Nutukimas yra XXI amžiaus rykštė, kuri dažnai lydima besaikio valgymo, mažo fizinio aktyvumo, galiausiai, nenoro keistis. Visa tai veda link ne tokios patogaus, ne tokio sveiko ir tuo pačiu ne tokio laimingo gyvenimo. Kalbame ne apie viršsvorį, tačiau nutukimą, kuris dažniausiai yra įvairių ligų priežastis.
Puiku tai, jog šiais laikais kovoti su nutukimu galima ne tik alinančiomis dietomis, tačiau taip pat ir operacijomis. Apie tai kalbamės su chirurgu Nerijumi Kaseliu.
Gydytis operacija gali ne visi
Skrandžio mažinimo operacijos yra daromos asmenims, kurių KMI yra didesnis nei 35. Išimtinais atvejais operuojama ir su mažesniu KMI, tačiau tik tuomet, kai žmogus turi gretutinių ligų, kurios kelia rizikas, apsunkina gyvenimą.
„Kiekvienas pacientas vertinamas individualiai, kadangi nėra taisyklių, kuriomis remiantis galime nustatyti – ar žmogui bus atliekama operacija“,- pasakoja gydytojas. „Mums svarbiausia yra žmogaus sveikata. Dėl to atliekami išsamūs tyrimai. Juolab, kai kuriems pirmiausia siūlome ieškoti persivalgymo priežasčių, kadangi šias psichologines problemas gali padėti išspręsti kiti būdai, o ne chirurgija. Viskas – dėl paciento gerovės“,- priduria.
Jeigu Jus domina skrandžio mažinimo operacija – reikia susisiekti su chirurgu, kuris po tyrimu gali detalizuoti – kokios Jūsų galimybės.
Operacijos, kurios keičia gyvenimus
Galima pasidžiaugti, kad operacijos vis kinta, tobulėja ir žmogus gali jaustis ramu, kad po jos keisis gyvenimas. Anksčiau buvo dedamas skrandžio žiedas, kuris jau nebėra siūlomas, šiuo metu dažniausiai pasirenkama rezekcija arba apylanka. Bet kuriuo atveju medicina tobulėja ir dėl to galiausiai laimi žmogus, kuris keičia savo gyvenimą.
Vis dažniau kalbama ir apie skrandžio balioną, kuris yra laikina persivalgymo stabdymo priemonė. Šis metodas reikalauja kur kas daugiau žmogaus valios pastangų, tad tinkamas ne visiems.
„Džiaugiuosi, kad mano pacientai grįžta pas mane ir pasakoja labai gražias istorijas, kaip mažėjantis svoris gerina jų gyvenimą. Vieni tampa fiziškai aktyvesniais, kiti – įsimyli, pastoja, gimdo vaikus ir tuo pačiu pamiršta įvairias ligas, kurias sukėlė didelis svoris“,- džiaugiasi chirurgas.
Operuojamas skrandis, tačiau ne smegenys
Visgi, po bet kurios skrandžio mažinimo operacijos pacientas jaučiasi pavalgęs mažą maisto kiekį kur kas sočiau. Tačiau tai nereiškia, kad jis gali valgyti kiek nori, tačiau svoris vis tiek kris.
„Mes savo pacientams sakome tiesą. Mes padėsime sumažinti alkį, žmogus jausis sotus ir organizmas gaus visas reikalingas medžiagas, tačiau jeigu persivalgymo priepuoliai vis tiek bus gyvenimo dalis, deja, operacija nebus veiksminga. Taigi, mes operuojame skrandį, tačiau pats žmogus turi nuspręsti keisti savo gyvenimą“,- pasakoja chirurgas Nerijus.
Po operacijos mitybos įpročiai kita mažai. Maistas tas pats, tik alkis kur kas mažesnis. Visgi, kaip pavyks susitvarkyti su mažesniais patiekalų kiekiais – priklauso nuo kiekvieno žmogaus.
Mityba beveik nekinta
Gana dažnas mitas, kad po skrandžio mažinimo operacijos žmogaus gyvenimas kardinaliai pasikeičia. Taip, dažniausiai tik į gerą, tačiau nekalbant apie maistą, kuris kinta mažai.
Dažniausiai žmogus valgo tą patį, tačiau tik mažesniais kiekiais. Dėl to svoris ir krenta.
„Pačioje pradžioje po operacijos reikia kiek atsargiau išbandyti skrandžio galimybes. Pradėti reikia nuo virto, garinto maisto, galbūt su mažiau prieskonių. Tačiau ilgainiui mityba tampa tokia, kaip ir visada. Patiekalų prasme. Tačiau ne kiekių, kadangi jie yra mažesni“.
Daugiau apie gyvenimą keičiančias operacijas galima skaityti gastroklinika.lt puslapyje.