Nors didžiosios metų pabaigos šventės praeityje, geras laukimas šiuose namuose dar tebetvyro ore. Mokolų kaimo (Marijampolės sav.) gyventoja Sandra Vaidotienė laukia kito stebuklo: žiedais apsipilsiančių jos auginamų orchidėjų. Šių egzotiškų gėlių auginimas moteriai – jau penkeri metai vienas didžiausių malonumų. Sandrą galima vadinti ir orchidėjų kolekcininke, šiuo metu turinčia 20 skirtingų šešių rūšių orchidėjų.
Pirmąją orchidėją „permylėjo“
Apie tai, kad egzistuoja tokios karališko grožio gėlės, Sandra sužinojo prieš kokį dešimtmetį. Prisimena: per televiziją stebėdama laidą apie gėles, pirmąkart išgirdo egzotišką pavadinimą ir pamatė juo pavadintą augalą. Tuomet nusistebėjo gėlės prabangia išvaizda, tačiau, nors gėlininke save galėtų vadinti kone nuo vaikystės, net nedrįso svajoti, kad tokia egzotiška grožio karalienė ir jos namus galėtų puošti. Bet vos po poros metų Kaune, gėlių bazėje, jau pati įsigijo pirmąją orchidėją – baltais žiedais šviečiantį felenopsį. Labai ją mylėjo ir… permylėjo: nežinojo, kaip prižiūrėti (tuo metu ir informacijos šia tema labai trūko), tad egzotiška gražuolė neišgyveno. Sandra prisimena: kol išmoko „susikalbėti“ su orchidėjomis, ne su viena iš jų teko atsisveikinti. Bet moteris nenusiminė, ir šiuo metu jos namuose orchidėjos klestėte klesti. „Kuo mažiau kišiesi, tuo geriau jos auga. Per didelė meilė gėles nukankina“, – išduoda sėkmingą orchidėjų auginimo formulę S. Vaidotienė.
Žinios atsipirko žiedais
Orchidėjų bumas (kaip vadina pati Sandra) prasidėjo prieš penkerius metus. Moters aistra vienos rūšies augalams jau ne kartą ją buvo apėmusi: augino kaktusus, sukulentus… Taigi dabar – orchidėjos. Apie šių gėlių priežiūrą, jų augimo ypatybes ji sužinojo ne vien iš specialios literatūros, bet ir važinėdama į šių augalų parodas Vilniuje, Kaune, kurių metu vykdavo ir labai vertingos paskaitos. Taigi kruopštaus domėjimosi rezultatas – gėlės, apsipilančios daugybe įvairių formų, spalvų žiedais. S. Vaidotienė, kaip minėta, turi 20 vienetų skirtingų 6 rūšių orchidėjų (cimbidžiai, dendroliai, raibuolės, felenopsiai, katlėjos ir onsidiumai). Šiuo metu didžiojo žydėjimo dar nėra, bet greitai bus: gausūs pumpurai žada įspūdingą žiedų jūrą.
Kaip prižiūrėti, kad klestėtų?
Dabar Sandra pati galėtų patarti, kaip prižiūrėti orchidėjas, kad ne vienus metus džiugintų žiedais bei vešlumu. Šių gėlių augintoja pataria perkamą orchidėją labai atidžiai apžiūrėti: kad lapai būtų žali, gražūs, sodrūs, kadangi vazonai permatomi, patyrinėti šaknis – ar sveikos. Paprastai nupirktas gėles Sandra iškart persodina į specialų orchidėjoms skirtą substratą, prieš tai kruopščiai ištyrinėjusi šaknis – minkštas, pajuodusias nukarpo, o pjūvio vietas apibarsto cinamonu ar vaistiniu angliuku (taip dezinfekuoja). Savaitę po persodinimo – jokio laistymo. Orchidėjų nereikia kasmet persodinti, tinkamai prižiūrint, tame pačiame substrate jos gali augti ne vienus metus. Žinoma, jei substratas sukritęs, sutrūnijęs, persodinti būtina. Orchidėjų laistymas taip pat turi savo ypatumų. Čia vėlgi – reikia stebėti šaknis: jei jos pilkšvos, vadinasi, trūksta drėgmės (pagirdžius jos tampa sodriai žalios). Orchidėjos nelaistomos tiesiai į vazoną. Sandra jas pamerkia į nusistovėjusį vandenį maždaug 10 minučių, išima, kad nuvarvėtų, ir tuomet vėl pastato į įprastinę gėlės vietą. Tręšimas (specialiomis orchidėjoms skirtomis trąšomis) taip pat turi savo ypatumų: šios egzotiškos gražuolės tręšiamos tuomet, kai pradeda krauti pumpurus, ir per žydėjimą. Sandra pataria atsisakyti visokių lapų purškiklių, blizgiklių – esą tai tik reklaminis triukas: norint, kad gėlė gražiai augtų, viskas turi būti natūralu ir paprasta. Visoms orchidėjoms, išskyrus felenopsius, labai sveika šiltuoju metų laiku būti išneštoms į lauką ir paliktoms vasaroti tiesioginiams saulės spinduliams nepasiekiamoje užuovėjoje – tokiu būdu jos labai sustiprėja.
Svajonė – vanda
Sandra sėkmingai orchidėjas daugina sodinukais (atžalomis), tačiau sau nepasilieka vienodų – išdalija draugams, tėvams, kuriuos jau užkrėtusi šių gėlių auginimu.
Kiek ji rengiasi plėsti savo orchidėjų valdas? Sandra sako, jog labai norėtų įsigyti orchidėją vandą – ypač prabangią šios rūšies gėlę, kurios ir kaina gana didelė. Kol kas tai – tik svajonė. Kaip ir orchidariumas, kuriame orchidėjoms būtų galima sukurti sąlygas, panašias į tų kraštų, kur jos auga laisvai (tai taip pat labai brangus malonumas).
Ne tik pati orchidėjų augintoja ir jos artimieji džiaugiasi orchidėjų salos, įkurdintos ant palangės, grožiu: moteris ne kartą su savo augintinėmis dalyvavo tokio pobūdžio parodose, kur galėjo pasidalyti orchidėjų auginimo žiniomis su kitais tokio užsiėmimo entuziastais, kad ir nuosava orchidėjų karalystė dar labiau klestėtų.
Laima GRIGAITYTĖ
Nr. 1 (5), 2013 m. sausio 5–11 d.
laba as ne
susidraugauju su katlejomis gelsta ruduoja lapai ir nukrinta kaip jas prizuret
O man nesiseka… Nė vienos orchidėjos nepavyko išlaikyti ilgiau kaip metus. Kai nukrenta seni žiedai, tai po kurio laiko pradeda krautis nauji, bet vos daugiau prasiskleidę jie nudžiūsta ir nukrenta. Taip numarinau jau kokias 4 orchidėjas…