Birželio 14-ąją visoje Lietuvoje minint Gedulo ir vilties dieną, neleidžiančią pamiršti tautiečių masinių trėmimų į Sibirą pradžios 1941 m., Marijampolėje taip pat vyko atminimo renginiai. Juose dalyvavo Marijampolės savivaldybės vadovai, tarybos nariai, buvę tremtiniai ir politiniai kaliniai, nevyriausybinių organizacijų, ugdymo įstaigų atstovai, kariškiai, skautai, paprasti marijampoliečiai, menantys tremčių baisumus ar tai patyrusius artimuosius. Šiemet organizatoriai visus pakvietė prie geležinkelio stoties, prie paminklo tremtiniams atminti. Literatūrine-muzikine kompozicija „Sušildyk įšalą atminimu“ renginio sumanytojai kvietė nepamiršti tremties siaubą patyrusiųjų išgyvenimus ir stiprinti savo dvasią šiandien.
Renginį pradėjusi Marijampolės kultūros centro darbuotoja Lina Bankauskaitė-Šleinotienė sakė: „Ši diena – tai vilties išgyventi, sugrįžti, išvysti artimuosius – diena. Daugelio viltys išsipildė – jie sugrįžo. Gyvi ar mirę, kad atgultų poilsio savo žemėje. Sugrįždami jie parsinešė ir juos palaikiusią viltį, ją šiandien neša tremtinių ir politinių kalinių vaikaičiai, mes visi, kurie jaučiame atsakomybę už kuriamą tautos istoriją“.
Trumpą istorinį pranešimą padarė Sūduvos gimnazijos istorijos mokytojas Saulius Pituška. Jis teigė, kad didžiulio masto tremtys padarė neįkainojamą žalą mūsų tautai. Tik trečdalis išvežtųjų grįžo, beveik trys dešimtadaliai jų neišgyvenimo Sibiro taigose. Istorikas kvietė jaunąją kartą mokytis ištvermės ir tėviškės meilės iš tremtinių, o ne verkti dėl nepriteklių ir bėgti iš Tėvynės. Kompoziciją nuskaidrino kanklių garsai – juos dovanojo Marijampolės meno mokyklos mokinės Dominyka Vosyliūtė ir Ugnė Klumbokaitė. Lietuvių sutartinėmis ir tremtinių dainomis „amžinąjį įšalą tirpdė“ Marijampolės kultūros centro kolektyvai: apeiginio dainavimo ansamblis „Dijūta“ (vad. Audronė Jasaitytė), tautinės dainos choras „Lietuvninkas“ (vad. Danutė Klevienė), Marijampolės tremtinių choras „Godos“ (vad. Laima Venclovienė), Marijampolės trečiojo amžiaus universiteto folkloro ansamblis „Senapilė“ (vad. Dalia Venckienė). Meninę programą užbaigė solistė Agnė Burbulienė, kartu su meno kolektyvais ir visais renginio dalyviais, užtraukusi žinomiausią tremtinių dainą „Auksinės vasaros“.
Prie paminklo tremtiniams padėtos gėlės ir atminimo žvakės.
Vidudienį visi pakviesti melstis už tremtinius Šv. arkangelo Mykolo bazilikoje.
Atminimo renginiai tuo nesibaigė. Birželio 15 d. priešpietę visi, ypač jauni žmonės, kviečiami į pilietinę ekspediciją „Jaunimas istorinei atminčiai“, kurios metu lankys Šunskų seniūnijoje esančius Lietuvos gyventojų genocido ir pokario rezistencijos paminklus, kitus kultūros paveldo objektus. Norintieji laukiami Marijampolės kultūros centro aikštelėje 11 val.
Viešųjų ryšių tarnyba
Aurelijos Baniulaitienės nuotraukos.