Pirmadienis, 20 sausio, 2025
Daugiau
    PagrindinisRegioneKultūraApie madas – kitaip

    Apie madas – kitaip

    Sausio 16 dieną vienuose iš gražiausių Suvalkijoje, klasicizmo architektūros stiliuje pastatytuose Vilkaviškio rajono Paežerių dvaro rūmuose, kur įsikūręs Suvalkijos kultūros centras – muziejus, skaitė paskaitą svečias iš Prancūzijos, gyvenąs ten nuo 1982 metų, vienas iš žinomiausių šiandienos mados istorikų pasaulyje, profesorius, kolekcionierius, scenografas, parašęs per 30 knygų, psichoanalitikas, taip pat daugeliui mūsų skaitytojų tikriausiai žinomas iš Rusijos televizijos šou laidų Aleksandras Vasiljevas.

    Profesorius žurnalistams prisistato ir primygtinai prašo jį tituluoti kaip Alexandre Vassiliev  ir „Alexandre Vassiliev foundation“ prezidentu. O mainais už tai, jog nemokamai davė mūsų leidiniui interviu, jis paprašė paskelbti jo fondo adresą, kad visi suinteresuotieji ir turį įdomių idėjų galėtų su juo susisiekti. Taigi,  profesorių su dalykiniais pasiūlymais galima rasti adresu www.vassilievfoundation.com; www.vassiliev.com ir. ♂: alexandre_vassiliev.

     Kadangi mūsų skaitytojui prancūziškai rašoma pavardė skamba neįprastai, tad dėl patogumo profesoriaus vardą bei pavardę ir pareigas sulietuvinsiu, kad skambėtų taip, kaip jį žinojome iš ankstesnių laikų.

    Paskaitos Paežeriuose metu Aleksandras Vasiljevas, kaip jau minėjau, po išvykimo iš Rusijos jau daug metų gyvenantis Prancūzijoje bei turintis šios šalies pilietybę, pristatė gausiai susirinkusiai auditorijai įspūdingą „Art Deco“ drabužių kolekciją, šiuo metu taip pat  eksponuojamą Paežerių dvaro rūmų salėse. Jei jūs domitės šiuo menu, tad galite pasigrožėti žėrinčia, žavinga ir šventiška paroda Paežerių dvare – ji lankytojams atvira iki šių metų gegužės 5 dienos.

    Parodos ekspozicija atskleidžia ne tik elegantiško ir prabangaus dizaino drabužių,  dėvėtų įvairių epochų elito ponių ir ponų, grožį, bet ir jų atsiradimo istoriją bei paslaptis. Apie visa tai per dvi valandas vykusią paskaitą A. Vasiljevas originaliai bei įdomiai interpretuodamas ir susiedamas su atitinkamo laikotarpio pasaulio politiniais, ekonominiais įvykiais, taip pat karais, pramonės bei seksualine revoliucijomis pateikė savo klausytojams, o tiksliau – klausytojoms, mat iš nemenko būrio atvykusių į susitikimą vyrų tebuvo tik keturi.

    Renginio metu profesorius su klausytojais dalinosi įžvalgomis apie „Art Deco“ meną bei jo įtaką šiuolaikiniam drabužių dizainui, atsakė į klausimus, o renginio pabaigoje visi panorėjusieji galėjo įsiamžinti su garsiu mados istoriku nuotraukoje.

    Paežerių dvare įsikūrusiame kultūros centre dirbantys kūrybingi žmonės, vadovaujami Odetos Riklienės, stengiasi kurti projektus, įnešančius kažką naujo ir  originalaus į Suvalkijos regiono kultūrinį gyvenimą. Tikriausiai dar pamenat vasarą vykusį „Rožių festivalį“, kuris, tikimasi, taps tradiciniu, begalę publikos pritraukiančius koncertus, kitus renginius, vykstančius tiek didinguose klasicizmo stiliaus dvaro rūmuose, tiek pedantiškai puoselėjamoje jų teritorijoje.

     Ir štai vėl įgyvendinamas dar vienas ilgalaikis projektas skirtas visuomenės supažindinimui su praėjusių amžių rūmų damų istoriniais kostiumais.

    „Aleksandrą Vasiljevą su savo kolekcija mums pavyko pritraukti į Paežerius asmeninių kontaktų dėka ir mes labai džiaugiamės tuo. Istoriniai kostiumai atspindės skirtingus mados vystymosi laikotarpius. Aleksandras Vasiljevas daugelį metų kauptoje kolekcijoje turi be galo daug eksponatų. Tad Paežerių dvaras tampa tarsi specializuotu istorinio kostiumo muziejumi. Pirma kolekcija, kuri pradėta eksponuoti dvaro salėse nuo praėjusių metų birželio, vadinosi „Rožė – dvaro gėlė“ ir tęsėsi iki dabar. Toliau bus kitos kostiumų, suknelių parodos ir jų kolekcijos, keisiančios viena kitą. Toks yra mūsų susitarimas su profesoriumi ir planai. Manome, kad projektas tęsis net penkerius metus, tiek daug eksponatų turi kolekcijos savininkas“, – papasakojo didingame Paežerių dvaro komplekse dirbančio kolektyvo vadovė Odeta Riklienė.

    O į „Mūsų savaitės“ klausimus vienas iš žinomiausių mados istorikų pasaulyje, profesorius, kolekcionierius, scenografas Aleksandras Vasiljevas, beje, galintis bendrauti net šešiomis pasaulio kalbomis taip atsakė: „Man 66-eri metai, o šią kolekciją  renku jau apie 50 metų. Kolekcijoje yra apie pusė milijono eksponatų ir kainuoja ji, pačiais kukliausiais paskaičiavimais, ne mažiau penkių milijonų eurų. Lietuvoje, Visagino mieste, mums pagal sutartį su savivaldybe dvidešimčiai metų suteiktos tinkamos 2 tūkst. kv. metrų patalpos, kuriose yra įkurta pagrindinė kolekcijos eksponatų saugykla. Tad Lietuvoje mūsų fondas saugo beveik visus savo kolekcijos eksponatus.

    Praėjusią vasarą Paežerių dvare vyko „Rožių festivalis“, kuriame dalyvavau su savo kolekcijos eksponatais. Nuostabiai restauruoti dvaro rūmai man paliko didelį įspūdį. Šie  rūmai, man regis, yra vieni iš gražiausių Lietuvoje. Daugybės erdvių salių buvimas pasirodė esąs tinkamas drabužių kolekcijos demonstravimui, nes ji labai gerai įsikomponuoja į dvaro – muziejaus interjerą. Be to, man patinka pats rūmų pastatas su jo didelėmis erdvėmis, patinka ežeras ir apskritai vietovė, esanti aplink rūmus, gražiai prižiūrėta, išpuoselėta darbščių čia dirbančių žmonių, patinka jūsų kultūringa, smalsi publika. Taigi, tai ir paskatino mane bendradarbiauti su dvaro administracija įgyvendinant ilgalaikį projektą, besitęsiantį penkerius, o gal ir daugiau metų.

    Tokių kolekcijų kaip ši esama daugelyje pasaulio šalių mados muziejų: Londone, Niujorke, Paryžiuje, Madride, Milane ir net kaimyninės Latvijos sostinėje Rygoje. Bet tos kolekcijos yra valstybės nuosavybė, o manoji yra privati, priklausanti tik man. Ji vienintelė tokia Baltijos šalyse ir gerai, kad ji yra Lietuvoje. Noriu akcentuoti, jog jūsų moterys visais laikais garsėjo mokėjimu rengtis elegantiškai, tai jūsų tradicija. Net komunistiniais laikais jūsų moterys garsėjo TSRS tuo, jog rengiasi geriau nei kitų buvusios valstybės respublikų moterys. Jūs Vilniuje turėjot mados namus, leidot madų žurnalus, bet svarbiausia, kad daugelio Lietuvos gyventojų giminaičiai gyveno užsienyje, kurie siuntė savo gentainiams siuntinius su madingais rūbais. Antai Kauno turguje galėjai nusipirkti net prancūziškų kvepalų, madingų drabužių bei avalynės, tai yra tai, ko tuo laikotarpiu nenusipirksi kitose TSRS vietovėse…

    Iki karo su Ukraina aš turėjau pasirašęs kontraktą su viena Rusijos televizijos kampanija, vedžiau ten populiarią laidą mados tematika, bet karui prasidėjus sutartį nutraukiau, o mano laida buvo uždaryta. Aš net esu pasirašęs peticiją, smerkiančią Rusijos karą prieš Ukrainą. Man regis, kad santykiai tarp Ukrainos bei Rusijos ir Rusijos bei kitų šalių, su kuriomis šiandien jie įtempti, taptų normalūs reikia daug laiko. Greitai nebus nieko. Tačiau tai mano matymas problemos, o aš juk nesu politikas…

    Mano darbo grafikas yra labai intensyvus. Rytoj išskrendu į Paryžių, kur vyks televizijos laidos filmavimas, dar po dviejų dienų skrisiu į Honkongą skaityti paskaitą, toliau seks kelionė į Indonezijos Bali salą, taip pat skaityti paskaitą. Dar vėliau seks Puketas, po jo Londonas, Paryžius, Malta, Portas ir taip toliau. Dirbti man tenka net keturiasdešimtyje pasaulio šalių. Vėliau seks kelionė į Kazachstano Alma Atos miestą, iš kurio skrisiu į Japoniją. Neseniai skaičiau paskaitą Latvijoje, Daugpilyje, ten susirinko apie 800 klausytojų. Paklausyti manęs ateina tūkstančiai besidominčių mados istorija žmonių. Manau, mes ir Paežeriuose vasarą padarysime kažką panašaus“.

    Autoriaus nuotraukose: profesoriaus, mados istoriko Aleksandro Vasiljevo paskaitos Paežerių dvaro rūmuose akimirkos bei jo kolekcijos eksponatai.

    Renginio dalyviai. Renginio dalyviai Renginio metu Renginys ypatingai sudomino moteris Šaunus Paežerių dvaro darbuotojų kolektyvas Parodos eksponanatai Parodos eksponanatai Parodos eksponanatai Parodos eksponanatai Parodos eksponanatai Parodos eksponanatai A.Vasiljevas susirinkusioms damoms išsakė daug komplimentų... Apie 80 svečių talpinanti Paežerių dvaro salė tą vakarą buvo pilnutėlė Apie madų evoliuciją ir revoliuciją A.Vasiljevas pasakojo itin vaizdžiai... Direktorė Odeta Riklienė atvykusiems į renginį pristato mados istoriką, profesorių Aleksandrą Vasiljevą
    Klausydamos profesoriaus A.Vasiljevo paskaitos kai kurios moterys susimąstė... Klausytojų amžius buvo įvairus Lietuvių kilmės viešnią iš Australijos, taip pat sudomino A.Vasiljevo kolekcijos eksponatai Pežerių dvare įsikūrusio Suvalkijos kultūros centro - muziejaus  direktorė Odeta Riklienė (kairėje) bendrauja su vakaro svečiais Profesorius Aleksandras Vasiljevas lightbox gallery phpby VisualLightBox.com v6.1

    PARAŠYKITE KOMENTARĄ

    Prašome parašykite savo komentarą
    Prašome parašykite savo vardą

    SAVAITĖS SKAITOMIAUSI

    spot_img

    SAVAITĖS CITATA

    Deividas Staras Džordanas

    „Žmogui, kuris žino, kur eina, pasaulis duoda kelią”. Laimos Grigaitytės nuotrauka.

    RENGINIAI

    spot_img
    spot_img
    spot_img