*Vaikams, vyresnio amžiaus žmonėms, ypač sunkiai vaikštantiems, patariama likti namie, o išėjus į lauką reikia turėti lazdą guminiu antgaliu arba slidžių lazdą.
*Būkite ypač atsargūs vairuodami automobilį, vaikščiodami šaligatviais ir keliais.
*Leisdamiesi ar kildami laiptais, laikykitės už turėklų, medžių ar krūmų.
*Prie namų laiptus ir pėsčiųjų takelius pabarstykite smėliu.
*Nelaikykite rankų kišenėse – tai tik didina galimybę netekti pusiausvyros ir pargriūti, gauti sunkią traumą.
*Plikledžio metu labai svarbu mokėti griūti. Geriausia išeitis – griūti ant šono. Pagrindinis smūgis turėtų tekti klubui, o ne keliams, nugarai ar galvai. Nugriuvus ant šono, rūbai gali atlikti savotišką ,,pagalvės“ vaidmenį ir sušvelninti smūgį. Pajutę, kad griuvimo neišvengsite, stenkitės pritūpti.
*Norint išvengti griuvimo, reikia išmokti taisyklingai vaikščioti. Esant slidiems keliams ar šaligatviams, reikia eiti lėtai, mažais žingsneliais. Einant per slidžiausias vietas, reikia stengtis statyti koją visu padu, truputį palinkus, kad svorio centras nukryptų į priekį.
*Avėkite žemakulniais batais nelygiu padu. Plikledžio ir lijundros metu visiškai netinka aukštakulnė, smailiakulnė, plokščiapadė avalynė ir avalynė platforminiu padu. Geriausia, kad batų kulnas būtų kvadratinis ir ne aukštesnis kaip 3 cm, o patys batai – storu nelygiu padu, geriausia guminiu. Batų aulai turėtų būti aukštesni, tai gali apsaugoti nuo čiurnos traumos.
*Kad batai neslystų, ant pado galima užklijuoti paprastą pleistrą medžiaginiu pagrindu ar ploną švitrinio popieriaus lapelį. Ant batų kulno galima priklijuoti porolono gabalėlį.
*Jokiu būdu nelieskite elektros laidų, venkite būti po elektros perdavimo ir ryšių linijomis, netoli jų atramų. Prasidėjus šlapdribai ir šąlant, pučiant stipriam vėjui elektros perdavimo, ryšių linijos, stogai, įvairios atramos ir konstrukcijos, taip pat medžių šakos aplimpa sniegu ir apledėja, todėl nuo sniego ir ledo svorio gali trūkti arba lūžti.
Plikledžio, lijundros metu galimi elektros, telefoninio ryšio nutrūkimai, todėl gelbėjimo tarnybos gali vėluoti teikti būtinąją pagalbą.
Šiais patarimais pasidalinkite su šeimos nariais, artimaisiais, kaimynais.
Marijampolės savivaldybės administracijos
Teisės departamento vyriausioji civilinės
saugos specialistė Raimonda Zaparackienė