Antradienis, 7 sausio, 2025
PagrindinisNaujienosLegioneliozė reta, bet pavojinga liga

Legioneliozė reta, bet pavojinga liga

 

Legioneliozė – labai reta, bet pavojinga liga. Marijampolės apskrityje nuo 2012 iki 2016 m. nustatyti 2 susirgimo atvejai. 2016 m. Lietuvoje buvo užregistruota 11 atvejų, 2017 m. Vilniuje 3 atvejai, kurie  baigėsi mirtimi. Legioneliozė – plaučių uždegimo rūšis, kurią sukelia Legionella bakterijos. Šiai ligai būdingos dvi formos: pirmoji – Legionierių liga, kuriai būdingas karščiavimas, mialgija, kosulys, pneumonija ir antroji – Pontiako karštligė, pasižyminti lengvesne ligos eiga be pneumonijos .Žmonių imlumas šiai ligai nėra didelis. Dažniausiai šia liga suserga silpno imuniteto asmenys, taip pat sergantys lėtinėmis ligomis. Legionella bakterijos plinta per vandens dulksną (aerozolius), dažniausiai dėl netinkamai prižiūrimos ar sukonstruotos vandentiekio sistemos. Legionella bakterijos dauginasi +20 – +50oC temperatūros vandenyje, o aukštesnėje nei +50oC temperatūroje bakterijos gyvuoja, tačiau nebesidaugina. Legionella bakterijos žūva, kai vandens temperatūra pakyla virš + 65oC. Legionelioze galima užsikrėsti įkvėpus bakterijomis užteršto vandens aerozolio. Liga nėra perduodama vienam žmogui nuo kito ar geriant vandenį. Liga taip pat neplinta iš vieno namo į kitą. Kuo ilgesnė ir techniškai sudėtingesnė vandentiekio sistema, tuo didesnė rizika Legionella bakterijų atsiradimui. Šios ligos yra visai nesudėtinga išvengti, jei nuolat palaikysime šaltą vandenį šaltu, o karštą – karštu. Gyventojams turi būti teikiamas tinkamos temperatūros karštas vanduo. Karšto vandens temperatūra vartotojų čiaupuose visą laiką turi būti ne mažesnės kaip + 50 laipsnių temperatūros. Esant mažesnei temperatūrai vandenyje susidaro sąlygos atsirasti ir daugintis Legionella bakterijoms. Karšto vandens sistemų prižiūrėtojai privalo gyventojams tiekti tinkamos kokybės karštą vandenį bei įgyvendinti profilaktines priemones, kad būtų išvengta karšto vandens sistemos taršos Legionella bakterijomis. Gyventojai turi reikalauti iš karšto vandens sistemų prižiūrėtojų, kad jiems būtų tiekiamas tik tinkamos temperatūros karštas vanduo. Tad kiekvienu atveju, jeigu kyla klausimų dėl vandens kokybės ar nepalaikomos temperatūros, pirmiausia reikėtų kreiptis į savo namo administratorių ar tiesiai į karšto vandens sistemos prižiūrėtoją. Jeigu yra žinoma, kad tiekiamas karštas vanduo nėra pakankamos temperatūros ir vartotojai pamatavę vandens temperatūrą savo čiaupuose nustato, kad ji yra nepakankama, galima kreiptis į karšto vandens sistemos prižiūrėtoją, kad temperatūra būtų pakelta.

Jeigu karšto vandens tiekėjas dėl kokių nors priežasčių nevykdo gyventojų prašymo, reikėtų apie tai pranešti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Marijampolės departamentui: tel. (8 343) 91315, el p. marijampole@nvsc.lt ir Valstybinei energetikos inspekcijai, kuriai yra pavesta šilumos ir karšto vandens tiekėjų kontrolė (Marijampolės apskrities gyventojus aptarnauja Valstybinės energetikos inspekcijos Alytaus padalinys, kreiptis tel. (8315)77987, mob. (8 646)00 270,el. p. sandra.valukonyte@vei.lt, el.p. giedrius.mackevicius@vei.lt).

Gyventojams dėl legioneliozės profilaktikos rekomenduojama rytais ar ilgiau nenaudojus karšto ir šalto  vandens periodiškai nuleisti vandenį kelias minutes, valyti ir dezinfekuoti vandens filtrus (ne rečiau kas 3 mėn.), valyti dušų galvutes ir čiaupus, kad nesikauptų nuosėdos, išvalius čiaupų filtrus juos dezinfekuoti tirpalais  veikiančiais legioneles.

Ingrida PUCĖTIENĖ,

Vidaus administravimo skyriaus vedėja, laikinai

vykdanti Marijampolės departamento direktoriaus funkcijas    

PARAŠYKITE KOMENTARĄ

Prašome parašykite savo komentarą
Prašome parašykite savo vardą

SAVAITĖS SKAITOMIAUSI

spot_img

SAVAITĖS CITATA

Frydrichas Nyčė

„Norėdamas pagimdyti šokančią žvaigždę privalai savyje turėjo chaoso.“ Laimos Grigaitytės nuotrauka.

RENGINIAI

spot_img
spot_img
spot_img