Keliones primenantys baklažanų patiekalai – tai, ko reikia praskaidrinti nuotaiką ir pamaloninti skonio receptorius. Šis pomidoro giminaitis yra lengvai paruošiama daržovė, neįtikėtinai universali įvairių patiekalų sudedamojo dalis, praturtinanti jų tekstūrą ir skonių paletę. Juos galima kepti ant grotelių, keptuvėje, orkaitėje, virti arba troškinti, o vėliau iš jų gaminti užtepėles, užkandžius ar tiesiog pasimėgauti su šlakeliu tyro alyvuogių aliejaus ir žiupsneliu prieskonių.
„Baklažanas yra viena tų daržovių, kurias lietuviai prisijaukino keliaudami ir atrasdami šiltųjų kraštų virtuves. Dabar daržovių asortimentas be jų nebeįsivaizduojamas, o ir populiarumas vis auga. Pavyzdžiui, šiemet klientai baklažanų įsigijo maždaug dešimtadaliu daugiau nei praėjusiais metais. Šviežio derliaus baklažanai parduotuvių lentynas pasiekia visus metus, mat šilto klimato šalyse šios daržovės dera nuolat. Stengiamės pasiūlyti įvairių rūšių baklažanų, tiesa, Lietuvoje populiariausi yra baklažanai tamsiai violetine odele“, – kalba Ernesta Dapkienė, „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė.
Žalių baklažanų net neragaukite
Gaminant baklažanus, svarbu žinoti keletą taisyklių. Viena esminių – baklažanai nevalgomi neapdoroti, mat juose yra nuodingos medžiagos solanino, kuri gali sukelti nemalonių pojūčių, kartumo jausmą, tačiau mažomis dozėmis nėra pavojinga ir lengvai neutralizuojama daržoves termiškai apdorojant ar marinuojant.
„Aišku, kartą paragavus žalių baklažanų, daugiau to pakartoti nesinorėtų – dėl solanino baklažanai karsteli. Šį kartumą paprasta panaikinti druskos pagalba: supjaustytus baklažanus reikia pasūdyti ir palaikyti bent 5 minutes, leisti druskai ištraukti karčias sultis. Taip pat juos galima pamirkyti sūdytame vandenyje. Beje, abu būdai padeda iškepti baklažanus taip, kad jie neprisitrauktų riebalų, kai kepame keptuvėje ant aliejaus“, – pasakoja Brigita Baratinskaitė, prekybos tinklo „Maxima“ Maisto departamento gamybos direktorė.
Turintiems grilį, ji pataria išbandyti baklažano deginimo metodą – kepti nepjaustytą baklažaną ant didelės kaitros, kol jo odelė pajuos ir apanglės. Vėliau baklažanas perpjaunamas išilgai, jo minkštimas išskobiamas ir gali būti naudojamas įvairiausiems patiekalams.
Keptų baklažanų užtepėlė „Baba ganoush“
Reikės: baklažano, 2 šaukštų tahini (sezamų sėklų) pastos, 3 sutraiškytų skiltelių česnako, 2 valg. šaukštų citrinos sulčių, alyvuogių aliejaus, druskos ir pipirų pagal skonį, šviežių žalumynų, pavyzdžiui, petražolių, papuošimui.
Baklažaną perpjaukite išilgai, pabarstykite druska jo minkštimą, o po 5-10 min. druską nuvalykite ir apšlakstykite baklažaną aliejumi, pagardinkite prieskoniais. Kepkite orkaitėje (200 °C temperatūroje), kol suminkštės. Tuomet išskobkite minkštimą, įdėkite į indą drauge su tahini pasta, česnaku, citrinos sultimis ir viską sutrinkite. Šią užtepėlę, panašią į humusą, gardu valgyti su morkų, cukinijų, salierų lazdelėmis ir mėgstama šviežia duona.
Keptų baklažanų salotos – skonių ir tekstūrų derinys
Reikės: po šaukštelį druskos, česnako miltelių ir čili pipirų prieskonių, po pusę arbatinio šaukštelio kmynų ir ciberžolės, 2 baklažanų, 1 valg. šaukšto ir 1 arb. šaukštelio alyvuogių aliejaus, indelio konservuotų avinžirnių, 2 agurkų, 1 raudonojo svogūno, 1 raudonosios paprikos, ketvirtadalio puodelio susmulkintos kalendros, trečdalio puodelio ryžių acto, 1,5 valg. šaukšto medaus, trečdalio puodelio kapotų žemės riešutų.
Įkaitinkite orkaitę iki 200 laipsnių. Mažame dubenyje sumaišykite prieskonius: druską, česnako, čili miltelius, kmynus ir ciberžolę. Nuplaukite ir plonai supjaustykite baklažanus. Juos ištepkite puse prieskonių mišinio ir šaukštu aliejaus. Kepkite apie 20 minučių arba, kol iškeps, tada leiskite atvėsti.
Avinžirnius nuplaukite ir nusausinkite popieriniais rankšluosčiais. Vidutinio dydžio dubenyje juos išmaišykite su likusiais prieskoniais ir šaukšteliu alyvuogių aliejaus.
Agurkus nulupkite ir supjaustykite kubeliais. Susmulkinkite svogūną, papriką ir kalendrą. Sudėkite į atskirą dubenėlį. Sumaišykite ryžių actą, medų ir ketvirtadalį arbatinio šaukštelio druskos – supilkite padažą į agurkų mišinį.
Ant kiekvienos lėkštės pirmiausia dėkite agurkų mišinio, tada avinžirnių ir galiausiai skrudintus baklažanus. Papuoškite smulkinta kalendra ir žemės riešutais. Patiekite su mėgstama duona.
Baklažanų suktinukai su ispanišku mojo padažu
Reikės: mojo padažui – ketvirčio puodelio migdolų be odelių, 1 česnako skiltelės, apie 185 g konservuotų keptų paprikų, ketvirčio šaukštelio maltų kmynų, 2 šaukštelių vyno acto, ketvirčio puodelio tyro alyvuogių aliejaus, ketvirčio puodelio vandens, druskos pagal skonį. Baklažanų suktinukams: 2 vidutinių baklažanų, kokosų aliejus, druskos ir pipirų pagal skonį, skrudintų migdolų, fetos sūrio ir smulkintos kalendros papuošimui.
Paruoškite padažą: nusausinkite paprikas ir sutrinkite elektriniu plaktuvu su kitais ingredientais. Skonį galite pareguliuoti acto ir druskos kiekiu.
Užkaiskite orkaitę. Supjaustykite baklažanus išilgai plonomis riekelėmis. Jas sudėkite ant kepimo popieriumi išklotos skardos. Kiekvieną riekelę patepkite plonu kokosų aliejaus sluoksniu, pabarstykite druska ir pipirais. Kepkite 5 minutes, tuomet apverskite ir kepkite dar 3 minutes (kol suminkštės).
Dėkite baklažano riekeles ant pjaustymo lentelės siauresniaisiais galais nuo jūsų. Užtepkite po šaukštą mojo padažo ant platesniųjų galų ir susukite riekeles link savęs. Ant serviravimo lėkštės supilkite likusį mojo padažą ir sudėkite baklažanų suktinukus. Papuoškite migdolais, feta ir kalendra.