„Esu zanavykė, prieš daug metų su šeima persikėlusi į Vilkaviškio rajoną ir čia įleidusi šaknis“, – taip save pristato Vilkaviškio lopšelio-darželio „Buratinas“ direktorės pavaduoja Lilija NAVIKIENĖ, geriau ne tik Sūduvos krašte, bet ir visoje Lietuvoje žinoma kaip Vilkaviškio netradicinių rankdarbių klubo „Lelija“, neseniai šventusio pergalę (klubo moterų nuveltą 579,8 m ilgio, 12 cm pločio tautinės vėliavos spalvų juostą agentūra „Factum“, veikianti prie Lietuvos kultūros fondo, pripažino Lietuvos rekordu, kuris bus įrašytas į Lietuvos rekordų knygą) vadovė.
Rankdarbių kursai – naujas startas saviraiškai
L. Navikienė, apie darbą ikimokyklinėje įstaigoje svajojusi, nes ne iš karto čia pradėjo savo darbinę karjerą, dabar gali džiaugtis visiška savo, kaip moters ir asmenybės, savirealizacija. Turi du suaugusius vaikus – dukrą ir sūnų, džiaugiasi, kad jie su šeimomis gyvena Lietuvoje, kad gražiai auga keturi. Darbas, artimieji ir pomėgiai – visa tai sudaro L. Navikienės gyvenimo ašį, apie kurią sukasi tikrai nenuobodi kasdienybė. Moteris neslepia, jog didžiausias jos pomėgis – rankdarbiai, atvedę ją iki tikrų aukštumų. O viskas prasidėjo gana netikėtai. „Prieš šešerius metus, – pasakoja L. Navikienė, – pradėjau lankyti rankdarbių kursus. Kursus pasirinkau vien dėl to, kad galėčiau bendrauti su kitais žmonėmis. Tuo laikotarpiu visą savo laisvą laiką skirdavau sunkiai sergančiai mamai. Jutau, kad reikia pasisemti jėgų. Taigi nuėjau į mokymus. Ir nuo jų viskas prasidėjo. Susibūrėme į klubą. Klubo pavadinimo kilmė susijusi su mūsų pirmuoju darbu – Vilkaviškio miesto herbas – dvižiedė lelija.“ L. Navikienei rankdarbių kursai ne tik atvėrė jos pomėgį didžiausiam pomėgiui – rankdarbiams (ir dabar, kai tik lieka laiko nuo tiesioginio darbo, moteris mezga, neria, velia, dekupažuoja… – ar viską išvardysi?), bet ir leido save realizuoti gražiame bendravime – klube „Lelija“, šiemet šventusiame penkerių metų sukaktį.
Iš klubo „Lelija“ istorijos
Skaitytojams pristatome Vilkaviškio netradicinių rankdarbių klubo „Lelija“ istoriją. 2008 m. vasario 13 d. Vilkaviškio turizmo ir verslo centre organizuotus vilnos vėlimo ir kitų technikų naudojimo mokymus pradeda lankyti apie 40 klausytojų. Po šių mokymų 10 moterų iš įvairių rajono kampelių nusprendžia įkurti klubą. Sugalvojo pavadinimą „Lelija“, sukūrė emblemą ir šūkiu pasirinko amerikiečių rašytojos Shakt Gavain mintį, kad „raktas į kūrybingumą – tai noras kažką bandyti, rizikuoti ir pažiūrėti kas iš to bus“. Jau pirmaisiais gyvavimo metais iš vilnos nuveltas Vilkaviškio miesto herbas, kurio dydis 3,9x 2,99 m, plotas 11,661 kv. m.
2009 m., kai Lietuva šventė savo vardo tūkstantmetį, iš 1000 nuveltų lelijų suformuota Lietuvos vėliava. Lelijas velti padėjo miesto gyventojai ir svečiai prieš teatrų pasirodymus „Pasimatymai po gluosniais“. Bendras nuveltas plotas daugiau kaip 20 kv. m. Lopšeliui- darželiui „Buratinas“ nuvelta emblema: 1 m x1,5 m, sukomponuota iš 36 veltų detalių.
2010 m. nuvelta 300 vnt. gairelių su Vilkaviškio herbu ir užrašu „Vilkaviškis“. Vienos gairelės su visomis jos detalėmis gamyba užėmė beveik 4 val. Ir šios gairelės, ir kiti, didieji darbai, padovanoti Vilkaviškio kultūros centrui.
2011 m. kartu su Vilkaviškio rajono lelijų augintojais organizuotas „Lelijų takas“, kuriame klubo moterys mokė velti lelijas, o gėlininkai – jas auginti.
2012m. nuvelti 2 paveikslai „Napoleonas Vilkaviškyje“ (plotas 3 kv.m), kurie buvo padovanoti Vilkaviškio krašto muziejui ir Prancūzijos ambasadai.
Klubas organizuoja ir dalyvauja akcijose: pirmąjį klubo veiklos jubiliejų moterys nusprendė pažymėti priveldamos batukų Vilkaviškio ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriaus mažyliams. 2012 m. prisidėjo prie karių organizuotos akcijos „Megzti batukai Afganistano vaikams“.
Dalyvauja mugėse, savo šeimynų taip pat nenuskriaudžia: primezga, privelia…
„Lelijos“ klubas vienija 10 moterų, per penkerius metus trys iš jo išėjo, bet atėjo trys naujos, tad narių skaičius yra stabilus – 10. Amžius nuo 45 iki 65. 3 ūkininkės, 1 medikė, 3 pedagogės, 1 buvusi žurnalistė, 1 namų šeimininkė, 1 buhalterė.
Pagrindinė klubo veikla – kurti didelius darbus kartu, pasitelkiant savanorius, o klubo veiklos tikslas – puošti ir garsinti miestą, rajoną.
Naujasis rekordas – juosta Lietuvai
Klubas, kaip minėta, 2008 metais jau pasiekęs Lietuvos rekordą, veldamas Vilkaviškio herbą, šiemet, minėdamas savo veiklos penkmetį, organizavo akciją „Juosta Lietuvai“. Dešimt Vilkaviškio netradicinių rankdarbių klubo moterų (Rima Blažaitienė, Asta Gustaitienė, Liucija Rutkauskienė, Edita Mozūraitienė, Danguolė Protasevičienė, Birutė Pavlovienė, Vitalija Jokūbaitienė, Daiva Čiegienė, Kristina Alkevičienė, Lilija Navikienė) nuvėlė tautinės vėliavos spalvų juostą, šį darbą pradėjusios 2013 m. balandžio 12 dieną kartu su visuomene minint klubo jubiliejų. Planavo, kad juostos ilgis bus 500 m , plotis – 0,1 m, o plotas – 50 kv. m. Pirmiausia buvo veliama sausuoju būdu klubo užsiėmimuose, pasitelkiant savanorius. Kamšymo adatomis buvo badoma ant audinio. Birželio mėnesį vėlė antruoju būdu – šlapiai prie Vilkaviškio kultūros centro kartu su miesto ir viso rajono gyventojais, savanoriais mėgėjiškų teatrų spektaklių "Po paupio gluosniais" metu.
Juosta išmatuota ir panaudota 2013 m. liepos 6 d. Valstybės dienos proga giedant Tautos himną jo autoriaus dr. Vinco Kudirkos tėviškėje Paežeriuose, Vilkaviškio rajone. Nesuinteresuotų asmenų patvirtintas juostos ilgis- 579,80 m., plotis-0, 12 m, plotas- 69,576 kv.m
Savanoriai užsiregistravo klubo veiklos metraštyje. Užfiksuotas vėlimo abiem būdu laikas. Abiem būdais vėlė 328 valandas. Sunaudota 588 metrai medvilninio audinio, 15 kg vilnos. Klubo moterims į pagalbą atėjo daugiau kaip 130 savanorių, tarp kurių buvo ne tik Vilkaviškio rajono, bet ir kitų šalies vietovių gyventojai. Vieni patalkino tik simboliškai, bet buvo ir tokių, kurie darbavosi ne vieną kartą. Klubas ypač dėkoja savo aktyviausiems pagalbininkams: Janinai Jokūbynienei, Onai Baltutienei, Eglei, Vanesai, Tajai, Michaeliui Špringeliams ir kitiems.
* * *
Klubo vadovė L. Navikienė sau ir „Lelijos“ moterims linki neišsenkančių idėjų, noro kurti, stebinti, garsinti. Kai širdį šildo tokia prasminga veikla, gyvenimas atrodo gražus…
Laima GRIGAITYTĖ
Asmeninio albumo nuotraukos.
Nr. 37 (41), 2013 m. rugsėjo 14–20 d.