Prasideda naujas paramos teikimo etapas gyventojams, norintiems įsirengti nedidelės galios (iki 10 kW) saulės elektrines arba jas įsigyti iš elektrinių parko, o taip pat seniems šildymo katilams pasikeisti. Teikti paraiškas galima visą mėnesį – nuo kovo 31 d. iki balandžio 30 d.
Finansinio skatinimo priemonės yra skirtos gyventojams, kurie saulės elektrines įsirengs savo namuose arba ją įsigys iš nutolusių saulės elektrinių parko. Tam skirta 12 mln. eurų parama. Taip pat galima teikti paraiškas ir gauti finansavimą seniems neefektyviai biomasę (malkas, pjuvenų briketus) naudojantiems šildymo katilams pasikeisti. Tam numatyta beveik 9,3 mln. eurų.
Gyventojai, kurie ketina įsirengti saulės elektrinę toje vietoje, kur ir vartos elektros energiją, geografiškai nutolusiose nuo elektros energijos vartojimo vietose arba elektros energijos vartojimo vietoje daugiabučiame pastate ar jo teritorijoje, gali gauti 243 eurų arba 323 eurų kompensaciją už 1 kW, priklausomai nuo to, ar elektrinę įrengs su inverteriu ar be jo. Gyventojams, kurie įsigys saulės elektrinę iš elektrinių parko, kompensuojami 323 eurai už 1 kW.
Prieš įsirengdami saulės elektrines, gyventojai turi įsivertinti savo elektros vartojimo poreikius ir technines elektrinės prijungimo galimybes. Dėl to rekomenduojama pasikonsultuoti su ESO.
Parama skiriama įsigyti iki 10 kW galios elektrinei. Gyventojai gali įsigyti ir didesnės nei 10 kW galios elektrinę, tačiau finansavimas bus skiriamas už 10 kW.
Jeigu parama gyventojui jau anksčiau buvo skirta mažiau nei 10 kW galios saulės elektrinei įrengti, tuomet finansavimas tam pačiam įrengimo ar vartojimo objektui gali būti skiriamas iki 10 kW suminei galiai pasiekti. Suminis elektrinės galingumas vertinamas pagal elektros energijos tiekimo sutartį ir kitus sutarties priedus, pagal kuriuos galima identifikuoti, kad asmuo įsirengė saulės elektrinę ir yra laikomas gaminančiu vartotoju. Jeigu gyventojas jau yra gavęs paramą 10 kW saulės elektrinei įrengti, tam pačiam įrengimo ar vartojimo objektui finansavimas daugiau negali būti skiriamas.
Taip pat paramą gali gauti žmonės, norintys seną biokuro katilą pasikeisti į naują 5 klasės biokuro katilą arba šilumos siurblį (oras – vanduo, žemė – vanduo, vanduo–vanduo). Norint gauti paramą, gyvenamojo namo, kuriame norima keisti katilą, statybos pabaigos metai turi būti ne vėlesni nei 2015 m. ir pastatas neturi būti prijungtas prie centralizuotai tiekiamos šilumos sistemos (pagal Registrų centro Nekilnojamojo turto registro duomenis).
Gyventojams, kurie ketina patys įsirengti saulės elektrinę ar pasikeisti neefektyvų katilą, svarbu atkreipti dėmesį, kad finansavimas neskiriamas baigtiems projektams, todėl įranga gali būti įsigyta nuo 2021 m kovo 31 d., o sumontuota tik po paraiškos finansinei paramai pateikimo.
Kvietimus rasite:
- https://www.apva.lt/kvietimas-saules-elektriniu-irengimas-namu-ukiuose/
- https://www.apva.lt/kvietimas-aie-namu-ukiams-saules-elektriniu-isigijimas-is-elektriniu-parku/
- https://www.apva.lt/katilu-keitimas-namu-ukiuose/
Parengta pagal Lietuvos Respublikos energetikos ministerijos informaciją
Marijampolės savivaldybės administracijos Komunikacijos skyrius