Šeštadienis, 21 gruodžio, 2024
Daugiau
    PagrindinisDėmesio!Patarimai, kaip elgtis vasaros metu

    Patarimai, kaip elgtis vasaros metu

     

    Kaip elgtis karštą vasaros dieną

    Svarbiausia – tinkamai apsirenkite. Dėvėkite natūralaus pluošto, laisvus, lengvai ir gerai praleidžiančius prakaitą drabužius, avėkite odinę avalynę, pridenkite galvą.

    Gerkite dažniau nei troškina. Gerkite nuolat po truputį, nelaukdami, kol pajusite troškulį, geriausiai tinka stipresnės mineralizacijos be angliarūgšties vanduo (mineralinis, mineralizuotas ar pasūdytas), nes karštoje aplinkoje žmogaus organizmas su prakaitu netenka daug skysčių ir mineralinių medžiagų. Venkite alkoholio, skysčių su kofeinu, gėrimų su cukrumi ar saldikliais, ledinio ar šalto vandens.

    Valgykite saikingai ir lengvai virškinamą maistą. Valgykite daugiau skystų produktų, lengviau pasisavinamų liesų pieno produktų, vaisių ir daržovių, nepatartina valgyti riebaus ir sunkiai virškinamo maisto.

    Ribokite fizinį aktyvumą ir buvimo karštyje trukmę. Fizinius darbus stenkitės atlikti ryte arba vakare. Venkite tiesioginių saulės spindulių. Būtinai naudokite apsauginius kremus. Kosmetiniais kremais, saugančiais nuo ultravioletinių spindulių, pasitepkite 15-30 min. prieš eidami į saulėkaitą. Tepti reikia ant švarios, sausos odos ir lengvai įtrinti apsauginę priemonę nuo saulės. Rekomenduojama teptis kremu kas dvi valandas, o jei maudotės ar gausiai prakaituojate, apsauginio kremo veikimo laikas trečdaliu sutrumpėja. Todėl reikia pakartotinai pasitepti po prausimosi, maudynių . Kremą rinkitės pagal odos tipą.

    Darbdavių dėmesiui. Darbdaviai turėtų atkreipti ypatingą dėmesį į darbuotojus, dirbančius lauke. Esant galimybei, darbą reikia parinkti pavėsingoje vietoje. Pačios pavojingiausios valandos – nuo 11 iki 17 val. Parūpinti natūralaus pluošto, lengvai ir gerai praleidžiančius prakaitą darbo drabužius. Neleisti dirbti išsirengus iki pusės, be galvos apdangalų. Kai karšta, visada judėkite ir darykite viską gerokai lėčiau negu paprastai, o žmonės, dirbantys lauke, turi sumažinti darbo krūvius, nes kuo sunkesnis darbas yra dirbamas, tuo daugiau šilumos pasigamina žmogaus organizme, žmogus prakaituoja. Darbuotojams būtinos specialios vėsioje vietoje pertraukos, kurių trukmę ir dažnumą darbdavys nustato savo nuožiūra, tačiau ne rečiau nei kas 1,5 val.

    Kaip elgtis prie vandens telkinių

    Neplaukite už plūdurų, nors ir gerai mokate plaukti. Vasaros pramogoms nesirinkite vietų, kuriose galite netikėtai įkristi į vandenį: nebūkite ant stataus kranto, prieplaukos krašto, tilto. Stenkitės maudytis ne vienas, o mažamečiai vaikai gali maudytis tik suaugusiųjų prižiūrimi. Nepalikite vaikų be priežiūros net ir nedideliuose baseinėliuose. Nešokinėkite į vandenį nežinomoje vietoje, jūs galite susižaloti atsitrenkę į dugne esančius daiktus. Jeigu perkaitote saulėje, nešokite staiga į vandenį, prieš tai juo apsišlakstykite. Neplaukiokite ant pripučiamų čiužinių, padangų kamerų, savadarbių plaustų ar kitų priemonių. Nesimaudykite iš karto po valgio, išgėrę alkoholinių gėrimų.

    Kaip elgtis perkūnijos metu

    Žaibuojant ir griaudžiant patartina pasilikti namuose. Kamuolinį žaibą gali pritraukti skersvėjai, todėl uždarykite langus, duris, dūmtraukių sklendes, ventiliacines angas. Būtinai išjunkite visus elektros prietaisus, atjunkite antenas. Perkūnijos metu pavojinga liesti metalines pastato konstrukcijas, vamzdynus, būti arti elektros laidų, antenų, langų, durų, namo lauko sienų, už kurių auga dideli medžiai. Nuo žaibo patikimai apsaugo ir automobilis, tik reikia įtraukti anteną, užsidaryti langus ir nesiliesti prie jo metalinių konstrukcijų.

    Jeigu audra užklupo lauke, nesislėpkite po aukštais pavieniais medžiais, prie stulpų ar pastatų sienų, neieškokite prieglobsčio šalia žaibolaidžių, metalinių bokštų ar aukštų kaminų, venkite aukštesnių atvirų vietų. Geriausia pasislėpti krūmuose arba atsitūpti nuokalnėje, apėmus rankomis kelius.

    Žaibuojant ypač pavojinga būti šalia vandens telkinių. Perkūnijai užklupus maudantis, žvejojant ar besiirstant valtimi, nedelsdami skubėkite į krantą.

    Griaudžiant nebėgiokite, nevažiuokite motociklu ar dviračiu, nelaikykite rankose metalinių daiktų. Palikite juos atokiau nuo savęs ir pralaukite perkūniją.

    Kaip apsisaugoti nuo vabzdžių įkandimų

    Atsargiai vaikščiokite basi po žydinčią pievą. Atsiminkite, kad geliančiąsias skraiduoles vilioja prakaito kvapas, ryškių spalvų gėlėti drabužiai. Venkite vietų, kur formuojamos gyvatvorės, pjaunama ar šienaujama žolė. Atvirose vietose atsargiai valgykite ledus, gerkite kvapius ir saldžius gėrimus. Nebūkite arti avilio, ypač bičių išskridimo iš avilio juostoje. Neerzinkite vabzdžių, nesistenkite jų vaikyti. Lėtai, be panikos, nedarydami staigių judesių, nemosuodami rankomis, atsitraukite (jei įmanoma į patalpą, kurioje galima užsidaryti).

    Važiuojant iškylauti į gamtą, patartina rengtis šviesesniais rūbais (kad būtų galima lengviau pastebėti erkę), ilgomis rankovėmis su prigludusiais rankogaliais, ilgomis kelnėmis, apsiauti batus su aukštais aulais, užsidėti kepuraitę ar skarelę (sudaryti barjerą erkėms patekti ant odos). Erkės mėgsta drėgmę ir šilumą. Jų gausu tankiuose lapuočių miškų jaunuolynuose, kirtimuose, aukštoje žolėje. Poilsiui reikėtų pasirinkti atvirą, saulėtą aikštelę. Gulėti ar sėdėti ant žolės nepasitiesus patiesalo nepatartina. Specialistai rekomenduoja būnant gamtoje naudoti erkes atbaidančius preparatus. Būtina atkreipti dėmesį į jų naudojimo instrukcijas, kuriose nurodyta, kokio amžiaus žmonėms jie skirti, kiek laiko veikia preparatas, ar jį galima naudoti ant odos (ar purkšti ant rūbų), ir jų laikytis.

    Linkime saugios ir gražios vasaros!

    Kristina MICKIENĖ

    Marijampolės savivaldybės administracijos

    Teisės departamento

    vyriausioji specialistė (civilinei saugai)

    Albino Marčiukaičio nuotrauka.

    PARAŠYKITE KOMENTARĄ

    Prašome parašykite savo komentarą
    Prašome parašykite savo vardą

    SAVAITĖS SKAITOMIAUSI

    spot_img

    SAVAITĖS CITATA

    Šventasis Raštas, Naujasis Testamentas, Jn 8, 1–11

    „Kas iš jūsų be nuodėmės, tegu pirmas sviedžia į ją akmenį“. Laimos Grigaitytės nuotrauka.

    RENGINIAI

    spot_img
    spot_img
    spot_img