„Priešingybės traukia“, – dažno vartojamas posakis, ypač norint išryškinti dviejų žmonių būdo bruožų ar asmenybių skirtumus. Tik ar kada susimąstėte, kad ši mintis galėtų būti pritaikyta kalbant apie namų stilius? Pastaruoju metu ryškėja tendencija namų interjerą kurti derinant dvi iš pažiūros kardinaliai priešingas tradicijas: tradicinę ir moderniąją, eklektiškąją ir minimalistiškąją. Kiekvienai tradicijai būdingi skirtingi elementai, spalvos, formos ir, žinoma, baldai. Apie eklektiškumo ir minimalistiškumo (ne)dermę šiame straipsnyje ir bus kalbama.
Neįprastų sprendimų mėgėjams – eklektiškas stilius
Eklektika, arba eklektiškas stilius, įprastai suprantamas kaip įvairių interjero krypčių derinys, kuriam būdingas originalumas, spalvos, laisvumas, netikėti sprendimai, kurių nerasite kiekviename interjero kataloge. Kaip jau turbūt supratote, toks stilius domins tuos, kam patinka įdomios, dar nematytos erdvės, kurie yra kūrybiški, turintys daug išmoningų idėjų.
Svarbu pasakyti, kad kuriant eklektišką stilių reikia siekti ne chaoso, o harmonijos – taip namuose bus gera ir malonu būti, leisti laiką. Eklektišką interjerą galite pradėti kurti nuo valgomojo: žemės spalvų virtuvės komplektai, modernaus dizaino stalai ir klasikinio stiliaus kėdės kiekvienuose namuose sukurs rafinuotumo ir ypatingumo atmosferą.
Be to, kuriant tokį stilių galima derinti ir skirtingas tekstūras, elementus. Pavyzdžiui, miegamajame prie pastelinės spalvos lovos patraukliai ir neįprastai atrodys stora megzta lovatiesė. Jei mėgstate prabanga dvelkiančias erdves, prisiminkite, kad svetainėje ar darbo kambaryje prie lakuotų baldų derės minkšti audiniai (aksomas ar atlasas).
Laikui nemari klasika – minimalistinis stilius
Klasika visada išliks klasika. Taip būtų galima pasakyti apie minimalistinį stilių, pasižymintį ir subtiliu paprastumu, ir ištaigingu griežtumu. Kalbant apie namų interjerą, minimalistiniam stiliui būdinga švara, tvarka, nesunkiai prižiūrimi daiktai, vienspalviai baldai. Tiesa, minimalistinis stilius dažnai laikytinas modernaus stiliaus atitikmeniu, t. y. tam tikrais aspektais jie yra panašūs: bazinės spalvos, „mažiau yra daugiau“ principas, taisyklingą geometriją atitinkančios formos ir kt.
Svarstant, kaip sukurti minimalistinį, tačiau patrauklų ir jaukų interjerą, verta prisiminti svarbią taisyklę: namuose turėtų būti kuo mažiau nereikalingų ir nenaudojamų daiktų. Kitaip tariant, kiekvienas daiktas – nesvarbu, baldas ar paveikslas, turi turėti ne tik estetinę vertę, bet ir savo paskirtį. Perdėtas įmantrumas, dekoratyvumas, spalvų ir formų įvairovė – minimalistinio stiliaus priešingybė.
Baigiant norėtųsi priminti, kad įsirenginėjant namus ir kuriant (arba atnaujinant) interjerą galima tarpusavyje derinti du stilius. Svarbiausia domėtis, kaupti žinias, ieškoti įkvėpimo ir prisiminti seną kaip pasaulis tiesą: saikas yra išminties matas.