Marijampolės savivaldybės kaimo bendruomenių lyderiai balandžio 7 d. susitiko su sveikatos priežiūros specialistais apskritojo stalo diskusijoje „Sveikatos priežiūros paslaugos. Problemos ir aktualijos“, kurią organizavo Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų departamentas. Rengti diskusiją paskatino visame pasaulyje minima Pasaulinė sveikatos diena. Diskusijos dalyvius pasveikino Marijampolės savivaldybės mero pavaduotojas Povilas Isoda.
Pristatydama apskritojo stalo diskusijos temą Socialinių reikalų departamento direktorė Daiva Pankauskienė priminė, jog nuo 1950 m. kasmet minėti Sveikatos dieną paragino Pasaulinė sveikatos organizacija, norėdama atkreipti dėmesį į didžiausią žmogaus turtą – sveikatą. Šiemet ypatingas dėmesys skirtas cukriniam diabetui – ligai, kurią jau galima vadinti pasaulio rykšte, mat per pastaruosius 50 m. sergančiųjų skaičius pasaulyje padaugėjo 25 kartus. Tačiau diskusijoje buvo skatinama kalbėti įvairiais asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros klausimais.
Savivaldybės gydytojo tarnybos vedėja Odeta Aleksienė supažindino bendruomenių atstovus su sveikatos priežiūros organizavimo tvarka šalyje ir savivaldybėje. Savivaldybės gydytoja išdėstė, kokios sveikatos priežiūros įstaigos priklauso pirminiam, antriniam ir tretiniam sveikatos priežiūros lygiui. Ji prašė atkreipti dėmesį į tai, kad kiekvienam lygiui yra priskirta tam tikra kompetencija, tad dažnai girdimas posakis „Gydė gydė, nugydė, tik po to išvežė į Kauną“ yra netiesa, nes tik išsėmus pirminio ir antrinio lygio paslaugų galimybes galima kreiptis į tretinio lygio įstaigą.
Gana daug karštų diskusijų sulaukta kalbant apie Marijampolės ligoninės Priėmimo ir skubios pagalbos skyriaus veiklą. Skyriaus vedėja gydytoja Danutė Voverienė išdėstė, su kokiomis problemomis susiduria šio padalinio medikai, kas apsunkina ir pailgina paslaugų teikimo laiką. Jos teigimu, darbą labai trukdo valkataujantys ir girtuokliaujantys asmenys, kurie į priėmimo skyrių patenka po kelis kartus, jiems pakartotinai atliekami medicininiai tyrimai. „Ar esame tokia turtinga valstybė?“ – retoriškai klausė medikė. Kartais žmonės sumaišo sveikatos priežiūros paslaugų lygius, vietoj to, kad kreiptųsi į savo šeimos gydytoją, atvyksta į ligoninės priėmimo skyrių. Kol ištiriamas ligonis, ar jį būtina hospitalizuoti, jam atliekami tyrimai, o tai užtrunka dėl nustatytų tyrimo atlikimo metodikų. Bendruomenių atstovai turėjo priekaištų dėl nedraugiško personalo, dėl eilių priėmimo skyriuje.
Marijampolės pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausioji slaugos administratorė Irena Moliušienė pristatė mobilias medicinos paslaugas, kurios teikiamos prie įstaigos prisirašiusiems pacientams jų namuose šeimos gydytojui paskyrus. Buvo nutarta aktyviau informuoti bendruomenes apie šias paslaugas, nes toli gražu ne visi dar yra apie jas girdėję.
Visuomenė nežino ir kai kurios greitosios medicinos pagalbos stoties darbo specifikos. Stoties vyriausioji slaugos administratorė Dalė Besasparienė supažindino susirinkusiuosius su veiklos prioritetais – operatyvumo ir greitosios medicinos pagalbos paslaugų kokybės gerinimu. O Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Lina Laukaitienė priminė apie prevencinį darbą su žmonėmis, siekiant ugdyti sveikesnę gyvenseną, užkirsti kelią sunkiems susirgimams. Tai yra šios įstaigos veiklos pagrindas.
Diskusijos pabaigoje buvo nutarta aktyviau keistis informacija, bendruomenių atstovai paraginti iki nurodyto laiko teikti paraiškas 2016 m. visuomenės sveikatos rėmimo programai.
Viešųjų ryšių tarnyba
Aurelijos Baniulaitienės nuotraukos.