Pridėtinės vertės mokestis – tai mokestis už prekių ir paslaugų pridėtinę vertę kiekviename gamybos ir platinimo etape. PVM yra vartojimo mokestis, o tai reiškia, kad jį galiausiai sumoka galutinis vartotojas. Įmonės, kurios yra registruotos PVM mokėtojais, privalo apmokestinti PVM už pardavimą ir gali susigrąžinti sumokėtą PVM už pirkinius. PVM suma, kurią įmonė gali susigrąžinti, priklauso nuo įsigytoms prekėms ar paslaugoms taikomo PVM tarifo, kurį įmonė taiko parduodant savo prekes. Jeigu sumokėta PVM suma už pirkinius viršija pardavimo PVM sumą, įmonė turi teisę susigrąžinti perviršinį PVM.
Europos Sąjungoje veikiančioms įmonėms PVM gali turėti reikšmingų pasekmių. Įmonės, dalyvaujančios tarpvalstybiniuose sandoriuose, turi laikytis sudėtingų PVM reglamentų. Tačiau susigrąžindamos sumokėtą PVM įmonės gali gerokai sumažinti PVM naštą ir pagerinti pinigų srautus. Kai kuriais atvejais įmonės gali turėti teisę susigrąžinti kitose ES valstybėse narėse sumokėtą PVM. PVM susigrąžinimo procesas įvairiose šalyse skiriasi, tačiau paprastai atitinkamoms mokesčių institucijoms reikia pateikti prašymą grąžinti PVM.
PVM susigrąžinimo svarbos įmonėms negalima pervertinti. Sumokėto PVM susigrąžinimas gali padėti pagerinti įmonės finansinę padėtį, leisti investuoti į augimą ir plėtrą. Be to, PVM susigrąžinimas gali padėti įmonėms išlikti konkurencingoms mažinant išlaidas ir tobulinant kainodaros strategijas. Siekiant užtikrinti, kad įmonės galėtų susigrąžinti didžiausią įmanomą PVM sumą, svarbu neatsilikti nuo PVM taisyklių ir dirbti su patyrusiais PVM išieškojimo specialistais. Imdamosi aktyvaus požiūrio į PVM susigrąžinimą, įmonės gali pagerinti savo finansinę būklę ir nusiteikti ilgalaikei sėkmei.
Įmonėms sumokėto PVM susigrąžinimo žingsniai
Kad susigrąžintų sumokėtą PVM, įmonės turi atitikti tam tikrus tinkamumo kriterijus. Pirma, įmonė turi būti registruota PVM mokėtoja toje šalyje, kurioje ji yra įsteigta. Antra, sumokėtas PVM turi būti susijęs su ūkine veikla, pavyzdžiui, prekėmis ar paslaugomis, įsigytomis ūkinei veiklai vykdyti. Be to, įmonė PVM grąžinimo prašymą turi pateikti per įmonės įsisteigimo šalies institucijų nustatytą terminą. PVM susigrąžinimo procesas reikalauja, kad įmonės pateiktų tinkamus dokumentus. Prašyme grąžinti PVM turi būti pateiktos sąskaitos faktūros ir kvitai, kuriuose aiškiai nurodyta sumokėto PVM suma, mokėjimo data, tiekėjo PVM mokėtojo kodas. Prašyme taip pat turi būti pateikti įrodymai, kad įsigytos prekės ar paslaugos buvo naudojamos verslo tikslais. Kai paraiška bus pateikta, valdžios institucijos peržiūrės dokumentus ir nuspręs, ar įmonė turi teisę susigrąžinti pinigus. Jei įmonė atitinka reikalavimus, valdžios institucijos grąžinamą sumą perves į įmonės nurodytą banko sąskaitą.