Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus V. Mykolaičio-Putino muziejus, atsiliepdamas į Valstybinės lietuvių kalbos komisijos kvietimą, organizavo Lietuvos mokinių esė konkursą „Gimtosios kalbos šaltiniai“. Mokinių kūrybos konkursai – jau tradicija tampantys Lietuvių kalbos dienų renginiai Marijampolėje.
Šiemet konkurso dalyviai išbandė sudėtingą esė žanrą. Kūrinių epigrafais jiems buvo pasiūlytos rašytojo, poeto V. Mykolaičio-Putino mintys apie gimtąją kalbą. Daugiausiai mokinių rinkosi epigrafus: „Konkretus, visuotinis tautiškumo elementas yra gimtoji kalba“ („Maironis“) ir „Net ir tie, kuriems rūpi tik kalbos grožis ir estetiškumas, pripažins, kad svetimybė kalboj yra toks pat estetinis nusižengimas kaip detonuotas garsas muzikoj arba įtėkšta rašalo dėmė paveiksle.“ („Kalbos dėsningumas ir jos menas. Kelios pastabos“).
Dauguma rašiusiųjų akcentavo gimtosios kalbos išsaugojimo būtinybę, svetimybių plitimą dėl vaikų ir jaunuolių „paskendimo“ interneto platybėse, bendravimo nebuvimą dėl mobiliųjų telefonų įtakos, atsiskleidė pasiryžimą įprasminti gimtosios kalbos išsaugojimo bei puoselėjimo svarbą, dalijosi savo šeimos, giminės patirtimi, kaip skaudu išvykusiems iš Tėvynės, kaip ilgu be nuo vaikystės įprastos kalbos.
Renginio metu vertinimo komisijos nariai supažindino su esė žanro subtilybėmis, apžvelgė darbų privalumus ir trūkumus, kvietė nenustoti rašyti, nes tik nuolat rašant galima tobulėti. Prizinių vietų laimėtojams buvo įteikti diplomai.
Klausytojus džiugino Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos moksleivių atliekamos dainos apie gimtąjį kraštą, laisvę.
Konkurso sumanytoja ir organizatorė V. Mykolaičio-Putino muziejaus vedėja Valė Klesevičienė dėkojo visiems, nebijojusiems parodyti, kad jiems brangi ir svarbi gimtoji kalba.
Simboliška, kad esė konkurso „Gimtosios kalbos šaltiniai“ baigiamasis renginys vyko kovo 4-ą, pradedant Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo trisdešimtmečio paminėjimą. Juk kalba – tautos pagrindas. Kaip yra pasakiusi aktorė Agnė Šataitė (ją savo esė citavo ne vienas moksleivis), „Kalba yra mūsų identitetas. Kalba esame mes.“
Konkursą rėmė Valstybinė lietuvių kalbos komisija ir Marijampolės savivaldybė.
Marijampolės savivaldybės administracijos
Komunikacijos skyrius
Nuotraukos – Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus.