Marijampolės savivaldybės pagrindinių mokyklų ir progimnazijų mokiniai spalio 14 d. organizuotame konkurse „Dovanokime viltį gyventi“ varžėsi žiniomis apie organų donorystę. Rimanto Stankevičiaus pagrindinės mokyklos aktų salėje surengtas konkursas skirtas Tarptautinei organų donorystės ir Europos organų transplantacijos dienai paminėti. Europoje ši diena minima jau 11-tą kartą, o pasaulyje dar seniau – 17-ąjį kartą. Paminėjimui skiriamas antras spalio šeštadienis. Konkursą, propaguojantį donorystės naudą, organizavo Marijampolės savivaldybės administracija, Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ir Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ Marijampolės skyrius.
Septynios skirtingų mokyklų komandos po penkis narius turėjo pademonstruoti komandos meninį prisistatymą, teisingai atsakyti į ekrane pateikto testo klausimus ir dalyvauti protų mūšyje. Vėliau į varžytuves buvo įjungti ir komandų sirgaliai. Moksleivių žinias vertino komisija, kuriai vadovavo Marijampolės savivaldybės tarybos narys Alvydas Kirkliauskas. Komisijoje buvo Marijampolės savivaldybės administracijos Socialinių reikalų departamento direktorė Daiva Pankauskienė, Savivaldybės gydytojo tarnybos vedėja Odeta Aleksienė, Švietimo skyriaus vyr. specialistė Angelė Mikulienė, Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Lina Laukaitienė. Į komisiją buvo pakviestas ir Marijampolės savivaldybės tarybos narys Kostas Kynas, kuris prieš 10 metų pats tapo kaulų čiulpų donoru ir išgelbėjo Monikos iš Šilalės gyvybę. Renginyje dalyvavo Marijampolės savivaldybės mero pavaduotojas Povilas Isoda, kurį galima vadinti kraujo donoru veteranu. Čia pat salėje, nepasibaigus konkursui, jis užpildė ir prašymą gauti donoro kortelę.
Konkurso pradžioje Nacionalinio transplantacijos biuro Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Renata Bruzgienė trumpai pristatė dabartinę šalies situaciją. Ji pasakojo, kad spalio pradžioje Lietuvoje buvo 100 potencialių organų donorų, 46 iš jų efektyvūs (tie, kurių organai jau panaudoti). Šalyje yra išduota 21,6 tūkstančio donoro kortelių. 56,6 proc. kortelių turi jauni žmonės (18–30 metų). Laukiančiųjų organų eilėje yra 412 pacientų. Didžiausias poreikis inkstų – net 183, 34 – širdies, 59 – kepenų. Anot NTB atstovės, šiemet atlikta 154 transplantacijos operacijos. R. Bruzgienė ypač džiaugėsi, kad Marijampolėje organų donoryste domisi jauni žmonės ir tokia įdomia forma – dalyvauja konkurse.
Konkurso klausimų testą ir protų mūšį vedė Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ Marijampolės skyriaus projektų koordinatorė Ilona Masaitienė.
Komisijai suskaičiavus galutinius rezultatus, paaiškėjo, kad geriausia buvo Marijampolės „Ryto“ pagrindinės mokyklos komanda „Pulsuojanti viltis“, antroji – Marijampolės Jono Totoraičio progimnazijos komanda „Pro vita“, o trečioje vietoje liko Marijampolės Rimanto Stankevičiaus pagrindinės mokyklos komanda „Šansas gyventi“. Pirmosios vietos nugalėtojams konkurso organizatoriai skyrė dovaną – vizitą į boulingo klubą, antrajai – dažasvydžio pramogą, o trečiajai – apsilankymą Marijampolės baseine. Tarp sirgalių aktyviausi buvo Marijampolės Jono Totoraičio progimnazijos komandos palaikytojai.
Viešųjų ryšių tarnyba
Aurelijos Baniulaitienės nuotraukos.