Marijampolės apylinkės prokuratūros darbuotojai, savo įstaigoje sulaukę kokių nors svečių, jų beveik niekada neišlydi neparodę savo muziejaus. Jame esantys eksponatai liudija, kad prokuratūros kolektyvas turi nemažai tradicijų, kurias nuolat puoselėja, ir nesibodi kurti naujų.
„Savo šaknis reikia žinoti“
Marijampolės apylinkės prokuratūros muziejus yra šios įstaigos pastate, esančiame pačioje Gedimino gatvės pradžioje. Pirmieji eksponatai muziejuje vietą rado 2007-aisiais, kai tik tų metų kovo pabaigoje prokuratūros darbuotojai įsikūrė šiose erdviose ir moderniose patalpose.
Kam kilo mintis steigti muziejų, „Mūsų savaitei“ nepavyko išsiaiškinti – Marijampolės apylinkės vyriausiasis prokuroras Rimas Bradūnas, kolektyvui vadovaujantis nuo 2001-ųjų, patikino, kad „ši mintis kirbėjo mūsų visų galvose“. „Juk ženklą, antspaudą darbe paliekame visi. Tai jau sudaro mūsų istoriją, o istoriją, savo šaknis reikia kiekvienam žinoti“, – filosofavo R. Bradūnas.
Muziejus įkurtas mažoje patalpoje – viename kambaryje. Tik todėl gausios ekskursijos į muziejų neorganizuojamos. Tačiau muziejaus kambario durys visada atviros ir senam prokuratūros darbuotojui, ir naujam, jau nekalbant apie svečius, teisės studentus, atvykstančius atlikti praktiką, ar vyresniųjų klasių moksleivius, svajojančius studijuoti teisę ir panorusius iš anksto susidaryti vaizdą apie darbą prokuratūroje.
Prokurorai „rekordininkai“
Muziejuje bene pirmiausia akį patraukia siena, ant kurios sukabinti Marijampolės prokuratūroje dirbusių prokurorų portretai. Prie pavardžių parašyti ir metai, kada šie prokurorai čia dirbo.
Iš portretų žvelgia Marijampolės (ir Kapsuko) prokuratūrai nuo 1945 metų vadovavę prokurorai. Štai 1945–1946 metais vadovas buvo Juozas Sakalauskas, po jo 11 metų – Vladas Milinavičius, vėliau 4 metus – Arsenijus Novikovas ir taip toliau. Šios pavardės daugumai marijampoliečių turbūt jau primirštos.
Įdomu, kad vadovavimo „rekordas“ priklauso dabartiniam Marijampolės prokuratūros vadovui R. Bradūnui – jis įstaigos „galva“ yra jau 13 metų. Tarp vadovų „rekordininkų“ – ir marijampolietis Rimantas Grigėnas, nuo 1974-ųjų vadovavęs 11 metų.
Pagal prokurorų portretuose užrašytus jų darbo metus galima lengvai suskaičiuoti, kas ir iš eilinių Marijampolės prokurorų šį darbą dirbo ilgiausiai. Tai dabar jau anapilin iškeliavęs Steponas Lilas, dirbęs net 47 metus (1953–2000 m.). Marijampolės krašto žmonėms ieškoti teisingumo 32 metus padėjo Stasys Rimas Jonaitis, 2008-aisiais išvykęs vadovauti Kretingos prokuratūrai, bet po pertvarkos iš prokuratūros sistemos pasitraukęs. Marijampoliečių atmintyje gyva ir prokurorė Ona Plioplienė, prokurore dirbusi 21 metus, prisimenamas ir 12 metų prokuratūroje dirbęs Rimantas Eugenijus Ribokas, iki šiol neretai aplankantis savo buvusius kolegas.
Muziejuje paminėta, kad Marijampolės prokuratūroje yra dirbę šie dabar garsūs teisininkai: Arūnas Juknevičius, Laima Garnelienė, Aidenas Karpus ir kiti.
Nuo laikrodžio – iki taurių
Muziejuje galima rasti įdomių senų dokumentų. Pavyzdžiui – 1933–1939 metų tuomečio Marijampolės apygardos teismo prokuroro procesinių dokumentų kopijas. Galima sužinoti apie Taikos teismą, veikusį Marijampolėje, pasklaidyti įvairius svarbius dokumentus, vadovėlius, kitokią su prokuratūros veikla susijusią literatūrą – dar ir rusų kalba išspausdintą. Lentynose sukaupti įvairių laidų įstatymų rinkiniai, kodeksai, net – telefonų abonentų knygelės.
Muziejaus lankytojams įdomu pamatyti juostinį magnetofoną, kuriuo prokurorai darydavo garso įrašus. Taip pat savo vietą radusios ir kitos techninės priemonės, kurios šiandien vyresniesiems kelia nostalgiškus jaunystės prisiminimus, o jaunimui – net ir juoką: spausdinimo mašinėlė, senas fotoaparatas, vaizdo filmavimo kamera, nuo 1995 metų rinkti mobilieji telefonai.
Galima apžiūrėti ir prokuroro uniformą, prokuroro darbo pažymėjimą, prokuratūrų pastatus įvairiais laikotarpiais ženklinusias lentas su įstaigos pavadinimu, 1995–1997 metais Lietuvos generaliniu prokuroru dirbusio Vladimiro Nikitino dovaną pasižymėjusiems prokurorams – vardinį laikrodį.
Muziejuje gausu eksponatų, liudijančių apie Marijampolės prokuratūros prokurorų aktyvią sportinę veiklą – diplomai ir laimėtojų taurės garbina ir garsina čia dirbus arba ir tebedirbant gerus krepšininkus, futbolininkus, tinklininkus, svarsčių kilnotojus. O 2009 metais Marijampolės prokuratūros komanda buvo pripažinta pačia šauniausia Lietuvos prokuratūrų sąskrydyje. Įspūdingiausios prokurorų gyvenimo akimirkos įamžintos nuotraukose, kurias taip pat mielai pastudijuoja muziejaus lankytojai.
Ieva LAUKYTĖ
Autorės nuotraukos.