Praėjusio rugsėjo pabaigoje marijampoliečiai Vytautas ir Neringa KIRKLIAUSKAI iš 7-ą kartą Šiauliuose vykusių žmonų nešimo varžybų parsivežė pergalę. Jie, turėdami įveikti 314 m distanciją aplink Šiaulių areną, net 4 sekundėmis aplenkė pastarųjų trejų metų šių varžybų nugalėtojus šiauliečius Gediminą Kučinską ir Samantą Chrapan. „Laimėti Šiauliuose buvo vienas iš mūsų neįgyvendintų tikslų. 2009 metais šiose varžybose iškovojome 3 vietą, 2010 metais – 2 -ąją. Ir štai: trečias kartas nemelavo. Nors oro sąlygos buvo itin nepalankios, lijo smarkus lietus, tačiau tai nesutrukdė aplenkti likusias 16 porų iš įvairių Lietuvos miestų“, – įvertina pergalę V. Kirkliauskas, kuriam, kaip ir jo žmonai, šis sportas pirmiausiai – šeimos stiprinimas.
Žmonų nešimo varžybose – nemenka patirtis
Tokio pobūdžio varžybose jaunieji Kirkliauskai dalyvauja jau ne vieni metai. Ne tik dalyvauja, bet ir pasiekia puikų rezultatų. Nuoga statistika: 2009 m. Lietuvos žmonų nešimo čempionate, vykusiame Dusetose, iškovota I vieta. Tais pačiai metai Žmonų nešimo varžybos aplink Šiaulių areną (Šiauliai) Kirkliauskams dovanoja III vietą. 2010 m. Latvijos žmonų nešimo čempionate, vykusiame Ramkalni, pavyksta užimti IV vietą. Tais pačiais metais pora dalyvauja ir Pasaulio žmonų nešimo čempionate, vykusiame Sonkajarvi mieste, Suomijoje, kur užima V vietą, taip pat ir Žmonų nešimo varžybose aplink Šiaulių areną (Šiauliai), kur tampa sidabriniais prizininkais: jiems skirta II vieta. 2011 m. Latvijos žmonų nešimo čempionate, vykusiame Ramkalni, Kirkliauskai tampa nugalėtojais (ši pergalė sutapo su poros pirmosiomis vestuvių metinėmis). Tais pačiais metais Pasaulio žmonų nešimo čempionate (Sonkajarvi, Suomija) jiems pavyksta laimėti III vietą. Toliau – dvejų metų pauzė. „Dvejus metus nedalyvavome žmonų nešimo varžybose, kadangi ruošėmės motinystei ir tėvystei, – sako V. Kirkliauskas. – Dabar labai džiaugiamės ant rankų sūpuodami 5 mėnesių sūnelį Nojų, gimusį šių metų balandžio 29 d.“ Laimingi tėvai šiemet vėl grįžta į savo pamėgtą sportą ir po atkaklių treniruočių jau minėta įspūdinga pergalė Žmonų nešimo varžybose aplink Šiaulių areną praėjusį rugsėjį.
Tokios varžybos – sportinis legendos atkartojimas
Kaip minėta, 2009 metais pora tapo Lietuvos žmonų nešimo čempionais. To užteko, kad būtų pastebėti, įvertinti ir, kaip stipriausia Lietuvos pora, pakviesti dalyvauti šiose varžybose Latvijoje. Tuomet pora iš Marijampolės nurungė 46 poras iš Latvijos. Tada 31 m. amžiaus Vytautas 24 m. amžiaus 51 kg sveriančią Neringą į statų kalną, kurio aukštis 125 metrai, užnešė per 32,10 s (žmonų nešimo čempionate gali dalyvauti tik sulaukę 18 metų sportininkai, pora turi būti kartu bent vienus metus, merginos svoris negali būti mažesnis nei 50 kg). Vėliau – dalyvavimas ir Pasaulio žmonų nešimo čempionate. Graži legenda paaiškina tokių čempionatų atsiradimą. Pasak šios legendos, XIX amžiuje Suomijos miškuose gyveno plėšikas Rosvo Ronkainen, kuris į savo gaują priimdavo tik tuos vyrus, kurie įveikdavo labai sunkią trasą. Tuo pat metu plėšikai iš kaimų vogdavo ne tik maistą, bet ir moteris, kurias patiems reikėdavo parsinešti ant pečių. 1992 metais vienas suomis prisiminė šią legendą ir nutarė surengti analogiškas varžybas. Nuo 1996 m jos tapo Pasaulio žmonų nešimo čempionatu ir vyksta kiekvienų metų pirmąjį liepos savaitgalį Suomijos miestelyje Sonkajarvi. O rungtis išties ne iš lengvųjų, dalyviams reikia įveikti 253,5 m distanciją, šokinėjant per kliūtis, bristi per 8 metrų ilgio baseiną. Taip pat yra griežti reikalavimai, kad nešama moteris neturi sverti mažiau nei 49 kilogramus. Jei sveria mažiau, tuomet jai ant pečių uždedama kuprinė su svarmenimis, kad dalyvės svoris būtų bent minimaliai leidžiamas.
Šis sportas – šeimos tarpusavio santykių stiprinimas
„Viskas prasidėjo dar 2006 – 2007 metais, – pasakoja V. Kirkliauskas, – kada spaudoje ir televizijoje matydavau vaizdus iš Pasaulio žmonų nešimo čempionatų. Viduje vis kirbėdavo klausimas: „O kodėl aš negalėčiau bėgti greitai su žmona ant pečių, juk turiu stiprias kojas, kurias paveldėjau iš tėčio Alvydo Kirkliausko, daug pergalių iškovojusio galiūnų varžybose“. Ir Neringai patinka sportuoti, todėl nusprendėme pabandyti.“ 2009 pirmą kartą šiose varžybose, vykusiose Dusetose, Vytautas(tuomet su dabartine žmona draugavo) ir Neringa tapo nugalėtojais. Kartu su pergale atėjo ir žinojimas: šio sporto pora neatsisakys. Abiem jiems tai – ne tik puikus savęs išbandymas, bet ir tarpusavio ryšių stiprinimas. „Žmonų nešimo čempionatas, – įsitikinęs Vytautas, – šeimos stiprinimas. Mes su Neringa visur kartu: ir išvykose, ir treniruotėse, ir varžybose.“
Meilės esmė – nieko nereikalauti
…Vytautas ir Neringa susipažino draugų vakarėlyje. Tarp jaunuolių iškart užsimezgė ryšys (meilė iš pirmo žvilgsnio?), kuris laikui bėgant tik stiprėjo. Neringa dabar pripažįsta: paties pirmo susitikimo užteko, kad suvoktų, jog tai žmogus visam gyvenimui, iškart apėmė jausmas, jog Vytautą ji būtų pažinojusi vis gyvenimą. Porą nuo pat pradžių vienijo bendri pomėgiai, vis norėjosi kuo daugiau laiko praleisti drauge. Po šešerių metų draugystės noras gyventi kartu natūraliai sutapo su sprendimu tuoktis: net minties abiem nebuvo drauge gyventi nesusituokus – tegu santykiai būna įteisinti ir oficialiai. O šiemet balandį, kaip minėta, Kirkliauskai sulaukė šeimos pagausėjimo – sūnelio Nojaus.
„Man, turinčiai dar gana nedaug gyvenimiškosios patirties, – sako Neringa, kurios vedybinis gyvenimas dar ne dešimtmečiais skaičiuojamas, – sunku teigti kažkokias tiesas apie tarpusavio santykius, jų kokybę. Žinau viena: meilė – nuostabus jausmas, lydimas suvokimo, jog mylimą žmogų brangini visa esybe, gyveni su iš vidaus kylančia nuostata nieko iš jo nereikalauti, bet stengtis kuo daugiau duoti. Paradoksalu, tačiau tik taip gauni viską, ko iš tikrųjų reikia, kad jaustumeisi laiminga.“ Neringa, jausdamasi laiminga žmona, mano, kad jos santuokos sėkmė pirmiausia priklauso nuo to, jog ji tiesiog laiku sutiko savo žmogų: Vytautas buvo jos pirmasis vaikinas, stiprus susižavėjimas, pirmoji meilė, peraugusi į labai brandų jausmą. Sutuoktiniai teigia mokantys džiaugtis šia akimirka, per daug nesvarstydami, „kas būtų, jeigu būtų“, nebando žvalgytis į ateitį su visokiausių savo gyvenimo prognozių scenarijais, šitaip neleisdami galimoms negatyvioms mintims apkartinti akimirkos džiaugsmo. Galbūt dėl to jie veikia kaip viena darni komanda ir asmeniniame gyvenime, ir sporto arenose.
Ant rankų – ir į ketvirtą aukštą
Neringa neslepia: keliančios romantiškas asociacijas varžybos, į kurias šeima jau smarkiai įsisukusi, tapo Kirkliauskų pomėgiu, kuriam iš tikrųjų skiriama nemažai laiko. V. Kirkliauskas, kaip minėta, žinomo ne tik Marijampolėje galiūno Alvydo Kirkliausko sūnus, iš tėčio paveldėjęs ištvermę, polinkį sportuoti, nebijoti išbandyti save. Jaunųjų Kirkliauskų šeimoje sportas tapo labai svarbia laisvalaikio leidimo drauge dalimi: Neringa su Vytautu, be rengimosi žmonų nešimo čempionatams, nuolat kartu bėgioja, važinėja dviračiais. Vėlgi – tam, kad būtų kartu.
„Ko noriu iš gyvenimo? – svarsto Neringa. – Galbūt to, kad viskas liktų taip, kaip dabar yra. Esu laiminga. Mano laimė – ne vien nuostabus sūnus ir puikus vyras. Turiu sveikus tėvus, gerų draugų, bendraminčių. Ko daugiau iš gyvenimo norėti?“ Štai tas sielos lengvumas, veržiasi iš kiekvieno Neringos pamąstymo. Galbūt dėl to ji jaučiasi laiminga – nes lengva. Galbūt dėl to su ja ir vyras jaučiasi laimingas?
* * *
…Pora gyvena daugiaaukščio namo ketvirtame aukšte. Vytautas nevengia savo žmoną, kai namo grįžta kartu, ant rankų užnešti visus keturis aukštus. Ne dėl sportinio rezultato. Šiaip sau.
Laima GRIGAITYTĖ
Asmeninio albumo nuotraukos.
Nr. 40 (44), 2013 m. spalio 5–11d.