Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – apskr. VPK) pareigūnai į teismą perduoda bylą, kurioje net 11 įtariamųjų sukčiavimu. 4 iš jų nuo ikiteisminio tyrimo pasislėpė, tad jų atžvilgiu tyrimas išskirtas į atskirą ikiteisminį tyrimą.
Šių asmenų identifikavimas – ilgo ir kruopštaus Marijampolės apskr. VPK Kriminalinės policijos nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnų bei ikiteisminiam tyrimui vadovaujančio Kauno apygardos prokuratūros Marijampolės apylinkės prokuratūros prokuroro darbo rezultatas.
Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, jog laikotarpiu nuo 2013 metų rudens iki 2014 m. vasario mėn., Marijampolės pataisos namuose atlikdami laisvės atėmimo bausmę L. V. (g. 1990 m., gyv. Kaune) ir V. S. (g. 1980 m., gyv. Pakruojo r.), subūrė organizuotą grupę sukčiavimams vykdyti. Jie paskirstydavo bendrininkams užduotis ir vaidmenis.
Nusikalstamų veikų vykdymui, šie du „gudruoliai“, kalintys už vagystes, plėšimus, svetimo turto sugadinimą, pasitelkdavo ir laisvėje esančius asmenis. Net 7 asmenys „talkino“ sukčiautojams. Jie talpindavo fiktyvius skelbimus apie neva parduodamus automobilius, surasdavo banko sąskaitų numerius, organizuodavo apgaulės būdu įgytų pinigų išgryninimą bei perdavimą.
Laisvės atėmimo bausmę atliekantys asmenys atsiliepdavo į skelbimais susidomėjusių asmenų skambučius ir sutarę dėl avanso už parduodamą automobilį, tokiu būdu išviliodavo pinigus, kuriuos pervesdavo į iš anksto surastą sąskaitą. Laisvėje esantys nuteistųjų pagalbininkai sąskaitas surasdavo per savo draugus ir artimuosius esančius laisvėje. Paprašę paslaugos, artimieji ar pažįstami surasdavo dar kitas sąskaitas į kurias ir buvo pervedami pinigai. Išgryninti pinigai buvo perduodami prašiusiam „paslaugos“ asmeniui, o šis, nuteistųjų nurodymu, paprastai pinigus pervesdavo bankiniu pavedimu, perduodavo į rankas arba įnešdavo į sąskaitas tretiems asmenims.
Tyrimo metu nustatyta, jog į šios organizuotos grupės paspęstus spąstus pateko ir materialinių nuostolių patyrė 12 asmenų iš įvairių Lietuvos miestų (Kauno, Klaipėdos, Alytaus r. Anykščių, Šiaulių, Mažeikių r., Birštono, Vilniaus, Radviliškio).
Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 182 str. 2 d. už sukčiavimą (tas, kas apgaule savo ar kitų naudai įgijo didelės vertės svetimą turtą ar turtinę teisę arba didelės mokslinės, istorinės ar kultūrinės reikšmės turinčias vertybes arba išvengė didelės vertės turtinės prievolės, arba ją panaikino, arba sukčiavo dalyvaudamas organizuotoje grupėje), numato laisvės atėmimą iki 8 metų.
Marijampolės apskr. VPK informacija