Per 30 seniūnijų iš visų Lietuvos regionų pateko į trečiąjį konkurso „Valstybę kuriame mes“ etapą. Tarp jų – ir Lukšių, Griškabūdžio (Šakių r.), Zapyškio (Kauno r.) bei Liudvinavo (Marijampolės r.) seniūnijos.
Dabar konkurso „Valstybę kuriame mes“ komisija lankosi nominuotose seniūnijose, siekdama vietoje susipažinti, kaip seniūnijų gyventojams, bendruomenėms sekasi realizuoti savo kūrybines iniciatyvas, puoselėti kultūrinį paveldą, didinti kultūros bei socialinių paslaugų prieinamumą vietos gyventojams.
„Konkurso vertinimo komisijos laukia labai nelengvas uždavinys – išrinkti geriausias seniūnijas kiekvienoje nominacijoje. Tai padaryti bus tikrai sudėtinga, nes visose aplankytose seniūnijose matėme, kaip gražiai jos tvarko savo aplinką, puoselėja čia gyvenusių ir daug nuveikusių žmonių atminimą, kaip rūpinasi dabar čia gyvenančiais žmonėmis, jų gerove“, – sakė konkurso komisijos pirmininkė, Kultūros ministerijos Kultūrinės edukacijos skyriaus patarėja Jadvyga Lisevičiūtė.
Zapyškio, Lukšių ir Griškabūdžio seniūnijose pretenduoja į dvi nominacijas: „Už pilietinę iniciatyvą valstybės stiprinimo labui“ ir „Už tautinės savimonės puoselėjimą“, Liudvinavo seniūnija – „Už pilietinę iniciatyvą valstybės stiprinimo labui“ ir „Už saugią Lietuvą“.
Savo paraiškose seniūnijos pasakoja apie įkurtus bendruomenės namus, sutvarkytus parkus ir piliakalnius, paplūdimius; gyventojų patogumui įrengtas sporto ar vaikų žaidimo aikšteles. Čia gyvenusių iškilių asmenybių atminimui statomi paminklai, miestelių istoriją pasakoja vietos muziejai ar leidžiami leidiniai.
Mažų miestelių gyventojų laisvalaikis neretai įvairesnis nei didmiesčiuose gyvenančiųjų. Jei pastarieji laisvu laiku nueina į teatrą ar koncertą, mažesnių miestelių gyventojai dažniau patys buriasi į meno kolektyvus, patys šoka, dainuoja, rengia kūrybines stovyklas.
Žinoma, nėra viskas vien tik gerai. Yra miesteliuose ir socialinės rizikos žmonių, ir nedirbančių, tik iš pašalpų gyvenančių asmenų. Tad seniūnijos nepamiršta ir šių žmonių. Jiems padėti steigiami vaikų centrai, socialinės rizikos šeimų paramos centrai ir pan.
„Svarbiausias saugumo garantas visose srityse – bendravimas tarp žmonių, rūpestis vienas kitu. Džiugu paminėti, kad kaimiškose teritorijose dar pakankamai aktyvus ir betarpiškas bendravimas tarp vienas šalia kito gyvenančių kaimynų“, – rašė paraiškoje Liudvinavo seniūnė Jolanta Maceikienė, kurios vadovaujama seniūnija pretenduoja ir į nominaciją „Už saugią Lietuvą“.
Į ją iš tiesų galėtų pretenduoti daugelis seniūnijų, nes visos jų veiklos kuria saugią ir jaukią aplinką, kurioje tiesiog gera gyventi.
Projektas, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui
Konkurso „Valstybę kuriame mes“ nugalėtojai bus paskelbti ir apdovanoti iškilmingame baigiamajame renginyje 2019 m. vasario mėnesį. Paraiškas konkursui pateikusios daugiau kaip 60 seniūnijų pretendavo į vieną iš keturių nominacijų – „Už pilietinę iniciatyvą valstybės stiprinimo labui“, „Už tautinės savimonės puoselėjimą“, „Už kūrybiškumo ugdymą“, „Už saugią Lietuvą“.
Konkursas yra Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo programos dalis, tad visos nominuotos seniūnijos yra pasveikinamos šia gražia proga, joms perduodama Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio siunčiama valstybės vėliava, o Kultūros ministerija atminimui įteikia Lietuvos administracinį žemėlapį.
Konkursą inicijavo Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, jo partneriai: Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, Lietuvos savivaldybių asociacija, Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacija, Lietuvos nacionalinis kultūros centras, savivaldybės.
Konkurso globėja Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.