Pirmadienis, 23 gruodžio, 2024
Daugiau
    PagrindinisNaujienosKaip nutraukti santuoką šalių susitarimu?

    Kaip nutraukti santuoką šalių susitarimu?

     

    Klausimas:

    Su žmona nusprendėme nutraukti santuoką, dėl turto jokių ginčų nekyla, vaikai jau yra suaugę. Ar dėl santuokos nutraukimo būtina kreiptis į teismą?

    Atsako teisingumo ministras Juozas Bernatonis

    Civiliniame kodekse numatyta, kad santuoką gali nutraukti tik teismas, nesvarbu, ar asmenys turi vaikų ir ar jie pilnamečiai.

    Jeigu tvirtai esate nusprendę nutraukti santuoką ir nekyla ginčų dėl turto pasidalijimo, paprasčiausias būdas tai padaryti – kreiptis į savo gyvenamosios vietos apylinkės teismą su prašymu nutraukti santuoką abiejų sutuoktinių bendru sutikimu. Šiuo atveju pareiškėjams nereikia mokėti žyminio mokesčio.

    Norint nutraukti santuoką bendru sutikimu, yra būtinos kelios sąlygos: nuo santuokos sudarymo dienos turi būti praėję daugiau nei vieneri metai; abu sutuoktiniai turi būti sudarę sutartį dėl santuokos nutraukimo padarinių (turto pasidalijimo, vaikų išlaikymo ir kt.); abu sutuoktiniai turi būti veiksnūs.

    Kartu su šiuo prašymu sutuoktiniai teismui turi pateikti ir sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių. Prašymo dėl santuokos nutraukimo abiejų sutuoktinių bendru sutarimu ir sutarties dėl santuokos nutraukimo pasekmių šablonus galima rasti Nacionalinės teismų administracijos puslapyje www.teismai.lt skyrelyje „Dokumentų šablonai“ arba kreiptis dėl šio procesinio dokumento surašymo pas teisininką.

    Teismas priima sprendimą santuoką nutraukti, jeigu įsitikina, kad santuoka faktiškai iširo. Santuoka laikoma iširusia, jeigu sutuoktiniai kartu bendrai nebegyvena ir negalima tikėtis, kad jie vėl pradės gyventi kartu.

    Preziumuojama, kad santuoka faktiškai iširo, jeigu daugiau nei metus sutuoktiniai netvarko bendro ūkio ir negyvena santuokinio gyvenimo.

    Teismas, savo sprendimu nutraukdamas santuoką, patvirtina ir sutuoktinių pateiktą sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių, kurioje sutuoktiniai turi aptarti savo nepilnamečių vaikų ir vienas kito išlaikymo, nepilnamečių vaikų gyvenamosios vietos ir dalyvavimo juos auklėjant klausimus bei kitas savo turtines teises ir pareigas. Sutarties turinys įtraukiamas į teismo sprendimą. Iš esmės pasikeitus aplinkybėms (vieno buvusio sutuoktinio liga, nedarbingumas ir kt.), buvę sutuoktiniai arba vienas iš jų gali kreiptis į teismą dėl santuokos nutraukimo pasekmių sutarties sąlygų pakeitimo.

    Jeigu sutartis dėl santuokos nutraukimo pasekmių prieštarauja viešajai tvarkai ar iš esmės pažeidžia sutuoktinių nepilnamečių vaikų ar vieno sutuoktinio teises ir teisėtus interesus, teismas sutarties netvirtina, o bylą dėl santuokos nutraukimo sustabdo, kol sutuoktiniai sudarys naują sutartį. Jeigu per šešis mėnesius nuo bylos sustabdymo dienos sutuoktiniai neįvykdo teismo nurodymų dėl sutarties turinio, teismas prašymą palieka nenagrinėtą.

    Teisingumo ministerija yra parengusi pataisas, kuriose siūloma tokiais atvejais santuoką nutraukti ir pas notarą. Tačiau šiandien šios pataisos kol kas nepriimtos.

    Šiame atsakyme pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, kuri neturėtų būti vertinama kaip oficialus teisės aiškinimas ar konkrečiu atveju priimtas sprendimas.

    Daugiau informacijos teisinio švietimo klausimais ieškokite Teisingumo ministerijos interneto svetainėje http://www.tm.lt/klausimai/duk

    1 KOMENTARAS

    1. Abiejų šalių susitarimu nutraukti santuoką yra lengviausia, jei dar neturi pretenzijų dėl turto padadalinimo. Jei ir kyla nesklandumai, turtą įvertinti lengva, su tai išmanančių žmonių pagalba.

    PARAŠYKITE KOMENTARĄ

    Prašome parašykite savo komentarą
    Prašome parašykite savo vardą

    SAVAITĖS SKAITOMIAUSI

    spot_img

    SAVAITĖS CITATA

    Šventasis Raštas, Naujasis Testamentas, Jn 8, 1–11

    „Kas iš jūsų be nuodėmės, tegu pirmas sviedžia į ją akmenį“. Laimos Grigaitytės nuotrauka.

    RENGINIAI

    spot_img
    spot_img
    spot_img