųjų ryšių tarnyba
Parengta pagal organizatorių informaciją
Aurelijos Baniulaitienės nuotrauka.