Trečiadienis, 15 sausio, 2025
Daugiau
    PagrindinisNamaiAguonpienio ledai arba „panna cotta“ – pagarba tradicijoms ir duoklė kūrybiškumui

    Aguonpienio ledai arba „panna cotta“ – pagarba tradicijoms ir duoklė kūrybiškumui

    Dabar jau sunku pasakyti, kodėl aguonpienis tapo neatsiejamu Kūčių vakarienės patiekalu, tačiau iki šių dienų tradicijoms atiduodame pagarbą ir kartą per metus malame trapias sėklytes, kad patiektume ant stalo aguonpienį. Vis dėlto, tradicijų galima laikytis ir kūrybiškai – paverskite aguonpienį ledais ar „panna cotta”.

     Nuo Azijos iki Amerikos, nuo šumerų, egiptiečių iki graikų ir romėnų – aguonų sėklos tūkstantmečiais yra naudojamos kaip vaistas ir maistas. Šiandien tai dažnas įvairių kepinių pagardas, tačiau per didžiąsias metų šventes mūsų krašte aguonoms tenka ypatingas dėmesys.

    Išgauti naudą sveikatai tapo paprasta

    Iki didžiųjų švenčių aguonpienis yra itin retas svečias ant stalo, nors mitybos specialistai jį pataria prisiminti dažniau nei kartą per metus – aguonos yra mineralų, mikroelementų bei kitų sveikatai naudingų maistinių medžiagų lobynas. Jose yra geležies, fosforo, vario, kalcio, omega-6 riebalų rūgščių, netirpių skaidulų. Jos nuo seno naudotos gydyti virškinamojo trakto sutrikimus, stiprinti kraują, kaulus ir jungiamuosius audinius, malšinti nerimą ir gydyti miego sutrikimus. Tiesa, kad organizmas įsisavintų kuo daugiau naudingų medžiagų iš aguonų, jas reikia sumalti – kad būtų pažeistas sėklos apvalkas, saugantis joje esančias maistingąsias medžiagas būsimam augalui.

    Brigita Baratinskaitė, „Maximos” Maisto gamybos departamento direktorė, pastebi, kad senovėje aguonpienio gaminimas buvo sudėtingas procesas, reikalaujantis nemažai fizinių pastangų, mat šias smulkias ir kietas sėklas tekdavo rankomis trinti grūstuvėse, vėliau į pagalbą pasitelktos mechaninės mėsmalės – aguonos būdavo daug kartų permalamos.

    „Aguonų sėklų apvalkalas labai kietas, siekiant jį suminkštinti, aguonos mirkomos skystyje bent keletą valandų, o kad išskirtų aliejų ir pieną, senesniais laikais reikėdavo labai pasistengti. Dabar šį darbą lengvai atlieka elektriniai trintuvai, asortimente turime ir jau sumaltų aguonų, todėl nėra kliūčių aguonpienį gaminti dažniau ar lengva ranka su juo eksperimentuoti”, – teigia maisto gamybos ekspertė.  

    Susidorotų net vaikai

    Net jeigu aguonpienį mėgsta ne visi, bene kiekviena šeima yra bent pamėginusi jį pagaminti pagal tėvų ar senelių pamokymus – vieni mėgstą tirštesnį, kitiems labiau patinka skystesnis, vieni saldina medumi, kiti visai nesaldina.

    „Iš tiesų aguonpienis yra labai nesudėtingas, net primityvus patiekalas. Aguonas reikia išmirkyti – geriausiai, palikti išbrinkti per naktį, o tada labai gerai sumalti su vandeniu. Tirštumas reguliuojamas vandens kiekiu, na, o paskaninti aguonpienį galima medumi, cukrumi ar bet kokiu mėgstamu saldikliu, prieskoniais”, – sako B. Baratinskaite. Kai su aguonpienio gamyba gali susidoroti net vaikai, anot B. Baratinskaitės, kūrybiškesni ar naujovių išalkę žmonės gali pamėginti apžaisti šį tradicinį patiekalą ir patiekti aguonpienį įdomiau.

    Aguonpienio ledai

    Reikės: 2 puodelių riebios grietinėlės, 2 trečdalių puodelio riebesnio pieno, puodelio iki pastos konsistencijos sumaltų aguonų, 5 kiaušinio trynių, 5 šaukštų cukraus.

    Gaminame: grietinėlę, pieną ir aguonas sudėkite į prikaistuvį storu dugnu ir užkaitinkite – kai tik pradės virti nuimkite nuo kaitros ir palikite atvėsti. Kiaušinio trynius gerai išplakite su cukrumi iki purios masės ir pamažu pilkite atvėsusį grietinėlės, pieno bei aguonų mišinį nuolat maišydami. Jeigu turite ledų gaminimo prietaisą, indą su gauta mase dėkite porai valandų į šaldymo kamerą, o vėliau perpilkite į ledų gaminimo prietaisą. Jeigu specialaus prietaiso neturite, supilstykite masę į silikonines formas ir palikite jose užšalti. Patiekite su šiltu spanguolių padažu ir kūčiukais. 

    Aguonpienio „Panna Cotta”

    Reikės: puodelio riebios grietinėlės, pusės puodelio tiršto aguonpienio, vanilės ankšties, 50 g. cukraus arba mėgstamo saldiklio pagal skonį, žiupsnelio druskos, 5 g. želatinos.

    Gaminame: vanilės ankštį perpjaukite išilgai, iš vienos ankšties pusės išimkite sėklas ir sumaišykite su cukrumi (arba pasirinktu saldikliu) bei druska. Grietinėlę ir aguonpienį supilkite į prikaistuvį storu dugnu, dėkite kitą pusę vanilės ankšties ir užkaitinkite ant vidutinės kaitros – kai tik užvirs, nuimkite nuo kaitros. Suberkite anksčiau pasiruoštą vanilinį cukrų ir viską suplakite elektriniu plaktuvu bei palikite vėsti. Jei naudojate želatiną grūdeliais, išbrinkinkite ją ir ištirpinkite ant garų vonelės. Supilkite į grietinėlės ir aguonpienio mišinį, gerai išmaišykite ir supilstę į indelius dėkite į šaldytuvą 2-3 valandoms. Patiekite su mėgstamų uogų tyre, mėtų lapeliais ir kūčiukais.

    PARAŠYKITE KOMENTARĄ

    Prašome parašykite savo komentarą
    Prašome parašykite savo vardą

    SAVAITĖS SKAITOMIAUSI

    spot_img

    SAVAITĖS CITATA

    Robinas Šarma

    „… atleisti, vadinasi, tiesiog suprasti, jog žmogus, verčiantis kentėti kitą, šitaip elgiasi tik todėl, kad kenčia pats“. Laimos Grigaitytės nuotrauka.

    RENGINIAI

    spot_img
    spot_img
    spot_img