Skatinant Lietuvos ir Lenkijos bendros kultūros, istorijos ir paveldo pažinimą, jaunimo domėjimąsi abiejų šalių naująja istorija, siekiant paminėti Lietuvos ir Lenkijos narystės Europos Sąjungoje 15-ąsias metines, 2019 metų rugsėjo mėnesį buvo vykdomas Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų fondo projektas ,,Tu, aš ir ES”. Kazlų Rūdos sav. Plutiškių gimnazijos ir Lenkijos Braniewo statybos ir bendrojo lavinimo mokyklos jaunimo grupės susitiko Lietuvoje bendrai veiklai.
Projekto veiklas pradėjo nuo pažinties vienas su kitu bei apsilankymu prie Lietuvos prezidento Kazio Griniaus paminklo. K.Griniaus pavyzdys įkvėpė jaunimą bendrai veiklai – demokratinių Lietuvos ir Lenkijos valstybių 15 metų situacijos analizei bei vertinimui, nes prezidentas K.Grinius kūrė demokratiškos Lietuvos viziją ir šalies politinę situaciją tarpukariu, teigė, kad apie demokratiją kalbėti niekada nėra per anksti, gali būti tik per vėlu. K.Grinius buvo nepaperkamas, nekorumpuotas, prie jo niekada neprilipo joks skandalas. Kartu su Kazlų Rūdos sav. Plutiškių gimnazijos gimnazistais projekto dalyviai aptarė savo valstybių pokyčius per 15 narystės Europos Sąjungoje metų, diskutavo šiuolaikinės politikos temomis, aplankė ir įvertino Plutiškių kaimelio Europos Sąjungos fondų finansuotus objektus: Plutiškių gimnazijos pastatų renovacijos darbus, aikštyną ir sporto salę, Plutiškių kaimo lauko treniruoklius, seniūnijos, Plutiškių bendruomenės pastatus, apylinkių kelius. Lyginamuosius aplinkos, kultūrinio, socialinio, ekonominio pokyčio panašumus ir skirtumus stebėjo ir analizavo edukacinėse išvykose į Birštoną, Trakus, Kauną. Birštono Nemuno kilpų regioniniame parke pasigrožėta nepakartojamais, tik Lietuvai būdingais, gamtos vaizdais, atsivėrusiais iš aukščiausio Lietuvos apžvalgos bokšto. Įspūdžius vainikavo ekskursija į gražiąją vis dar praeities istorija kvepiančią ir kunigaikščių laikus menančią Trakų pilį. Šie aplankyti objektai projekto dalyviams paliko neišdildomą įspūdį.
Trečiąją projekto ,,Tu, aš ir ES” dieną jaunimas susitiko su Kazlų Rūdos savivaldybės meru Mantu Varaška, administracijos direktore Reda Kneizevičiene, ekonominės plėtros skyriaus darbuotojais, jaunimo atstovais. Diskutavo apie savivaldybės ekonominius, infrastruktūrinius, kultūrinius pokyčius per 15 narystės ES metų, aptarė jaunimo savanorystės, projektinės veiklos galimybes. Vėliau jaunimas priėmė Kazlų Rūdos savivaldybės administracijos dovaną – nemokamą apsilankymą ,,SHTIL” virvių parke. Dienos veiklą vainikavo Lietuvos kulinarinio paveldo pristatymas – draugiškai ir komandiškai Lietuvos jaunimo grupės pagaminti cepelinai.
Rugsėjo 26 d. – Europos kalbų diena. Minėdami šią dieną projekto dalyviai vieni kitiems pristatė savo nacionalinę kalbą ir pamokė bent vienos kaimyninės valstybės kalbos. Lenkų jaunuoliai be lenkiškų, išmokė keletą vokiškų žodžių, o lietuviai – lietuviškų ir latviškų. Paskutiniąją dieną projekto dalyviai kūrė laisvo, darnaus Europos Sąjungos žmogaus judumo žemėlapį, papasakojo apie savo ir savo šeimos migracijos po Europos Sąjungą galimybes. Įvertindami projekto veiklas, įsivertindami savo veiklą projekte, kūrė projekto veiklos produktą – pokyčio matuoklės maketą ir surašė Lietuvos ir Lenkijos jaunimo pasižadėjimą ateities Europos Sąjungai.
Taigi Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų fondo projektas „Tu, aš ir ES“ leido geriau pažinti kaimyninių valstybių kultūrą, istoriją, įvyko puikus tarpkultūrinis bendravimas, leidęs susirasti naujų draugų, bendrai įgyvendintos veiklos sustiprino jaunimo europinį identitetą ir paskatino Lietuvos ir Lenkijos draugiškus santykius bei gerą kaimyninį bendradarbiavimą.
Projekto „Tu, aš ir ES“ dalyvė,
III gimnazijos klasės mokinė
Sandra Žėglytė