Plokščias padas atsiranda dėl pėdos deformacijos, kurią sąlygoja jos sąnarius laikančių raiščių išlaisvėjimas ir raumenų tonuso susilpnėjimas. Viso to pasekmė – išilginio arba skersinio pėdos skliauto suplokštėjimas, taip ir išsivysto plokščiapėdystė, tada ima reikštis kulkšnies, blauzdos ir kulno skausmai, įkyrus nugaros, klubų ir kelių skausmas. Šis negalavimas gali būti arba įgimtas, arba įgytas. Jis, anot statistikos, kamuoja septynis iš dešimties Lietuvos gyventojų.
Kokie veiksniai gali turėti įtakos įgytai plokščiapėdystei?
Plokščiapėdystės vystymuisi įtaką gali turėti tokie veiksniai, kaip kaulų lūžiai, plyšę ar patempti raiščiai, cukraligė, insultas ar reumatoidinis artritas. Didžia dalimi prisideda ir netinkamos avalynės naudojimas. Anot ortopedų, moterims labai kenkia dažnas aukštakulnių batelių nešiojimas, tiek moterims, tiek vyrams, tiek abiejų lyčių vaikams nepatariama avėti batų, kurių padai yra lygūs.
Ko reikia, kad vaikai būtų apsaugoti nuo plokščiapėdystės?
Verta turėti omenyje ir tai, jog visi kūdikiai gimsta plokščiomis pėdomis, kurios galutinai susiformuoja tik septintaisiais vaikų gyvenimo metais. Kad mažiesiems susiformuotų taisyklingos pėdos, jų tėvai turi pasirūpinti, kad vaikai kuo daugiau vaikščiotų, važinėtų dviračiu ar plaukiotų, nebijotų lakstyti basomis po smėlį, žolynus, sodo takeliais ir pan. Ir jokiu būdu nereikėtų vaikams pirkti dėvėtus batus, nes jie negali patikimai palaikyti tinkamą pėdos padėtį.
Kokie yra pirmieji pasireiškiančios plokščiapėdystės požymiai?
Kai pradedamas jausti nuolatinis kulkšnies, kulno ir blauzdos skausmas, kai vargina klubo ar kelio sąnarių bei nugaros gėlimas, kai pakinta laikysena ir kasdien apie save primena pėdų nuovargis, tada galima pradėti įtarti, jog jums vystosi, o gal jau ir išsivystė plokščiapėdystė.
Kaip yra nustatoma plokščiapėdystė ir kas gali būti naudojama jos gydymui?
Plokščiapėdystę galima nustatyti paprastos medicininės apžiūros metu arba atliekant tam tikrus tyrimus – rentgenogramą arba kompiuterinę plantogramą. Dažnai šį negalavimą galima nustatyti ir iš pacientų batų apžiūros, atkreipiant dėmesį į avalynės dėvėjimosi žymes. Nustačius plokščiapėdystę greta kitų gydymo priemonių gali būti skiriami ortopediniai vidpadžiai. Yra naudojama speciali ortopedinė avalynė, kuri palaiko reikiamą pėdos padėtį ir netrukdo pėdai normaliai vystytis.