Marijampolės savivaldybės geografijos mokytojai spalio 29 d. organizavo išvyką „Kolegialus mokymas(-is) netradicinėse erdvėse Pietryčių Lietuvoje“. Restauruoti dvarai, išpuoselėti parkai, tūkstančius hektarų besitęsiantys miškai. Visa tai apibūdina Pietryčių Lietuvos regioną. Pasirinktas regionas ypatingas ne tik savo gamtine, bet ir istorine praeitimi, etniniais ir ekonominiai ypatumais. Saulėtas ruduo lepino spalvomis ir nuostabiu šio regiono gamtos grožiu.
Pirmas sustojimas – Simno Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia, kuri yra svarbi Lietuvos architektūros istorijai kaip vienintelė kryžminio plano renesansinė bažnyčia. Trumpai susipažinę su Simno istorija, vykome toliau. Pakeliui užsukome į Pirčiupių kaimą, kuris minimas jau XVI-XVII a. Kaimo tragišką istoriją primena prie kelio stovinti „Pirčiupių motina“. Trumpas sustojimas Šalčininkuose, kur pagrindinę miesto aikštę puošia poeto Adomo Mickevičiaus paminklas. Keliaudami toliau, link Dieveniškių, sustojame apžvalgai į Jašiūnų dvarą. Daugelį amžių išgyvenęs, nemažai šeimininkų ir pavidalų pakeitęs, grobstytas ir niokotas Jašiūnų dvaras, šiandien mena seną ir turtingą istoriją.
Pagaliau pasiekiame vienintelį šalyje Dieveniškių istorinį regioninį parką, įsiterpusį į Baltarusijos žemes. Jame vyrauja kultūrinis kaimo kraštovaizdis. Itin vertingi tebegyvenami gatviniai kaimai su išlikusia rėžine žemėvalda, susiformavusia po valakų reformos. Čia itin gausu pilkapių ir pilkapynų, kurių didžiausi Stakų ir Poškonių pilkapynai. Savitas Dieveniškių miestelis, šalies pakraštyje rymantis Norviliškių vienuolynas. Grožiu ir didingumu sužavėjo Grybiškių ąžuolas, Mokos akmuo, Bėčionių piliakalnis. Įvairių tautų apsuptyje susiformavo unikali Dieveniškių šnekta.
Spalio pabaigoje diena trumpa, bet dar spėjame aplankyti Merkinės dvaro (Paulavos respublika) liekanas. Paulavos respublika gyvavo nuo 1769 m. iki 1975 m. Respublikos įkūrėjas Povilas Ksaveras Bžostovskis. Jis likvidavo lažą, leido valstiečiams laivai tvarkyti savo turtą, verstis prekyba, amatais. Respublika turėjo savo konstituciją, pinigus, kariuomenę, teismą, mokyklą. Paliekame dvaro griuvėsius skendėti rudenio prieblandoje, bet mintyse norime pamatyti šią vietą ir kitu metų laiku.
Paskutinis sustojimas – Medininkų pilis. Jau temo, o didingos pilies sienos vakaro sutemose pasiliko saugoti ir skleisti istorijos praeitį.
Visa diena kelyje neprailgo. Išvykos metu mokytojai patobulino kultūrines, socialines bei didaktines kompetencijas, naudojant aplinkotyros metodą. Kelionė buvo turininga, mokytojai ne tik pasisėmė naujų žinių apie šio krašto kultūrą ir istoriją, bet turėjo galimybę pasidalinti mintimis, apibendrinti nuveiktus darbus ir suplanuoti naujus. Ačiū Laimutei Guogienei už puikiai suplanuotą kelionės maršrutą.
Marijampolės savivaldybės geografijos mokytojų metodinio būrelio pirmininkė, vyresnioji geografijos mokytoja Nijolė Birštonienė