Pirmadienis, 23 gruodžio, 2024
Daugiau
    PagrindinisRegioneJaunimasPlutiškių gimnazistai su partneriais iš Lenkijos vykdė projektą, grįstą ekologijos ugdymo pratybomis

    Plutiškių gimnazistai su partneriais iš Lenkijos vykdė projektą, grįstą ekologijos ugdymo pratybomis

     

    Š.m. rugsėjo 26–30 dienomis Plutiškių gimnazija (Kazlų Rūdos sav.) kartu su partneriais iš Lenkijos ZespółszkółBudowlanych w Braniewie įgyvendino Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų fondo finansuojamą projektą „Ekologiško gyvenimo simuliacija“. Kiekviena veiklos diena turėjo aiškią ekologinio domėjimosi kryptį: oras, vanduo, saulė (energija), žemė (gamta, medis), atliekos (rūšiavimas, antrasis gyvenimas). Tai ekologijos ugdymo pratybomis (imitacija) grįstas projektas, kurio metu jauni žmonės savo veikla, dalyvavimu, tyrimais, skaičiavimais mėgino keletą dienų gyventi vadovaudamiesi ekologinio gyvenimo principais: rytą pradėdavo mankšta, kasdien nužingsniuodavo daugiau nei 10000 žingsnių, laisvalaikį, kiek įmanoma, leido gryname ore; propagavo sveiką mitybą bei gyvenseną, rūšiavo atliekas.

    Įvairiatautė komanda tyrė aplinką, kurioje gyvena – oro ir vandens užterštumą, domėjosi, kaip žmonės rūšiuoja šiukšles. Sužinojo, kad oro užterštumą galima nustatyti pagal klevo lapus: juo oras toje vietovėje švaresnis, tuo ant klevo lapų daugiau juodų taškelių (tai grybelis Rhytismaacerinum, jis mėgsta itin gryną orą), ir atvirkščiai. Taip pat atlikdami cheminius tyrimus išsiaiškino, kad Plutiškių apylinkėse vanduo yra švarus ir kokybiškas,  prilygsta Birštono mineralinio vandens kokybei. O šiukšlių rūšiavimas jau tampa įpročiu kiekvienam, kadangi dauguma kaimo gyventojų turi atliekų rūšiavimui skirtus konteinerius. Taigi atsižvelgdami į šių tyrimų duomenis galime džiaugtis, kad gyvename ekologiškai švarioje aplinkoje, kad šiuolaikinės perspektyviai dirbančios įmonės rūpinasi ekologija. Tuo projekto dalyviai įsitikino lankydamiesi Kazlų Rūdos mokomosios miškų urėdijos medelyne,  UAB ,,Dojusagro“ bei AB „Lietuvos energijos gamyba“ Kauno Algirdo Brazausko hidroelektrinėje. Kazlų Rūdos miškininkai  papasakojo, kaip rūpinamasi Lietuvos miškais: renkamos medžių sėklos, jos daiginamos, auginami sėjinukai ir jais užsodinamos kirtavietės. Įmonėje ,,Dojusagro“ sužinojo, kaip per pastaruosius 20 metų pakito šios firmos pardavinėjamos žemės ūkio technikos poveikis oro užterštumui. Naujausiuose traktoriuose yra įrengti  ne tik autopilotai, bet ir sistema, kuri sumažina į orą išmetamo CO₂ kiekį beveik 90 procentų. Na, o hidroelektrinės darbuotojai supažindino, kaip iš gamtos ištekių – vandens – yra gaminama elektros energija. Apsilankymas šiose įmonėse sužadino smalsumą ir svečiams iš Lenkijos,  ir Plutiškių gimnazijos mokiniams, kurie su didžiuliu susidomėjimu klausėsi kiekvieno žodžio. Taigi, manau, visa tai įrodo, kad ne visada žmogus, kurdamas ką nors naujo, griauna esamą ekosistemą.

    Projekto dalyviai suskaičiavo, kad visi Plutiškių gimnazijos mokiniai pamokose per mokslo metus prirašo vidutiniškai 800 kg popieriaus (kai vienas sąsiuvinio lapas sveria 2,5 gramo). Apytikriai tiek pat prirašo ir ZespółszkółBudowlanych w Braniewie mokiniai. Išsiaiškino, kad iš vieno medžio pagaminama nuo 500 kg iki 1 tonos popieriaus. Vadinasi, kiekvienos mokyklos mokiniai per mokslo metus „prirašo“ po 2 medžius. Ieškojo sprendimų, kaip tobulinti ugdymo procesą apsaugant gamtą,  ir norėdami kompensuoti daromą žalą aplinkai prie Plutiškių gimnazijos pasodino keturias liepaites, kurias padovanojo Kazlų Rūdos mokomosios miškų urėdijos medelyno darbuotojai.

    Taigi Plutiškių gimnazijos ir Lenkijos ZespółszkółBudowlanych w Braniewie įgyvendinto jaunimo mainų projekto „Ekologiško gyvenimo simuliacija“ dalyviai įgijo tarpkultūrinio bendravimo, tolerancijos, pilietiškumo, ekologinio judėjimo veiklos pagrindų, turėjo galimybę pamąstyti apie savo atsakomybę už aplinką, savo mintis bei idėjas fiksavo projekto dienoraštyje. Atsakydami į klausimą: „Ką gi aš galiu padaryti šiandien dėl ekologiškos aplinkos išsaugojimo?“ – projekto dalyviai nusprendė kasdieniams savo poreikiams naudoti ne plastikinius, o drobinius krepšelius (sportinei aprangai, užrašams, knygoms susidėti). Kūrė tokio krepšelio modelius: krepšys-kuprinė, krepšelis trumpomis rankenomis, krepšelis ilgomis rankenomis ir kt. Jauni žmonės, dalyvavę projekto veikloje, susidomėjo ekologija, ugdėsi vertybes, kurios padės jiems tinkamai elgtis realiame gyvenime.

    Akvilė ALEINIKOVAITĖ,

    Plutiškių gimnazijos IV gimnazijos klasės mokinė, Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų projekto „Ekologiško gyvenimo simuliacija“ dalyvė

    jquery visual lightboxby VisualLightBox.com v6.1

    PARAŠYKITE KOMENTARĄ

    Prašome parašykite savo komentarą
    Prašome parašykite savo vardą

    SAVAITĖS SKAITOMIAUSI

    spot_img

    SAVAITĖS CITATA

    Šventasis Raštas, Naujasis Testamentas, Jn 8, 1–11

    „Kas iš jūsų be nuodėmės, tegu pirmas sviedžia į ją akmenį“. Laimos Grigaitytės nuotrauka.

    RENGINIAI

    spot_img
    spot_img
    spot_img