Marijampolę pasiekė 150 lietuviškų vardų žodynų „Rinkis vardą lietuvišką“. Vardyną kartu su partneriais išleido ir Marijampolei padovanojo Rimanto Ulevičiaus labdaros ir paramos fondo valdybos pirmininkas Mindaugas Karalius.
Klaipėdos universiteto lituanistų parengtame leidinyje „Rinkis vardą lietuvišką“ galima rasti daugiau kaip 2 tūkst. lietuviškų vyrų ir moterų vardų. Vardyne ne tik pateikiami baltiškos kilmės lietuvių vyrų ir moterų vardai, bet ir trumpai paaiškinamos jų reikšmės. Knygoje gausu ir senųjų dvikamienių vardų, ir kelis šimtmečius gyvuojančių vardų, ir naujų, kurie populiarūs ir šiomis dienomis.
Klaipėdietis verslininkas Mindaugas Karalius, vienas iš idėjos sumanytojų, kartu su bendraminčiais finansavęs vardyno leidybą, yra Klaipėdos apskrities dienraščio „Vakarų ekspresas“ redkolegijos narys, aktyvus lietuvybės puoselėtojas.
„Dabar ypač trūksta pasididžiavimo savo lietuviškomis šaknimis. Mintis parengti šį leidinį kilo išanalizavus didžiųjų Lietuvos miestų populiariausių vardų dešimtukus. Liūdna, kad populiariausių berniukų vardų dešimtuke tik vienas lietuviškas vardas, o mergaičių – keturi vardai. Širdį skauda, kai išgirstu, kad tėvai duoda savo vaikui vardą tam, kad Anglijoje ar Airijoje būtų lengviau ištarti. Vardai ir vietovardžių pavadinimai gimtąja kalba yra mūsų vėliava, ir ją reikia iškelti aukštai ir laikyti tvirtai. Žodynas išleistas tuo tikslu, kad piliečiai pasitikėtų valstybe, tauta ir savimi“, – kalbėdamas apie knygos atsiradimą mintimis dalijosi Mindaugas Karalius.
Dovanodamas knygas, jis išreiškė viltį, kad šie vardynai paskatins jaunus žmones atsigręžti į lietuviškas šaknis ir padės išrinkti vaikams lietuviškus vardus. Šios dovanos jau sulaukė Klaipėda, Kaunas, Vilnius, Panevėžys, Palanga, Kretinga, Šiauliai.
Knygos sutiktuvėse gražiai vardyno „Rinkis vardą lietuvišką“ atsiradimo idėjai pritarė ir kraštotyrininkas, knygų apie Sūduvą bei Marijampolę autorius Kęstutis Subačius. Jis akcentavo, kad vardai, asmenvardžiai ar vietovardžiai taip pat ugdo ir žmogaus dvasinį potencialą, vidines nuostatas ir vertybes, o ši knyga – didžiulis indėlis į lietuvių kalbos ir kultūros puoselėjimą.
Renginyje dalyvavęs Marijampolės savivaldybės meras Vidmantas Brazys pasidžiaugė, kad ši puiki vardų knyga pasiekė ir Marijampolę.
„Tikiuosi, kad dovanoti vardynai „Rinkis vardą lietuvišką“ paskatins tėvelius savo vaikams dovanoti gražų lietuvišką vardą, nes jis žmogų lydės visą gyvenimą. Lietuvybės puoselėjimas tarp jaunimo šiandien yra labai svarbus, todėl manau, kad vardynas tikrai pravers, kai tėveliai ieškos lietuviškai skambančio vardo. Linkiu, kad pavyktų atrasti mielą širdžiai vardą, kuris suteiktų vaikui pasididžiavimą savo lietuviška kilme“, – dėkodamas už dovanotas knygas sakė meras V. Brazys.
Vardynai „Rinkis vardą lietuvišką“ perduoti Marijampolės savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriui ir Marijampolės ligoninės Akušerijos ir ginekologijos skyriui. Lietuviškų vardų žodynus galima bus rasti ir Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje, kad marijampoliečiai galėtų plačiau susipažinti su šiuo leidiniu, pasidomėti savo vardo kilme ar išrinkti lietuvišką vardą savo vaikui.
Danguolė MICUTIENĖ
Marijampolės savivaldybės administracijos
Viešųjų ryšių tarnybos vyriausioji specialistė
Autorės nuotraukos.