Pietų pertrauka – svarbi dirbančiųjų kasdienės rutinos dalis. Vieni renkasi pietauti kavinėse ir restoranuose, o kiti, norėdami sutaupyti, į darbą užkandžius atsineša patys. Pasak prekybos tinklo „Rimi“ gamybos vadovės Aistės Rasmussen, iš anksto suplanavus darbo savaitės valgymus į priekį ir skiriant šiek tiek laiko maisto gamybai, galima išleisti kone perpus mažiau pinigų, nei kasdien lankantis maitinimo įstaigose.
Patarimas skubantiems: įdarbinkite biuro virtuvėlę
Vieni dienos pietūs miesto kavinėje ar restorane gali atsieiti vidutiniškai nuo 4 iki 10 eurų. Nesunku suskaičiuoti, kiek daug pinigų išleidžiate, jei kiekvieną dieną pietaujate restoranuose, kur taip pat papildomai dažniausiai užsisakote gėrimus ir paliekate arbatpinigių aptarnaujančiam personalui. O jei po darbo dar nusprendžiate pavakarieniauti kavinėje kartu su draugais?
A. Rasmussen sako, kad darbe valgant maistą, pasigamintą namuose, iš tiesų galima išleisti net iki perpus mažiau pinigų.
„Jei sekmadienį suplanuosite, ką norite valgyti ateinančią savaitę pietums ir protingai apsipirksite, tikrai galite sutaupyti. Be to, kai kuriuos patiekalus galima pasigaminti didesniais kiekiais ir taip sutaupyti ne tik pinigų, bet ir laiko“, – pataria „Rimi“ gamybos vadovė.
A. Rasmussen tikina, kad paprastai pagaminamų ir nebrangių patiekalų variantų gali rasti ir tie, kurie maisto gamybai laiko turi nedaug. Skanias salotas, atsinešus reikiamus produktus, galima greitai pasigaminti ir darbovietės virtuvėlėje, jei tam neturėjote laiko iš vakaro ar ryte. Specialistė pataria nepamiršti ir užkandžių – kartu įsidėti šviežių ar džiovintų vaisių, riešutų.
„Yra patiekalų, kurių sudedamosios dalys neatsieina nei 10 eurų, tačiau jų užtenka pavalgyti net tris ar keturis kartus“, – teigia ji.
Keletas receptų
Specialistė dalijasi keliais nebrangių ir sočių patiekalų receptais, kurių gamyba užims nedaug laiko.
Makaronų salotos su tunu (porcijos kaina – apie 1,7 Eur)
Trims porcijoms pagaminti reikės:
300 g viso grūdo dalių makaronų
1 skardinės konservuotų tunų savo sultyse
150 g vyšninių pomidoriukų
Pusės raudonojo svogūno
1 nedidelio agurko
Petražolių
Balzaminio acto
Alyvuogių aliejaus
Druskos ir pipirų
Pagal instrukciją, nurodytą ant pakuotės, išvirkite makaronus, nuplaukite po šaltu vandeniu leiskite jiems visiškai atvėsti. Kol makaronai vėsta, perpjaukite pusiau pomidoriukus, susmulkinkite svogūną, agurką ir petražoles. Sumaišykite daržoves ir makaronus, sudėkite nukoštą tuną, pilkite vieną valgomąjį šaukštą balzaminio acto, kelis šaukštus alyvuogių aliejaus, žiupsnelį druskos ir pipirų, gerai išmaišykite.
Avinžirnių salotos su feta (porcijos kaina – apie 2 Eur)
Dviem–trims porcijoms pagaminti reikės:
1 skardinės konservuotų avinžirnių
150 g vyšninių pomidoriukų
1 nedidelio raudonojo svogūno
100 g fetos
Šviežių mėtų
Šviežio baziliko
Alyvuogių aliejaus
Citrinos sulčių
Druskos, pipirų
Susmulkinkite svogūną, perpus supjaustykite pomidoriukus. Juos dėkite į dubenį, kartu suberkite nusunktus ir nuplautus avinžirnius. Susmulkinkite saujelę mėtų ir bazilikų, juos taip pat suberkite į dubenį. Pilkite kelis šaukštus alyvuogių aliejaus, įspauskite pusės citrinos sultis, dėkite žiupsnelį druskos ir pipirų, gerai išmaišykite. Ant viršaus sutrupinkite fetą.
Buritai su gvakamole ir vištiena (porcijos kaina – apie 2,5 Eur)
Trims–keturioms porcijoms pagaminti reikės:
Viso grūdo dalių tortilijų
1 skardinės konservuotų pomidorų
1 skardinės konservuotų raudonųjų arba juodųjų pupelių
1 didelio svogūno
2 skiltelių česnako
1 raudonosios paprikos
1 didelio arba 2 mažesnių avokadų
1 vidutinio dydžio pomidoro
200 g ryžių
200 g vištos šlaunelių mėsos (nebūtina)
Maltos saldžiosios paprikos
Maltos aitriosios paprikos
Maltos rūkytos paprikos (nebūtina)
Maltos kalendros
Druskos, pipirų
Aliejaus kepimui
Išvirkite ryžius, tuo metu susmulkinkite svogūną ir česnaką, paprikas, nukoškite ir nuskalaukite konservuotas pupeles. Pakaitinkite vidutinio dydžio puodą ir įpilkite šlakelį aliejaus, jame kelias minutes pakepinkite svogūnus. Tuomet dėkite arbatinį šaukštelį maltos saldžiosios paprikos, tiek pat maltos kalendros, pusę šaukštelio rūkytos paprikos ir pagal skonį – aitriosios paprikos. Svogūnus su prieskoniais pakepkite dar kelias minutes, tuomet sudėkite česnaką ir smulkintą raudonąją papriką.
Šiek tiek apkepus, sukrėskite skardinę konservuotų pomidorų ir pupeles. Leiskite viskam troškintis apie 20 min., vis pamaišykite. Prieš baigiant troškintis pagal skonį dėkite druskos ir pipirų.
Kol troškinasi daržovės, pasigaminkite gvakamolę – šakute sutrinkite avokadus, išėmę sėklas supjaustykite pomidoro minkštimą, sumaišykite su avokadais, dėkite druskos ir pipirų. Jei norisi pikantiškesnio skonio – įpjaustykite šiek tiek raudonojo svogūno ir įspauskite žaliųjų citrinų sulčių.
Jei buritą valgysite su vištiena, ją reikėtų supjaustyti nedideliais gabalėliais ir keptuvėje apkepti su šiek tiek druskos ir pipirų. Kai viskas paruošta, belieka tik suvynioti įdarą į tortiliją. Ją dėkite ant lėkštės, ant viršaus kraukite norimą kiekį troškinio, ryžių, gvakamolės ir vištienos, tačiau palikite vietos lenkimui. Užlenkite apatinę dalį, tada kraštus ir mėgaukitės!
Beje, nešantis buritus į darbą patartina įdaro iš karto į tortiliją nevynioti. Geriau viską neštis atskirai, kad tortilija išlaikytų šviežią skonį ir tekstūrą.