Kovo 5 d. Marijampolės P. Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje buvo pristatyta žinomo Lietuvos lakūno, sklandytojo, žurnalisto, rašytojo Jono Dovydaičio (1914–1983) knyga „Aerodromo apysakos“, kurią būtent šiais metais išleido jo sūnus Jonas Heraklis Dovydaitis. Knygos pristatymas – tai ne tik skaitytojo naujas žvilgsnis į rašytojo kūrybą, bet ir visuomenės paskatinimas prisiliesti prie aviacijos ne tik suvokiant, kas tam tikrus žmones traukia atsiplėšti nuo žemės, bet ir patiems būti arčiau dangaus.
Knygą, be sudarytojo ir leidėjo, pristatė lakūno-rašytojo pusbrolis marijampolietis Rimantas Dovydaitis, kuris, demonstruodamas skaidres su garsiojo pusbrolio įvairių gyvenimo etapų nuotraukomis, perbėgo per rašytojo gyvenimą pasidalindamas ir ne chrestomatinėmis žiniomis apie „Aerodromo apysakų“ autorių. Knygos pristatyme visuomenei R. Dovydaitis akcentavo ne tik savo pusbrolio nuopelnus aviacijai, žurnalistikai, lietuvių literatūrai, bet apskritai kalbėjo apie mūsų krašto aviatorius, prisidėjusius prie Lietuvos aviacijos garsinimo. „Jonas nerašė „iš galvos“, – akcentavo R. Dovydaitis, – visi jo kūriniai turi realų pagrindą: realius veikėjus, realius įvykius“. Kaip pikantišką naujieną R. Dovydaitis pateikė pusbrolio pirmuosius žingsnius į aerodromą. „Mane į aviaciją nuvedė… karvė“, – apie savo lakūno kelią sakęs Jonas Dovydaitis. Mat vaikystėje Kaune Dovydaičiai laikė karvę, o ganyklos buvo netoli aerodromo…
Rašytojo sūnus Jonas Heraklis, dalindamasis prisiminimais apie tėvą, pasidžiaugė ir knygos pristatymo auditorija. „Smagu, – sakė jis, – kad yra žmonių, kurių akys nukreiptos į dangų“. Šiais metais išleista knyga – ne vien ankstesnio leidimo „Aerodromo apysakų“ pakartojimas, į šią knygą rašytojo sūnus sudėjo ir apsakymų iš kitų J. Dovydaičio knygų, atsiminimų. J. Dovydaitis buvęs labai produktyvus rašytojas, o jo knygos būtent apie aviaciją, anot kritikės J. Sprindytės, turinčios išliekamąją vertę.
Apie aviaciją susirinkusiesiems kalbėjo ir Marijampolės aeroklubo vadovas Alvydas Danilaitis, pristatydamas „aviacijos židinį“ mūsų krašte – Marijampolės aeroklubą, įsikūrusį vadinamajame Sasnavos aerodrome, apie nueitą beveik 40 metų kelią nuo susikūrimo, balansavimo ant išnykimo ribos ir šiuo metu – labai stiprų aeroklubą, kuriame, pasak klubo vadovo, aviacijos šventės (skrydžiai lėktuvais, motorizuotomis skraidyklėmis, įspūdingi parašiutininkų pasirodymai) sezono metu vyksta kiekvieną savaitgalį.
Marijampolietis Vytautas Gaulia atsiminė tuos laikus, kai Jonas Dovydaitis porą mėnesių gyveno Marijampolėje, kai buvo statomas Marijampolės cukraus fabrikas. V. Gaulia prisiminė, jog rašytojas būtent to laikotarpio įkvėptas parašė knygą „Dideli įvykiai Naujamiestyje“, taip pat ir patį rašytoją – gražų vyrą, į kurį krypdavo daugelio merginų akys…
Knygos pristatymas baigėsi skatinimu ne tik skaityti „Aerodromo apysakas“, bet ir dažniau žvalgytis į dangų.
Laima GRIGAITYTĖ
Autorės nuotraukos.
Iš Jono Dovydaičio biografijos
Lakūnas, sklandytojas, žurnalistas, rašytojas Jonas Dovydaitis gimė Vilniuje 1914 m. liepos 24 d. Prano ir Marcelės Dovydaičių šeimoje. Pranas Dovydaitis – 1918 m. vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto signataras. 1913 metais buvo pakviestas redaguoti vieną iš didžiausių tuo metu lietuviškų laikraščių „Viltis“. Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, laikraščio leidyba nutrūko ir Pranas Dovydaitis su šeima įsikūrė Kaune. Būsimasis rašytojas Jonas Dovydaitis mokėsi Kauno jėzuitų gimnazijoje, Aukštesniojoje technikos mokykloje. 1932 m. pradėjo sklandyti, dalyvavo statant Nidos sklandymo mokyklos angarą. 1934–1937 m. mokėsi Karo aviacijos lakūnų puskarininkių mokykloje ir skraidė lėktuvais ANBO. 1937 m. Lietuvos aeroklubas paskyrė J. Dovydaitį žurnalo „Lietuvos sparnai“ techniniu redaktoriumi. Tais pačiais metais pradėjo skraidyti akrobatiniais lėktuvais, 1938 m. Tautinėje olimpiadoje tapo pirmuoju Lietuvos akrobatikos čempionu. Prasidėjus sovietinei Lietuvos okupacijai, 1941 m. birželio 14 d. buvo suimtas Jono tėvas prof. Pranas Dovydaitis, o po poros mėnesių ir Jonas. Tėvas 1942 m. nuteistas sušaudyti, sūnus, praradęs sveikatą, 1944 m. buvo išsiųstas į tremtį. Susiklosčius palankioms aplinkybėms, iš tremties pavyko grįžti į Lietuvą. Dirbo žurnalisto darbą, rašė. Mirė 1983 m. rugsėjo 20 d. Vilniuje.
PUIKI KNYGA.Berods as ja isigijau dar prie sovietu.Dabar padovanojau savo anukui.
„Aerodromo apysakos“ tai mano megstamiausia vaikystes knyga!!!