Arklio uodegos sindromas yra susijęs su daugybe apatinės kūno dalies negalavimų, įskaitant jutimo sutrikimai ir stiprus skausmas. Ligos priežastis gali būti tiek sužalojimai, tiek neoplastiniai procesai nugaros smegenų struktūrose. Kaip gydomas Cauda Equina sindromas?
Arklio uodegos sindromas – priežastys
Arklio uodegos sindromą gali sukelti praktiškai bet koks sutrikimas, dėl kurio susiaurėja stuburo kanalas ir taip suspaudžiamos nervų struktūros. Tarp dažniausiai pasitaikančių ligos priežasčių yra šios:
– Stuburo juosmens ir (arba) kryžkaulio dalies trauma (ypač kartu su lūžiu ar hematomos susidarymu stuburo srityje),
– Tarpslankstelinio branduolio išvarža,
– Nugaros smegenų navikai (pvz., meningiomos, astrocitomos),
– Neoplastinės metastazės stubure (dažniausiai šios kūno dalies metastazės yra plaučių, krūties ir inkstų navikai),
– Nugaros smegenų infekcijos (pvz., tuberkuliozės infekcija, sifilis),
– Stuburo kanalo vidaus susiaurėjimas, susijęs su apsigimimais.
Retesnės sindromo priežastys yra paraspinaliniai kraujavimai (tiek supra-, tiek subduraliniai), arterioveniniai apsigimimai, sarkoidozė ir išsėtinė sklerozė .
Cauda Equina sindromas taip pat gali būti tam tikrų medicininių procedūrų komplikacija. Pavyzdžiui, tai sukelia stuburo anestezija – tokioje situacijoje diagnozuojamas jatrogeninis arklio uodegos sindromas.
Cauda Equina sindromas: simptomai
Liga gali atsirasti gana staiga ir klastingai vystytis, todėl klinikinis Cauda equina sindromo vaizdas yra įvairus. Paprastai skundai apima:
– Nugaros juosmens srities skausmą ir išialgijos simptomus (skausmą, sklindantį iš juosmens į sėdmenis, per šlaunies nugarinę dalį ir blauzdą iki pėdos),
– Jutimų sutrikimus sėdmenyse, tarpvietėj ir užpakalinėj šlaunų dalyje, blauzdoje ir vidinėje pėdos dalyje, jie gali apimti tiek vieną kūno pusę, tiek abi,
– Apatinių galūnių raumenų silpnumą (simetrišką ar asimetrišką),
– Sfinkterių disfunkciją (daugiausia šlapimo pūslės sfinkterio, kuris yra susijęs su polinkiu per daug šlapimo susilaikyti šlapimo pūslėje; pažengusiais atvejais taip pat gali sutrikti sfinkterio funkcija, atsakinga už tuštinimosi proceso kontrolę).
Arklio uodegos sindromas: gydymas
Arklio uodegos sindromo gydymo pasirinkimas priklauso nuo to, kas sukėlė apatinių nervų šaknų suspaudimą. Jei sindromo priežastis yra infekciniai židiniai nugaros smegenų srityje, pacientams skiriami antimikrobiniai vaistai (pavyzdžiui, antibiotikai naudojami bakterinėms infekcijoms gydyti ). Pacientams, kurių sindromas yra susijęs su trauma, būtina gydyti pažeistą vietą (įskaitant kaulų fragmentų pašalinimą).
Taip pat labai efektyviai prie būklės palengvinimo gali prisidėti ir kineziterapija. Specializuoti ir individualūs pratimai padės pacientui suvaldyti simptomus bei palengvinti kasdienės veiklos atlikimą. Kineziterapijos programa kiekvienam pacientui yra paskiriama po detalaus ištyrimo ir būklės įvertinimo, kad būtų pasiekti geriausi rezultatai.