Sekmadienis, 22 gruodžio, 2024
Daugiau
    PagrindinisNaujienosPagaminti ilgam tarnavimui? Griežtas NE suprojektuotam išankstiniam prietaisų nusidėvėjimui!

    Pagaminti ilgam tarnavimui? Griežtas NE suprojektuotam išankstiniam prietaisų nusidėvėjimui!

     

    Planuojamas nusidėvėjimas – terminas, apibūdinantis prietaisų gedimą, nustojimą funkcionuoti arba tapimą nebemadingais po tam tikro, iš anksto numatyto, laiko. 2015 metų kovo mėnesį Prancūzijoje, kovojant su suplanuotu nusidėvėjimu prietaisų industrijoje, išleistas naujas vyriausybės nutarimas (nr. 2014-1482). Tai pirmieji žingsniai kovoje prieš suplanuotą ar įmontuotą sabotažinę programą prietaisuose visose Europos Sąjungoje.

    Dažnai atsitinka taip, kad sugedus šaldytuvui, mobiliajam telefonui ar net suplyšus porai kojinių, daug paprasčiau šiuos daiktus pakeisti naujais, negu bandyti juos pataisyti. Tai reiškia, jog kiekvienam iš mūsų bent kartą teko susidurti su šiuo gamintojų sabotažu. Prancūzijos Energetikos Tranzito įstatyme tai apibūdinama kaip sabotažas, jeigu: „įrenginio ar prietaiso projektavimo stadijoje numatytas veikimo ar naudojimo laikas specialiai sutrumpinimas, kad priverstinai būtų sukeltas vartojimas.“

    Skirtingi požiūriai į planuojamą nusidėvėjimą

    Kaip ir visur yra palaikančių šį sabotažą ir yra jam besipriešinančių. Palaikančioji pusė teigia, kad spartesnė kaita rinkoje veda į spartesnį tobulėjimą, naujas technologijas ir didesnę konkurenciją, kuri yra naudinga visiems, net ir patiems pirkėjams. Tuo metu didžioji dalis vartotojų yra linkusi prieštarauti tokiai „verslumo“ idėjai, ypač pabrėždama padidėjusią aplinkos taršą, energijos sunaudojimą. Žinoma, nepamirškime ir piniginių išteklių, kurių reikia nuolatos perkant naujos kartos produktus, vis bandant pakeisti senesnės gamybos, patvaresnius gaminius.

    Europos sąjungos WEEE iškelti minimalūs reikalavimai gamintojams ir taip pat suteikta teisė visoms ES narėms pateikti gamintojams aukštus reikalavimus reklamuojant prekę. Turi būti deklaruojama apie prietaisų patvarumą, ilgalaikiškumą, kiek laiko po pagaminimo datos bus galima gauti jiems naujų dalių. Ši direktyva padėjo 2014 m. Prancūzijoj atsirasti naujoms vartotojų teisių įstatymo pataisoms.

    Naujas straipsnis galioja tik Prancūzijoje ir tik prancūzų gamintojams, kurie dabar bus priversti pranešti savo vartotojams apie suprojektuotą prietaisų veikimo laiką arba prietaiso „gyvenimo“ trukmę. Taip pat, norėdami išvengti 15000 eurų baudos, gamintojai privalės pranešti savo pirkėjams apie tai, kiek laiko nuo produkto išleidimo datos dar bus galima įsigyti originalių atsarginių dalių. Ir tai dar ne viskas. Nuo 2016 iš gamintojų taip pat reikalaujama, kad bet koks defektuotas produktas būtų pakeičiamas ar pataisomas nemokamai per dvejus metus nuo įsigijimo datos. Taip bet kokia pagaminta viryklė, skalbimo mašina, mobilusis telefonas ar bet koks kitas produktas turės dvejų metų privalomąją garantiją.

    Aptariamos iniciatyvos visoje Europos Sąjungoje

    Naujas įstatymas Prancūzijoje yra pirmi platesnio judėjimo, kovojančio su išankstiniu suplanuotu nusidėvėjimu, žingsniai visoje Europoje. Europos ekonomikos ir socialinis komitetas inicijavo projektą, kurį dabar vysto Industrijos pokyčių konsultacinė komisija (CCMI). Norint sukurti naujus ilgalaikio vartojimo įpročius, į šį projektą įeina ir siekis patobulinti prekės ženklinimą, į kurį būtų įtrauktos žymos apie produktų ilgaamžiškumą ir suprojektuotą prietaiso veikimo laiką. Šio projekto moto laikomas „CCMI/112 pasisakymas dėl ilgalaikio/tvaraus vartojimo: industrinių prekių ilgaamžiškumas ir vartotojų pasitikėjimo atstatymas suteikiant jiems pilną informaciją“, kuris buvo priimtas 2013-10-17. Šiuo pagrindu buvo siūloma visai uždrausti suplanuotą nusidėvėjimą.

    Vien tik įstatymų kovojant su šiuo sabotažu neužtenka. Šioje kovoje taip pat reikalinga veiksmų bazė ar teisinė organizacija, atsakinga už šių įstatymų įgyvendinimą ir vykdymo užtikrintumą.Tam 2015 metų sausio mėnesį buvo sukurtas Internacionalinis suplanuoto senėjimo priežiūros institutas, kurio tikslas – išplėsti aukštesnės kokybės reikalavimus kiek įmanoma plačiau visoje industrijoje, įtraukiant kuo daugiau skirtingų gamybos sričių. Tai gali būti aukštos kokybės medžiagų gamyba (bazė kietiems produktams), programinė įranga, mechanika, elektronika ir jos komponentai. Taip pat institutas turi prižiūrėti ir apmokyti praktikantus, galinčius vėliau prižiūrėti suplanuotą nusidėvėjimą.

    Norint padėti Europos Sąjungos vartotojams priimti informatyvesnius ir labiau apgalvotus sprendimus perkant, šie įstatymai yra pirmas žingsnis, leisiantis vartotojams sužinoti daugiau apie produkto galimybes ir ilgalaikiškumą.

    Suplanuotas prietaisų nusidėvėjimas – tik ledkalnio viršūnė

    Dažna ir staigi naujų produktų kaita rinkoje yra gerai žinomas būdas kelti ekonomiką ir spartinti naujų technologijų augimą. Ilgainiui tokie spartūs naujinimai gali sukelti pirkimo karštinę, kuri turės neigiamą įtaką pirkėjų biudžetui. Taip pat tokios sparčios naujovės gali sukelti nepasitenkinimą, kai vartotojas negalės sau leisti įsigyti pačių naujausių produktų. Toks beprotiškas inovacijų siekimas stipriai pasireiškia natūralių resursų sumažėjimu ir didesne aplinkos tarša.

    Pamažu atsiranda daugiau gamintojų, kurie suinteresuoti žiūrėti toliau negu išankstinis suplanuotas sabotažas ir nuolatinis vartojimas. Šios kompanijos stengiasi atrasti naują verslo modelį, sukoncentruotą į vartotoją, jo perkamų produktų ilgaamžiškumą ir funkcionalumą. Atsiranda naujas žiedinės ekonomikos modelis, kurio pritaikymas pasiteisina transporto, spausdintuvų, štampavimo technologijos ir dar daugelyje kitų sričių. Ši sėkmė įrodo žiedinės ekonomikos lankstumą ir galimybę pažvelgti į šiuos procesus iš skirtingų pusių. Šiuo metu vienintelė kliūtis tolesniam vystymuisi yra tai, jog gamintojas turi atgauti ar įgyti iš naujo savo vartotojų pasitikėjimą. Pasitikėjimui atkurti visada reikia daug daugiau laiko nei jį prarasti.

    Parengta pagal straipsnį

    http://www.sgs.com/en/news/2015/07/built-to-last-a-law-in-france-to-combat-planned-obsolescence-for-appliances

    Iš anglų kalbos vertė Simona DREŠERYTĖ

     

    PARAŠYKITE KOMENTARĄ

    Prašome parašykite savo komentarą
    Prašome parašykite savo vardą

    SAVAITĖS SKAITOMIAUSI

    spot_img

    SAVAITĖS CITATA

    Šventasis Raštas, Naujasis Testamentas, Jn 8, 1–11

    „Kas iš jūsų be nuodėmės, tegu pirmas sviedžia į ją akmenį“. Laimos Grigaitytės nuotrauka.

    RENGINIAI

    spot_img
    spot_img
    spot_img