Marijampolės savivaldybės administracijoje lapkričio 16 d. apsilankiusi respublikinio labdaros ir paramos fondo „Algojimas” vadovė Aušra Stančikienė susitiko su Socialinių reikalų departamento, Pedagoginės psichologinės tarnybos, Socialinės pagalbos centro, šeimų, kurių vaikams šiemet pirmą kartą nustatyta negalia, atstovais. Fondas vykdo projektą „Kompleksinių paslaugų teikimas vaikams, nukentėjusiems nuo smurto ar netiesioginio šeimyninio smurto aukoms (liudininkams) ir jų šeimų nariams” ir nori išsiaiškinti, kokia konkreti pagalba reikalinga šeimoms, kuriose augančiam vaikui šiemet buvo pirmą kartą nustatyta negalia. Minėtu projektu siekiama spręsti paslaugų, kurios atitiktų negalią turinčio vaiko poreikius, trūkumą ar nebuvimą šalyje.
„Negalia vaikams nustatoma lygiai tokiu pat būdu, kaip ir suaugusiajam”, – vieną didžiausių bėdų įvardija fondo vadovė A. Stančikienė. Diagnozavimu ir negalios nustatymu užsiima visiškai skirtingos ministerijos – Sveikatos apsaugos pirmuoju atveju ir Socialinės apsaugos ir darbo – antruoju. Dėl to vyksta daug nesusikalbėjimo. „Liūdniausia tai, kad Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba (prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos) atsisako bendradarbiauti”, – teigė viešnia. Anot jos, Lietuvoje iki šiol nėra nei tinkamos prevencijos, nei ankstyvosios intervencijos, o būtent visumos nebuvimas ir yra priežastis, kodėl stringame – viskas užkraunama ant pačių žmonių pečių. Lietuvoje yra apie 37 tūkst. neįgalų vaiką auginančių šeimų. Kasdien negalia nustatoma 5-iems vaikams. „Mažėja regėjimo, klausos negalios, bet daugėja emocinių sutrikimų”, – pasakojo fondo vadovė.
A. Stančikienė teiravosi, kaip Marijampolės savivaldybėje kuriama pagalbos šeimoms su neįgaliais vaikais sistema. Socialinių reikalų departamento Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Roma Brazauskienė supažindino su šiemet įgyvendinamo projekto „Kompleksinių paslaugų šeimai plėtra Marijampolės savivaldybėje” veiklomis. Anot R. Brazauskienės, Marijampolės socialinės pagalbos centras atlieka Bendruomeninių namų funkcijas, o Vilkaviškio vyskupijos Caritas teikia nemokamas kompleksinės paslaugas šeimoms – mokymus, konsultacijas, kitą pagalbą. Šiemet savivaldybėje 17-ka šeimų išgirdo žinią apie vaiko negalią. Neseniai savivaldybės administracijoje pradėjo dirbti tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorius, iš kurio tikimasi realios pagalbos. Socialinių reikalų departamento direktorė Daiva Pankauskienė iš ilgametės patirties žino, kad šeimos pačios kartais neatpažįsta fizinio ekonominio ar psichologinio smurto apraiškų, kurios labai akivaizdžios. „Ne visi vaikai suvokia, kas yra tikra meilė, prisirišimas, sotus kąsnis – juk tai neįgalūs vaikai. Norisi iš tėvų, kad jie ypatingai jautriai reaguotų į kiekvieną tokio vaiko norą, judesį ar poreikį. Keisti požiūrį į neįgalų vaiką – būtinybė”, – sakė ji.
Viešųjų ryšių tarnyba
Aurelijos Baniulaitienės nuotrauka.