Š.m. vasario 21 d. Marijampolėje, Mercure viešbučio konferencijų centre įvyko „Arvi ir ko“ valdybos pirmininko Vidmanto Kučinsko spaudos konferencija. V. Kučinskas atsakė į žurnalistų klausimus, susijusius su teisminiu ginču, kilusiu tarp Rusijos „Alfa“ banko ir Kaliningrado srityje veikiančios „Arvi“ NPK gamyklos.
V. Kučinskas sakė, kad Rusijos Kaliningrado srityje veikianti „Arvi“ NPK gamykla ilgą laiką buvo pavyzdinis „Alfa“ banko klientas ne tik savo apyvarta, bet ir atsiskaitymų drausme. 2016 metais atsiskaitymai trumpam sutriko dėl trąšų rinkos nuosmukio ir kai kurių gamyklos vadovų klaidų. Tada gamykla pasiūlė bankui sprendimą, kuris būtų užtikrinęs veiklos tęstinumą: grąžinti dalį paskolos ir keliais milijonais eurų padidinti gamyklos apyvartinį kapitalą. Pasiūlymas buvo pakartotas keletą kartų, bet bankas į „Arvi“ NPK laiškus net neatsakė.
„Sunkumus buvo galima gana greitai įveikti, jeigu gamykla būtų sulaukusi banko pritarimo ir paramos. Tačiau „Alfa“ bankas bendradarbiauti atsisakė: jie nesigilindami į situaciją ir net gavę papildomas garantijas kredito sutartį nutraukė ir pareikalavo visą kreditą grąžinti per du mėnesius“, sakė „Arvi ir ko“ valdybos pirmininkas Vidmantas Kučinskas. Realių priežasčių tokiems drastiškiems veiksmams nebuvo, nes gamyklos sąskaitose buvo nemažos pinigų sumos, o žaliavų ir nerealizuotų, bet paklausių trąšų sandėlyje buvo už kelis milijonus.
Tikėtina, kad konfliktą su „Alfa“ banku pagilino ir „Arvi“ NPK sprendimas pereiti į kitą banką, kuris suteikė kreditą, kuriuo buvo perfinansuota „Alfa“ banko paskola. Beje, po šio žingsnio „Alfa“ bankas pareikalavo iš „Arvi“ NPK sumokėti dideles baudas.
Šiuo metu vyksta „Arvi“ NPK ir „Alfa“ banko teisminis ginčas. Tuo pat metu „Arvi“ NPK įgyvendina gamyklos atgaivinimo planą, pagal kurį jau artimiausiu metu gali būti atnaujinta trąšų gamyba. Įvykdžius sanavimo programą, „Alfa“ bankas atgaus suteiktą kreditą, kaip numatyta galiojančiuose RF įstatymuose. Įstatymai reikalauja, kad sanavimui pritartų 51 procentas kreditorių. Šiuo metu renkami reikalingi kreditorių balsai.
V. Kučinskas tvirtino, kad „Arvi“ NPK istorija labai panaši į daugelį kitų „Alfa“ banko kreditinių istorijų, aprašytų Rusijos žiniasklaidoje. Internetinėje žiniasklaidoje gausu pranešimų apie banko surengtas atakas prieš savo klientus. Žiniasklaida atskleidžia banko metodą: vos tik klientą ištinka pirmieji sunkumai, daroma viskas, kad kliento verslas subankrutuotų – teisme skubiai be perspėjimo atsiranda ieškiniai, o į gamyklą atvyksta bankininkai su ginkluota apsauga. Oligarcho O. Deripaskos atstovai irgi kaltino „Alfa“ banką neteisėtu turto užgrobimu. Jie tvirtino, kad ieškiniai buvo pateikti tada, kada gamykla jau rengėsi reikalaujamus pinigus pervesti. Netgi tada, kai pinigai buvo pervesti, bankas neatsiėmė savo ieškinio, rašo portalas www.ura.ru. Panašiais metodais bankas bandė perimti Krasnojarsko aliuminio gamyklą. Jos atstovai banko veiksmus pavadino reiderių ataka (www.ura.ru). Šios įmonės atlaikė spaudimą.
Rusijos verslo pasauliui gerai žinoma reiderystės istorija, susijusi su „Kopernik Group“ grupės turto užgrobimu Maskvoje. Apie banko ataką pasakoja leidinys „Версии.ком“: „Užgrobimo strategija visur panaši. Pirmiausia pasirašoma griežta kredito sutartis, bankas gauna užstatą. Po kurio laiko bankas pareikalauja papildomo kredito garanto, o tada – sustabdomas finansavimas, pakeičiami vadovai, užgrobiami dokumentai ir antspaudas, paperkami teisėjai ir bankas pasiskelbia naujuoju savininku“. «Версии.ком» reziumuoja: „Alfa“ bankas neteikia pinigų verslui plėtoti. Tai pseudobankas, kuris kredito mechanizmą panaudoja verslui užgrobti“. Ši istorija tapo chrestomatine, nes buvo aprašyta Rusijos nacionalinio antikorupcinio komiteto ataskaitoje „Bankų reiderystės dominavimas užgrobiant ir perdalinant nuosavybę Rusijoje“.
Panašu, kad „Alfa“ banko veiksmų jau netoleruoja ir Rusijos centrinis bankas. Neseniai jis pagrasino „Alfa“ bankui administracine atsakomybe už šalies bankininkystės įstatymų pažeidimą.
„Arvi“ viešųjų ryšių skyrius